İşte referandum yasakları

İşte referandum yasakları .15100
  • Giriş : 31.07.2007 / 19:01:00
  • Güncelleme : 01.08.2007 / 00:39:37

YSK, referandum döneminde uygulanacak yasakları belirledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanını halkın seçmesini de içeren Anayasa Değişikliği paketi için yapılacak halkoylaması döneminde yollar üzerinde, ibadethanelerde ve kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde propaganda çalışması yapılamayacak, parti bürosu kurulamayacak.

İşte halkoylaması süreci:

Buna göre, 2 Ağustos Perşembe günü başlayacak bu dönemde, hoparlörle 14 Ekim 2007 Pazar gününe kadar halkın huzur ve rahatını bozmayacak şekilde propaganda yapılabilecek.

Bu tarihten sonra bir hafta boyunca hoparlörle propaganda, açık ve kapalı yer toplantıları gibi benzeri propaganda faaliyetlerini düzenleme ve denetleme yetkisi mülki idare amirliklerinde olacak.

Partiler, tanıtıcı nitelikte broşür ve el ilanları dışında herhangi bir hediye ve eşantiyon dağıtamayacak, dağıttıramayacak.

Propaganda için kullanılan el ilanları ve her türlü matbua üzerinde Türk Bayrağı ya da dini ibare bulunmayacak, propagandalarda Türkçe'den başka dil ve yazı kullanılamayacak.

Şehir içi toplu taşıma araçlarına ve metro istasyonlarına propaganda içeren afiş, flama ve posterler asılamayacak.

Cep telefonlarıyla belli bir merkezden yönlendirme suretiyle propaganda yapılamayacak.

Propaganda amacıyla 20 Ekim 2007 gününe kadar adresi içermesi şartıyla ambalajsız el ilanı ya da basılmış kağıt postaya verilebilecek. Bu tür gönderiler son 24 saatte dağıtılamayacak.

Halkoylamasında serbest propagandanın başlayacağı 14 Ekim 2007 tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde kamu kurumlarıyla Bankalar Kanunu'na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla açılış ve temel atma dahil tören tertiplenemeyecek.
Başbakan ve bakanlarla milletvekilleri, yurt içinde yapacakları propaganda gezilerini makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak.

Başbakan, bakanlar ve milletvekillerinin halkoylamasıyla ilgili gezilerine hiçbir memur katılamayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious