İşte Rijkaard transferinin perde arkası

İşte Rijkaard transferinin perde arkası.14162
  • Giriş : 06.06.2009 / 12:35:00
  • Güncelleme : 06.06.2009 / 12:20:36

Galasaray Başkanı Adnan Polat, yeni teknik direktör Rijkaard'ı transferinin nasıl gerçekleştiğini anlattı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, geride kalan sezonda alınan neticelerin büyük üzüntüsünü duyduklarını belirtti.

Frank Rijkaard'ın Polat Renaissance Otel'de düzenlenen imza töreni öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Polat, kendileri adına talihsiz geçen bir sezonu geride bıraktıklarını aktararak, ''Geride kalan sezonda alınan neticelerin maddi ve manevi sonuçları hepimizi üzdü. İkinciliğin dahi başarısızlık olarak kabul edildiği bir camiada, sezonu bu durumda bitireceğimizi hiç düşünmemiştik'' dedi.

Futbolda her zaman arzu edilen sonuçlara ulaşılamadığını dile getiren Polat, şunları söyledi:

''Dünyanın en iyi takımı, hocası ve yönetimiyle dahi başarının garantisi hiçbir zaman olmuyor. Camiamızı ve taraftarımızı üzdük. Samimi olarak ifade etmeliyim ki, bizler, işin içinde olanlar daha fazla üzüldük. Anlatmak kolay değil. Yaşayanlar bilir. Bu sezon iki ayrı hocayla çalıştık. Skibbe ile takımın kimyasının tutmadığını düşünüyoruz. Sonuna kadar sabır gösterdik ama ayrılmak durumunda kaldı. Bizi zor dönemde yalnız bırakmayan, çağırdığımızda gelen ve sonuna kadar mücadele eden Bülent Korkmaz'a ise hizmetlerinde dolayı teşekkür edildi. Kendisiyle 1,5 yılık sözleşme yapmamıza rağmen, henüz 4. haftasında bize istifa dilekçesini vererek, 'Her ne kadar 1,5 yıllık sözleşme yaptıysak da, ben Galatasaraylıyım. Faydalı olamayacağımı düşündüğünüz zaman bunu kullanın sayın başkanım' dedi. Çok manalı ve onurlu bir davranıştı. Kendisiyle ileride tekrar çalışmak istiyorum. Biraz daha bilgi ve birikimi arttığında göreve gelebilecektir.''

-''RIJKAARD, AVRUPA'NIN 10 ELİT HOCASINDAN BİRİ''-

Adnan Polat, takımın başına getirdikleri Frank Rijkaard'ın, Avrupa'nın 10 elit teknik direktöründen biri olduğunu söyledi.

Galatasaray'a ve Türk futbolun çok önemli katkılar sağlayabileceğini düşündükleri Rijkaard'da karar kıldıklarını anlatan Polat, şöyle konuştu:

''Şu anda Avrupa futbolunun 10 elit teknik direktöründen biri olan Rijkaard ile bu sabah Madrid'de bir araya gelip mutabakata vardık. Bundan sonra 2 yıllığına Galatasaray'ın teknik direktörlüğünü yapacak. Biraz apar topar getirdik ama yine birkaç gün sonra tekrar dönecek. Plan, program ve transferle ilgili görüşlerini alacağız. Transferimizi de bir an önce tamamlayıp, önümüzdeki sezona hazırlanmaya başlayacağız. Hedefimiz, bir sezon sonra maçlarımızı yapacağımız Türk Telekom Arena'ya şampiyon, kupalar kazanan bir takım olarak gitmek. Bunun için gerekli mücadeleyi vereceğiz.''

Teknik direktör seçerken bazı kriterlere de dikkat ettiklerini vurgulayan Polat, daha hocayı belirlemeden vasıflarını tartıştıklarını kaydederek, ''İmaj olarak üst düzey biri olmalıydı. Tecrübeli, dinamik olması, sporcu ve spor kamuoyuyla iyi ilişkileri olmasına dikkat ettik. Ayrıca, Türkiye ve Galatasaray'ı benimsemesi bizim için çok önemliydi. Bir de, Florya'da bir disiplin, otorite kurabilecek kapasitede olabilmesini istedik. Kimseye çifte standart uygulamayacak biri olmasını öngördük. Bir aç teknik adam vardı ve Galatasaray'a en fazla gelmek isteyen de bir tercih sebebiydi'' ifadelerini kullandı.

Hollandalı bir çalıştırıcıyı İspanya'da anlaşarak transfer edip, basının kafasını karıştırdıklarını anlatan Adnan Polat, ''Medyanın haber alma hakkı var ancak bu haberler alındığında konu sulanıyor ve bozuluyor. Onun için mecburen gizli tutmak zoruna kaldık'' derken, yine sürpriz bir transfer olup olmayacağı sorusuna ise, ''Hayat sürprizlerle dolu. Ama yarın bir nefes alalım. Açıkçası biz de çok yorulduk'' yanıtını verdi.

Polat, Galatasaray Kulübü'nün eski Başkanı Faruk Süren'in, transfer çalışması için kendisinin gitmesini eleştirmesiyle ilgili olarak da, ''Ben Galatasaray Kulübü'nün menfaatleri doğrultusunda ne yapmam gerekiyorsa yaparım. Herkesin kendi yöntemi vardır'' dedi.

Başkan Polat ayrıca, Galatasaray'ın yurt dışı transferleri için Haldun Üstünel'in, yurt içi transferleri için de Adnan Sezgin'in çalıştığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*