İşte PKK'nın tüyler ürperten hedefi

İşte PKK'nın tüyler ürperten hedefi.16575
  • Giriş : 18.04.2009 / 02:15:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 16:15:00

PKK'nın KCK yapılanmasına yönelik operasyonda ele geçirilen bilgi ve belgeler, ilginç benzerlikleri deşifre etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Terör Örgütü PKK'nın KCK yapılanmasına yönelik operasyonda ele geçirilen bilgi ve belgeler, KCK'nın eylemleriyle Ergenekon'un hedefi arasında inanılmaz bir bağ olduğunu ortaya çıkardı. KCK'nın gerçekleştirdiği eylemler Ergenekon iddianamesinde yer verilen terör örgütlerini kontrol altına alma, amaç ve hedefleriyle bire bir örtüşüyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca terör örgütü PKK'nın, KCK Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Koordinasyonuna yönelik yapılan soruşturmada, yapılanmanın Ergenekon bağlantıları da ortaya çıkarıldı.

IFrame

KCK-ERGENEKON BİRE BİR ÖRTÜŞÜYOR

Asıl hedefi şehirlerde kaos oluşturmak ve özerk yasama, yürütme ve yargı sistemi kurmak olan KCK'nın faaliyetleri, ikinci Ergenekon iddianamesindeki 'Panzehir' isimli belgelerde ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. KCK/Türkiye koordinasyonuna yönelik operasyonda ulaşılan bilgiler, Ergenekon savcılarının tespit ettiği Ergenekon-PKK bağlantılarıyla da bire bir örtüşüyor.

Ergenekon iddianamesindeki gizli tanık ifadelerine göre, iddia edilen ETÖ, ülkemizde Türk-Kürt çatışmasına sebep olacak suikastler planlamıştı. Ergenekon tetikçilerinin namlunun ucuna koyduğu isimlerin başında DTP Milletvekili Ahmet Türk, Sebahat Tuncel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir geliyordu. Ancak suikastçi yakalandı ve planlar açıkta kaldı.

Başka bir gizli tanığın ifadelerinden de yararlanan savcılar, örgüt ile ilgili iddianamede şu değerlendirmede bulunuyor.

"PKK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN, GENÇLİĞİ VE KİTLESİNİ HAREKETE GEÇİREREK SİVİL İTAATSİZLİK TİPİ EYLEMLER YAPTIRDIĞI, KÜRT VE TÜRK HALKINI KARŞI KARŞIYA GETİRMEK SURETİYLE KAOS ORTAMI OLUŞTURMAYI AMAÇLADIKLARI, BU KAOS ORTAMININ DA, PKK VE ONDAN MEDET UMAN ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜNÜN AMAÇLARINA HİZMET ETTİĞİ BELİRLENMİŞTİR."

KCK'NIN EYLEMLERİ, ERGENEKON'A HİZMET EDİYOR

KCK-Türkiye yapılanmasına yönelik operasyonda ulaşılan bilgi ve belgeler ise KCK/TK nın yaptığı eylem ve faaliyetlerin Ergenekon iddianamesinde yer alan Ergenekon-PKK bağlantısında anlatılan amaç ve hedeflerle bire bir örtüştüğünü gösteriyor.

AYAKLANMA, KAOS OLUŞTURMA

PKK'ya yapılan büyük operasyonda yakalanan zanlıların Kürt-Türk çatışması çıkarmak için sokak gösterileri, molotoflama ve kundaklama eylemlerini organize ettikleri belirlendi. KCK-Türkiye koordinasyonunun bazı illerde Kürtlere yönelik saldırılar gerçekleştirildiği iddiasını ortaya atarak vatandaşlar arasında taşlı sopalı olaylar çıkmasını sağladığı da ifade ediliyor.

Gözaltına alınan zanlıların son günlerde yapılan Kepenk kapattırma eylemleri ile seçim öncesi halka baskı uygulama eylemlerini de organize ettikleri iddia ediliyor. Örgütün, özellikle şehirlerde yapılacak bombalama, molotof atma gibi eylemlerle, güvenlik güçlerini ve iktidarı zor durumda bırakmayı hedeflediği söyleniyor.

DTP'Yİ YÖNETMEK VE YÖNLENDİRME FAALİYETLERİ

DTP'ye de el atan KCK, yine Ergenekon iddianamesinde yer alan ''siyasi partileri amaçları doğrultusunda kullanma ve yönlendirme'' çalışmalarına paralel olarak faaliyetlerini sürdürmüş. Nitekim son operasyon KCK/Türkiye Koordinasyonu'nun, DTP'nin istedikleri yönde hareket etmesi için partiye, belediye başkanlarına, milletvekillerine baskı uyguladığını ortaya çıkardı. Örgüt elemanları, Belediyelerden zorla ihale alıyor, belediye işçilerini eylemlere katılmaya zorluyor katılmayanları ise işten çıkarıyorlardı.

Ergenekon davasının sanıkları Veli Küçük ve Ümit Oğuztan'da ele geçirilen 'Panzehir' isimli belgede PKK'nın tamamen tasfiye edilmesi yerine örgütün elebaşı Abdullah Öcalan ile işbirliği yapılması gerektiği belirtiliyordu. Ergenekon içerisinde yer alan örgütçü genç subayların PKK'nın üst düzey yönetici kadrolarına getirilebileceği de bu planda açık açık ifade edilmişti. Kısacası, iddialara göre, PKK terör örgütünün KCK yapılanması, Ergenekon'un PKK'yı ele geçirme operasyonuydu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*