İşte ÖSS sınav anı stratejileri!

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Sadece 2 gün sonra 1 milyon 537 bin aday ÖSS için ter dökecek. Şimdiye kadar basın organlarında hep ÖSS”den önce neler yapılması gerektiği üzerinde duruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hatta sınavda sergilen yanlış stratejiler bir boyunca sürdürülen çalışmadan verim alınamamasına da neden olabiliyor. Her yıl onbinlerce öğrenci sınav anında doğru stratejileri uygulayamadığından sınavda istediği başarıyı yakalayamıyor, hak ettiği puana ulaşamıyor ya da sınav süresini verimli kullanamıyor. İşte bu nedenle www.rehberlikportali.com sitesi editörü ve psikolojik danışman Sinan ÇAĞIRAN, üniversite adaylarına ÖSS sınav stratejileri konusunda önerilerde bulundu.

1. Sınav saatine yakın kalkıp telaş-kaygı yaratmayın. Daha da erken kalkıp besleyici; enerji verici bir kahvaltı yapın. (hafif bir müzik dinleyerek yapılması rahatlatabilir)

2. Sınavda gerekli belgeleri, en az iki adet yumuşak uçlu kurşun kalemi, yumuşak kaliteli bir silgiyi ve bir kalem tıraşı (kullanılışını önceden deneyin ) alarak sınav yerine 30-45 dk. Önce gidin. (Daha önce gitmeniz heyecanınızı artırabilir)

3. Sınavı başaracağınızı kendinize telkin edin.

4. Bu sınava bir tek siz girmiyorsunuz. Orada var olan diğer kişilerin durumu da sizinki gibidir.

5. Sınav başlamadan önce, tuvalet, su gibi ihtiyaçlarınızı karşılayın.

6. Görevlilerce sınavda yapılacak açıklamaları iyi bir şekilde dinleyin, anlayamadığınız yerleri sorun.

7. Size verilecek olan cevap kağıdıyla ilgili kodlamaları dikkatli ve eksiksiz olarak doldurun. Verilen cevap kağıdının adınıza düzenlenip düzenlenmediğini, kitapçık türünü ve TC Kimlik numarasının size ait olup olmadığını kontrol edin (Değilse görevlileri uyarın).

8. Size verilecek olan cevap kağıdının ilgili kısmını imzalamayı unutmayın.

9. Soru kitapçığı üzerine, adınızı – soyadınızı, TC Kimlik numaranızı ve sınav salon numarasını yazınız.

10. Soru kitapçığı üzerindeki açıklamaları okuyup, sayfaların eksik olup olmadığını, kitapçık türünün ön sayfada yazılı olan ile iç sayfalarda yazılı olanların aynı olup olmadığını kontrol edin.

11. Tercih edeceğiz yüksek öğretim kurumu hangi puan türünden öğrenci alacaksa o puan türünün hesaplanmasında ağırlığı oluşturan testten cevaplamaya başlayın. Sizin için ağırlığı olan testin en iyi bildiğiniz konularından başlamanız moral ve zaman açısından fayda sağlar. En iyi bildiğiniz testten başlamanız da moralinizin artmasını sağlayabilir.

12. Teste başlamadan önce o bölüme ait açıklamaları okuyarak o teste ve diğer teste ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini belirleyin.

13. Zaman yetmez diye bir şey düşünmeyin. Çünkü size verilen toplam süre mutlaka soruların çözümlerine göre görevlilerce hesaplanarak belirlenmiştir. Herkes eşittir. Kimseye size verilenden fazla süre verilmiyor. Zaman yetmemesi soruların cevaplarını bilip bilmemeye, çabuk yada geç bulmaya bağlıdır. O zaman şunlara dikkat etmelisiniz;


-Soruyu dikkatlice okuyup anlamaya çalışın.

- Esas olanın bildiklerinizi yakalamak olduğunu düşünün. Bir iki tekrarla anlayamadığınız, cevabını bulamadığınız soruya bırakıp sonraki soruya bakın. Böylelikle oyalanmamış olursunuz . Bildiklerinizi tam yaptıktan sonra mutlaka sınavın son saatlerinde artı zamanınız olacaktır. Atladığınız sorulara bu zamanda bakmanız avantajlı olacaktır.

- İlk planda çözemediğiniz soruların yanına bazı şekiller yaparak atlayınız. Mesela;


! :İlk hamlede çözemedim, ama konuyu biliyorum.

!! : Zaman alıcı soru, ama herhalde çözerim.

!!! : Zor soru, herhalde çözemem.


-Bunu yaptığınız takdirde sınavın sonlarına doğru, artan vakitte önce ! ’ li soruları, sonra !! ’ li soruları, daha sonra da !!! ’ li soruları çözmeye çalışınız.

-Altı çizili veya koyu yazılı kelimeye dikkat edin.

-Soru kökleri sorunun anlaşılmasında önemli yer tutar;


”..........değildir¿” , ”........yoktur¿” , ”............beklenmez¿” , ”.........olamaz¿”

”..........en önemlidir¿” gibi.


Soruyu anlayamadığınız zaman önce soru kökünü sonra seçenekleri okuyun. Daha sonra da, seçeneklerin ışığında soruyu bütünüyle inceleyin.

-Uzun sorulardan korkmayın çünkü bu tür sorular iyi açıklanmıştır. ”Uzun soru”, ”zor soru” demek değildir.

-Paragraf ya da parçaya bağlı sorularda önce alttaki soruyu okuyun. Böylece paragrafta ne aradığınızı bilebilirsiniz.

- Soruların zorluk dereceleri şöyledir; çok kolay yüzde  10 , kolay yüzde  20 , normal yüzde  40 zor yüzde  20 , çok zor yüzde  10 şeklindedir. Buna göre tüm soruları cevaplamaya bilirsiniz. Bu da doğaldır. Normal +kolay+çok kolay olan derecedeki soruları yapmanız demek soruların yüzde  70’ini başarmanız demektir. ( zaten bilinen sorular kolay demektir. )

-Sorulardaki şekil gibi şeyleri tekrar çizerek zaman kaybetmeyin.

- Sınav sırasındaki dikkatiniz dağılabilir. Soruyu tekrar okumak yerine dikkatinizi toplamak için kalemi bir süre bırakıp 10-15 sn. dinlenin. (derin nefes alma, gözleri kapama gibi )


14. İlk doğru gördüğünüz seçeneği hemen işaretlemeyin, tüm seçenekleri okuyun. Çünkü en doğrunun istendiği bir soru ise ilk seçtiğiniz ne kadar doğru olsa da en doğru olmayabilir.

15. İşaretleme yaptığınız cevap bölümünün çözdüğünüz testle aynı olduğundan emin olun. Örneğin Türkçe sorularının yanıtlarının cevap kağıdında matematik bölümüne kodlanması gibi…

16. Cevap kağıdının doğru yerlerine, kaydırma yapmadan kodlama yapın. Bunun için soru kitapçığındaki her sayfa için şu işlemi yapın;


Önce o sayfadaki soruların cevaplarını soru kitapçığı üzerinde işaretleyin, sonra o sayfadaki sorular bitince cevapları cevap kağıdına topluca işaretleyin. Sonra da bir sonraki sayfada yer alan sorulara bakın. Yani kodlamalarınızı sayfa sayfa yapınız…

17. Ard arda aynı şıkkı 4’ten fazla işaretlediyseniz cevaplarınızı bir daha kontrol ediniz. Sınavlarda doğru seçenekler genellikle eşit olarak dağıtılır. Ancak doğru şıklar belli bir sıra takip etmez.

18. Sınavın birinci bölümünde 4 test, ikinci bölümünde ise sadece 2 test yapacak kadar vaktiniz olduğunu unutmayınız. Bu nedenle hangi puan türünden tercih yapacaksanız o puan türünün gerektirdiği testleri çözünüz.

19. Çözemediğiniz sorularla moralinizi bozmayınız. Moralinizi bozduğunuzda diğer sorular çözerken konsantrasyon sorunu yaşayabileceğinizi unutmayın.

20. Yanlış cevapların, doğrulardan götüreceğini hepiniz biliyorsunuz. Bu nedenle kesinlikle bilmediklerinizi bir takım oyunlarla ( kura çekme gibi ) işaretlemeyin. Ancak, emin olmadığınız sorular için önce doğru olmayanları eleyin. Yanlış şıkları elemek işinizi kolaylaştırabilir. En az iki seçeneğe indirgediğinizde doğruyu bulmanın daha kolay olacağını bilin. Bir soruda yer alan doğruyu bulma ihtimali 5’ te 1’ dir. Demek ki rasgele işaretleyerek yanlışı bulmak daha kolay.

21. Sayısal sorularda mutlaka işlem yapınız.

22. Cevabı hatırlayamadığınızda telaşlanmayınız. İşaret koyarak bir diğer sayfaya geçerken bilip de hatırlayamadığınız soruya tekrar bakın. Yine hatırlayamazsanız vaktiniz kaldığında geri döneceksiniz.

23. Bir bölümden diğer bir bölüme geçerken zaman kaybetmeden zihninizi ve bedeninizi dinlendiriniz. Gözlerinizi kapatarak derin nefes alabilir ve bu testin çok iyi geçeceği telkinlerinde bulunabilirsiniz.

24. Yorulduğunuz zaman bedensel egzersiz yapın (Ses çıkarmadan, kollar, ayaklar ve başınızı hareket ettirebilirsiniz).

25. Sık sık saate bakmak yerine bölümler arasında saatinize bakınız. Çok sık saate bakmak sizi telaşlandırabilir.

26. Özellikle alanınızla ilgili tüm sorulara bakın. İyi bilmediğiniz konuların sorularından bile puan çıkartabilirsiniz.

27. Sınav süresince moraliniz bozulduğunda, konsantrasyonunuz dağıldığında ve yorgunluk hissettiğinizde nefes egzersizi yapabilirsiniz. Bunun için 10-15 saniye arkanıza rahatça yaslanarak derince nefes alın ve aldığınız nefesi bir miktar içinizde tutarak burnunuzdan yavaşça verin.

28. Sınav bitiminden kısa bir süre önce hızlıca kodlamalarınızı kontrol edebilirsiniz.

29. Yukarıda yer alanların dışında aklınıza takılan diğer hususları sınav öncesinde rehber öğretmeninize danışabilirsiniz.


Bütün adaylarımıza başarılar dilerim...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious