İşte saldırı emrini veren terörist

İşte saldırı emrini veren terörist .12059
  • Giriş : 10.10.2007 / 14:20:00

Şırnak'ta saldırı emrini veren teröristin kimliği belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şırnak Gabar Dağı'nda pusu kurup 13 güvenlik görevlisinin şehit eden PKK'lı teröristlere yönelik bölgede son dönemdeki en büyük operasyon devam ederken saldırı emrini veren teröristin kimliği belirlendi.

Saldırı emrini Dr.Ali kod adlı Yusuf Turhallı'nın verdiği öğrenildi.

Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı özel birlikler, bölgeye çok iyi bilen ve Kato Dağı'nda 9 teröristin öldürüldüğü operasyona katılan korucuların verdiği bilgileri de değerlendirerek, yaklaşık 80 kişi oldukları belirlenen teröristleri etkisiz hale getirmek için günün 24 saati karış karış operasyon yapıyor.

Teröristlerin kaçış noktaları havadan helikopterlerle bombalanırken, Genelkurmay Başkanlığı üst düzey komutanları Doğu ve Güneydoğu'daki birliklere gönderdi. Sınırdaki Türk topçusu, hain saldırının ardından Kuzey Irak'taki PKK kamplarını topçu ateşine tuttu. Ülkeyi yasa boğan pazar günkü 13 askerin şehit olduğu PKK saldırısıyla ilgili detay bilgiler de alınmaya başlandı. Buna göre Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK'lı teröristlere yönelik başlattığı operasyon kapsamında Gabar Dağı'nda ‘Şimşek-2207-2 Operasyonu' için önceki gün İkizce Taburu'ndan ayrılan 5 tim, operasyonun ardından taburlarına dönüşe geçti. İlk 4 tim, teröristlerin pusu kurduğu bölgeden geçiş yaparken, 18 askerden oluşan ve son tim teröristlerin önce el bombalı ardından da uzun namlulu silahlarla saldırısına uğradı. Saldırıda 1'i astsubay 13 asker şehit olurken, 3 asker yaralandı, 2 asker de saldırıdan yara almadan kurtuldu.

SALDIRI TALİMATINI VEREN TERÖRİST

Güvenlik birimleri Gabar Dağı'nda 80 kadar PKK'lı terörist olduğu, örgütün ‘Botan' adını verdiği Siirt- Şırnak bölgesindeki kayıpları nedeniyle pazar günkü saldırı talimatını Yusuf Turhallı'nın verdiği, saldırının ise ‘Hakkı' kod adlı İskan Akyüz'e bağlı grup tarafından yapıldığını belirledi. Terörist Yusuf Turhallı hakkında ömür boyu hapis istemiyle yakalama kararı bulunurken, Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarında da kırmızı bültenle arandığı hatırlatıldı.
Gabar Dağı'nda 13 güvenlik görevlisinin şehit edildiği saldırıya katılan terörist İskan Akyüz'ün Gabar Dağı sorumlusu olduğu ve 2 yıl önce Batman merkezinde bir polis ekip otomobilinin taranarak 5 polisin şehit edildiği eylemin talimatını verdiği anlaşıldı.

GIYABİ TUTUKLU OLARAK YARGILANIYOR

Mahkeme kayıtlarına göre, 1999 yılına kadar Diyarbakır'ın Kulp- Lice- Genç üçgenindeki alanda sorumluluğunu yapan ve bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanmasından sonra 80 kişilik grupla Kuzey Irak'a çekilen terörist Yusuf Turhallı, güvenlik güçleriyle çok sayıda silahlı çatışmalara katılmak ve çok sayıda silahlı eylemin talimatını vermekle suçlanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre uluslararası düzeyde kırmızı bültenle aranan Yusuf Turhallı'nın katıldığı eylemlerle ilgili evrak ve hakkındaki iddianame örneği bir süre önce Adalet Bakanlığı Uluslararası Ceza ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne gönderilmişti. Turhallı, halen Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde gıyabi tutuklu olarak ömür boyu hapis

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious