İşte RTÜK'e en çok şikayet edilen programlar!

İşte RTÜK'e en çok şikayet edilen programlar!.8539
  • Giriş : 02.11.2007 / 15:22:00

RTÜK'e daha çok şiddet, manevi değerlere aykırılık, programların zamanında yayınlanmaması ve reklamlarla ilgili şikayetler geldiği belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Nurullah Öztürk, RTÜK'e daha çok şiddet, manevi değerlere aykırılık, programların zamanında yayınlanmaması ve reklamlarla ilgili şikayetler geldiğini belirterek, şikayetlerin büyük bölümünü da reklam sürelerinin oluşturduğunu bildirdi.

Radyo Televizyon Gazetecileri Derneğinin öncülüğünde Antalya'da düzenlenen Ulusal Radyo Televizyon Günleri'ne katılan Nurullah Öztürk, yaptığı açıklamada, RTÜK'e şiddet, manevi değerlere aykırılık, programların zamanında yayınlanmaması ve reklamlar ile ilgili şikayetler geldiğini söyledi. Son zamanlarda artan terör olaylarının ardından da şikayetler aldıklarını anlatan Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Bu dönemde tuhaf yayınlar vardı. Bir sürü uzman, stratejist, ellerine haritaları alıp, orada operasyon ile ilgili detaylı doğru ya da yanlış bilgiler veriyorlardı. Kriz zamanlarında ifade özgürlüğü dünyada da tartışılan bir konu. Kriz zamanında gazetecilik sorumluluk gerektiriyor.

Hükümet yayın kuruluşlarına yönelik yasak kararını almadan önce, meslek örgütleri, gazeteci dernekleri, duayenler, yayın kuruluşları bizzat böyle bir duyarlılık çağrısı yapsalardı, hükümet de kısıtlama yönünde karar almazdı.'

REKLAMLARLA İLGİLİ ŞİKAYETLER

Nurullah Öztürk, RTÜK'e gelen şikayetlerin büyük bölümünün reklam süreleriyle ilgili olduğunu ifade etti. Reklam sürelerinin program içi 6 dakika, programlar arasında ise 8 dakika olması gerektiğini belirten Öztürk, şöyle konuştu: 'Reklamların 1 saatlik program ve gün içindeki yayın süresinin yüzde 20'sini aşmaması lazım. Burada Futbol ve Basketbol maçlarıyla ilgili sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü Futbol maçlarında 15 dakika devre arası var. Televizyonlar bu 15 dakikada 6 dakika reklam kullansalar kalan 9 dakikada ne yapacaklar.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious