İşte Pamuk'un yeni romanı

İşte Pamuk'un yeni romanı .10069
  • Giriş : 23.07.2007 / 09:26:00

Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk, İtalya'daki haftalık haber dergisi L'Espresso'ya, tamamlamak üzere olduğu yeni romanı Masumiyet Müzesi konusunda bilgi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dergi muhabiriyle İtalya'nın sahil beldelerinden Portofino'da konuşan Pamuk, "Buraya gizlice geldim. İyi bir seçim yapmışım. Tepeden görünen manzara harika. Kitabımı yazarken önemli mesafe kaydettim" dedi.Masumiyet Müzesi adlı romanı üzerinde son rötuşları yapmakta olduğunu anlatan Pamuk, "Masumiyet Müzesi, son rötuşların ardından, Türkiye'de büyük olasılıkla ocak ayında piyasaya çıkacak. İtalya'da da eserlerimi basan Einaudi yayınları tarafından 2008'de yayımlanacak" diye konuştu.

Pamuk, yeni romanında hangi sorulara yanıt aradığını da şu ifadelerle özetledi: "Yeni romanım, üzerinde neredeyse 10 yıl düşündüğüm iddialı bir çalışma. Olaylar, 1970'ten günümüze dek uzanan zaman diliminde, yine benim şehrim İstanbul'da geçiyor. Konunun odağında, takıntılı bir aşk ve de dev bir soru var: Gerçekten nedir aşk? Aşık olduğumuzda, içimizde olup biten nedir? Bir adam, kendini bir kıza kaptırdığında ve de ondan karşılık alamadığında kafasından ne tür düşünceler geçmektedir?"

Pamuk, aşkı anlattığı romanının başlığında müze kelimesine neden yer verdiğini ise şu şekilde açıkladı: "Aşk konusuyla müze kelimesi arasında bağlantı kurmak istedim. Konu, bazı şeylerin muhafazasıyla ilgili çünkü. Eşyalar, bizim için neden böylesine değerli? Neden onları elimizde tutmak, mümkünse bir sonraki kuşaklara aktarmak istiyoruz? Bu da bir aşk göstergesi değil mi? İşte bir dizi gözlem, bende müzelerden söz etme ihtiyacı doğurdu."

Yazar Pamuk, Masumiyet Müzesi'ndeki olaylar zincirinin ana hatları konusunda ise şöyle konuştu: "Olaylar zinciri şöyle gelişiyor: Bir burjuva aileye mensup, orta yaşlı bir adam var. Eğitimi mükemmel, önünde parlak bir gelecek olan bu genç adamın, kendisiyle aynı düzeyde bir eş bulması gerekiyor. Ama yoksul ve güzel bir akrabasına aşık oluyor. Ona kur yapmaya başlıyor. Çok sayıda Türk ailesinde olduğu üzere, kızı görmek için onun ailesinin evini ziyarete gitmeye başlıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious