İşte PKK'lıların gerçek sayısı

  • Giriş : 05.11.2007 / 11:25:00

Kuzey Irak'ta 2 bin 650 ile 2 bin 900 arasında PKK'lı 35 kampta faaliyet gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a hazırlanan bir rapora göre, Kuzey Irak'ta 2 bin 650 ile 2 bin 900 arasında PKK'lı 35 kampta faaliyet gösteriyor.

Kuzey Irak'ta 2 bin 650 ile 2 bin 900 arasında PKK'lının bulunduğu rapor edildi. Örgütün Irak topraklarında 35 faal kampı yer alırken, bu kampların Kandil Dağı'ndaki karargâhtan idare edildiği belirtildi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kuveyt'te gerçekleştirilen, "Irak'a Komşu Ülkeler İçişleri Bakanları Toplantısı"na, istihbarat birimlerince hazırlanan bir raporu da götürdü.

Raporda, Irak'taki terörist faaliyetler, "sol terör örgütleri", "PKK/Kongra Gel" ve "Dini motifli terör örgütleri" olarak 3 ana başlık altında değerlendirildi.

Rapordaki bilgiler özetle şöyle:
# Irak, örgütün temel barınma ve üslenme bölgesi konumundadır. Hem İran'a hem de Suriye'ye yönelik eylemler Irak'tan yönetilmektedir.
# Örgütün halen Irak topraklarında faal 21 kampı vardır. Bu kamp alanlarında ayrı ayrı 35 kamp bulunmaktadır.
# Kampların tamamı Kandil Dağı alanındaki sözde karargâhtan üst yönetimce yönetilmektedir.
# Erbil'in Ankawa bölgesi, Dohuk ve Süleymaniye'de örgütün sözde Kürt Kızılay'ı da faaliyet göstermektedir.
# PKK , yaşanan kaos ortamıyla önemli miktarda patlayıcıya sahip olmuştur. # 2004'ten bu yana Türkiye'deki operasyonlarda PKK'ya ait 1612 kilogram patlayıcı ele geçirildi.

'Dinci motifli terör örgütü'
Raporda, başta El Kaide olmak üzere radikal dinci terör örgütler, "dini motifli terör örgütleri" şeklinde nitelendirildi. Ancak, raporda bu tür örgütlerin faaliyetleriyle ilgili değerlendirmelere yer verilmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious