İşte Samast'ın kaldığı koğuş

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Basın mensuplarına, Ogün Samas'ın kaldığı koğuşu gösteren Bayrampaşa Cezaevi Savcısı Metin Şentürk, gazetelerde çıkan haberlerin asılsız olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Samast'ın Bayrampaşa'da resmi törenle karşılandığı ve kalacağı yerin tahtakurularına karşı ilaçlandığı, yeni yatak verildiği ve nevresimlerinin de ipekten olduğu haberleri üzerine cezaevinin kapıları basın mensuplarına açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin yaptığı yazılı açıklamanın ardından, İHA, Samast'ın 4 gün boyunca kaldığı koğuşa girdi. Bayrampaşa Cezaevi Savcısı Metin Şentürk, "Mahkumların ilk girdiklerinde kaldığı koğuş burası. Dışardan gelen tutuklular ilk olarak buraya alınırlar. Bir kaç gün burada tutulurlar. Ogün Samast isimli tutuklu da buraya geldi. Yaklaşık 36 saat burada tutuldu. Daha sonra başka bir cezaevine nakledildi" dedi.

Gazetecilere, Ogün Samast'ın kaldığı koğuşu gösteren Savcı Şentürk, "Burada, 12 bir tarafta, 13 bir tarafta toplam 25 tane ikişer kişilik koğuşlar var. Ogün Samast geldiğinde bu koğuşlar tamamen doluydu. Ancak bu şahsı içeri getireceğimiz zaman yaklaşık 15 kişilik gardiyan grubu onu içeri getirdi. Diğer koğuşların kapılarını kapattık. Mahkumların o şahsı görmelerini engelledik. Ogün Samast'ın kaldığı koğuş burası, kendisinin can güvenliği nedeniyle koğuşunu ayırdık. Ogün geldiği gün koğuşunu ayırdık. O ayrı bölmede kalan diğer üç kişiyi de başka koğuşlara yerleştirdik. Buradaki ayrı bölmeyi Ogün'e tahsis ettik. Can güvenliği nedeniyle 12 numaralı koğuşta kaldı. Kapısını kilitlemedik. Amacımız onu kontrol altında tutup kendisine ve bir başkasına zarar vermesini engellemekti" diye konuştu.

Ogün Samast'a verilen eşyaları sıralayan Savcı Şentürk, "Ogün işte bu koğuşta tutuldu. Bu koğuşta tuttuğumuz mahkumlara nevresim takımı ve battaniye veriyoruz, ancak Ogün Samast'a nevresim takımı ve çarşaf verilmedi. Sadece battaniye verildi. Kendisinin intihar etme düşüncesi uyanmıştı bizde. Nöbetçi bulundurduk. Çarşafsız battaniyeli bir odada tek başına yatırdık. 24 saat burada nöbet tutuldu. Şimdi ben bu kapıyı size göstermek istiyorum. Bu kapının tamamen açılması mümkün değil. Buraya 102 ekran plazma televizyonun girmesi mümkün değil. Varsayalım ki parça parça söktüğümüzü ve soktuğumuzu düşünelim. İçerde plazma televizyonu çalıştıracak elektrik aksamı yok. Ogün gelmeden önce buranın ilaçlandığı söyleniyor. İşte görüntüler ortada böcekler var burada, böcekler geziyor. Kırmızı halıdan bahsediliyor. Halının serilecek yeri de yok. Bilemiyorum halı nereye serilecek. Ayrıca habere konu edilen, Hakan Ersoy isimli şahıs Ogün Samast'ın tutuklu bulunduğu süre içerisinde bu koridorda hiçbir zaman bulunmamış. B-4 nolu koğuşta bulunmuştur. Buraya yaklaşık 50 metre uzaklıkta kalan birisi buradaki bir şeyi veya bir sesi duyması mümkün değildir. Bu iddiaları akıl dışı buluyorum. Bu olayın çok sansasyonel olduğundan dolayı biz bu şahsın güvenlik tedbirlerini aldık. Bizim amacımız onun güvenliğini sağlamaktı. Biz de onun güvenliğini sağladık. Can güvenliği nedeniyle Ogün Samast koğuşa girene kadar bizzat ben refakat ettim" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious