İşte redçilere katılan sürpriz isim

İşte redçilere katılan sürpriz isim .17623
  • Giriş : 18.10.2007 / 09:08:00

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen, sınır ötesi operasyon için Hükümete 1 yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresinin oylamasında 16 DTP'li milletvekili ile birlikte üç isim daha red oyu verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen, sınır ötesi operasyon için Hükümete 1 yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresinin oylamasında, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, Bağımsız Hakkari Milletvekili Hamit Geylani ve DTP'li 16 milletvekili, ret oyu verdi. Red oyu veren 19. vekil aranırken gözler AKP'li güneydoğu vekillerine çevrildi. Ancak o oyun sahibi CHP Ankara Milletvekili Eşref Erdem çıktı.

TBMM tutanaklarına göre, Genel Kurulda yapılan açık oylamaya, 526 milletvekili katıldı. Oylamada, 507 milletvekili kabul oyu, 19 milletvekili de ret oyu kullandı. CHP Ankara Milletvekili Eşref Erdem, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ve Bağımsız Hakkari Milletvekili Hamit Geylani ile DTP'li milletvekilleri Akın Birdal, Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Aysel Tuğluk, Emine Ayna, Sebahat Tuncel, Ahmet Türk, Sırrı Sakık, Nuri Yaman, Osman Özçelik, Şerafettin Halis, İbrahim Binici, Özdal Üçer, Sevahir Bayındır, Mehmet Nezir Karabaş ve Hasip Kaplan, ret oyu kullandı.
Oylamaya, CHP'den Antalya Milletvekili Osman Kaptan, Aydın Milletvekili Mehmet Fatih Atay, Bursa Milletvekili Onur Öymen, Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük, Edirne Milletvekili Rasim Çakır, İstanbul Milletvekili Birgen Keleş, İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu katılmadı. AK Parti'den Düzce Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, Rize Milletvekili Bayram Ali Bayramoğlu, Şırnak Milletvekili Abdullah Veli Seyda, İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır, Şanlıurfa Milletvekili Sebahattin Cevheri, Aksaray Milletvekili Ruhi Açıkgöz'ün de katılmadığı oylamada, MHP Çanakkale Milletvekili Mustafa Kemal Cengiz, DSP İstanbul Milletvekili Ahmet Tan, DTP'den Van Milletvekili Fatma Kurtulan, Batman milletvekilleri Ayla Akat Ata ve Bengi Yıldız ile Iğdır Milletvekili Pervin Buldan da bulunmadı.

BAYKAL, SON ANDA YETİŞTİ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in konuşması sırasında Genel Kuruldan ayrılarak, Meclisteki makam odasına çıktı. Baykal, oylamanın başlamasının ardından, bir grup CHP'li milletvekiliyle birlikte tekrar Genel Kurul Salonuna döndü. Kuliste gazetecilere ''Geç kaldık mı?'' diye soran Baykal'a, gazeteciler, oylamanın bitimine 1 dakika kaldığını söyleyince, Baykal, koşar adımlarla içeri girerek, son anda oyunu kullanabildi.

Oylama işlemi bittikten sonra muhalefet kulisine gelen AK Parti Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, bir grup DTP'li vekille sohbet etti. ''DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş'ın konuşmasını tebrik ediyorum. İyi konuşmaydı'' diyen Kurt'a, DTP'li vekiller, ''Tebrik değil, ret oyunuzla destek verin'' karşılığını verdi. Tezkere görüşmelerini, yerli ve yabancı çok sayıda medya mensubu da izledi ve gelişmeleri canlı yayınla izleyicilerine aktardı.

RED OYU VERDİM ÇÜNKÜ
Mecliste kabul edilen tezkerenin oylamasında ''ret'' oyu vermesiyle ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Eşref Erdem, bir milletvekili olarak vicdani kanaatine göre oy kullandığını bildirdi. Erdem, partisinin tezkereye ilişkin tavrından farklı bir tutum izlemesinin bir sorun yaratmayacağını kaydetti.

Erdem, şöyle konuştu: ''Vicdani kanaatime göre oy kullandım. Bu tezkerenin iyi hesaplanmadan gündeme getirildiği ve Türkiye'yi bir maceraya sürükleyebileceği yönünde kaygılarım var. Biz, 1 Mart tezkeresine Irak bataklığına sürüklenmemek için 'hayır' demiştik. Şimdi bu tezkereyle Türkiye'nin, Irak bataklığına sürüklenmesinden endişe ediyorum. Bu nedenle ret oyu kullandım.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious