İşte seçimlerde yaşanan olaylar!

İşte seçimlerde yaşanan olaylar!.13026
  • Giriş : 29.03.2009 / 18:29:00

Yerel seçimler için 32 ilde saat 07.00'de başlayan oy kullanma işlemi sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

YSK kararına göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'teki seçmenler saat 07.00'den itibaren oy vermeye başlamıştı. Bu illerdeki seçmenlerin oy verme işlemi saat 16.00'da sona erdi. Oy verme saati dolduğu sırada sandık başında bulunan vatandaşlar sandık kurulu başkanlarınca tespit edilerek, oy kullanmaları sağlanacak. Bu illerin dışında kalan Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Eskişehir, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce'de saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 17.00'de sona erecek.

NÜFUS MEMURU YOĞUNLUKTAN KALP KRİZİ GEÇİRDİ

Hatay'da seçmenin oy kullanacağı gün bile nüfus müdürlüklerine T.C. kimlik numarası almak için akın edilince günde 16 saat çalışan nüfus müdürlüğünde bir personel kalp krizi geçirdi. Hayati tehlikesinin bulunduğu bildirilen personelin yoğun bakımda tutulduğu bildirildi. Son 15 günden buyana gece geç saatlere kadar çalışan ve günde ortalama 16 saate yakın çalışan Murat İpek'e ilk müdahaleyi mesai arkadaşları yaptı. Daha sonra olay yerine ambulans çağırıldı. Ambulansla Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma Hastanesi'ne götürülen İpek'in yoğun bakıma alındığı bildirildi. İpek'in durumunun ciddiyetini koruduğu açıklandı. (CİHAN)

SEÇİM SANDIĞI KARÜSTÜ ARAÇLA GÖNDERİLDİ

Erzurum'da Palandöken Dağı üzerindeki Aziziye köyüne ait 1043 nolu seçim sandığı, yol kar nedeniyle kapalı olduğu için karüstü araçla gönderildi. Seçmen sandığıyla birlikte 3 görevli ve jandarmalar da karüstü araçla bu köye gitti. Palandöken Dağı'nda bulunan ve şehir merkezine 20 kilometrelik uzaklıkta bulunan 2 bin180 rakımlı Aziziye köyünün yolu kar nedeniyle kapalı bulunduğundan köye seçmen sandığı İl Özel İdaresi'ne ait kar üstü araçla gönderildi.

BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OY KULLANAMADI

AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Nevzat Doğan, adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre ikametgahının Ankara'da görünmesi dolayısıyla oy kullanamadı. Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milletvekili olduğu dönemde adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre Ankara'da sayıldığını belirterek, 22 Temmuzda yapılan genel seçimlerde oyunu İzmit'te kullandığını, 23 Temmuzda da evini Ankara'dan İzmit'e taşıdığını bildirdi. Oyunu İzmit'te kullandığı için daha önce oy kullandığı 23 Nisan İlköğretim Okulunda oy kullanabileceğini düşündüğünü belirten Doğan, ikametgahını Ankara'ya hiç taşımadığı için böyle bir sorunla karşılaşabileceğini düşünmediğini kaydetti. Doğan, şunları söyledi: ''Durumu, sabah sandık numarasını öğrenmek istediğim sırada fark ettim. Ailemdeki diğer isimleri bulduk, ancak kendi ismimi bulamadım. Bir oy kaybetmekten ziyade, vatandaşlık görevimi yerine getiremediğim için üzgünüm.''

OY PUSULASININ FOTOĞRAFINI ÇEKERKEN GÖZALTINA ALINDI

Aydın'ın Nazilli ilçesinde, kendi kullandığı oy pusulasının fotoğrafını cep telefonu ile çeken kişi, polis tarafından gözaltına alındı. Edinilen bilgiye göre, Nazilli Fatih İlköğretim Okulunda oy kullanan bir kişinin, oy pusulasının fotoğrafını, cep telefonuyla çektiği tespit edildi. Olay yerine gelen polis tarafından gözaltına alınan kişi hakkında işlem yapılacağı bildirildi. Nazilli ilçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerin, ilçenin değişik bölgelerinde bulunan okullarda oy kullanmaya gelen ve haklarında adli makamlarca yakalama emri bulunan toplam 14 kişiyi sandık başında oylarını kullandıktan sonra yakaladıkları bildirildi.

OY VERİRKEN KALP KRİZİ GEÇİRDİ

Mersin'in Mut ilçesinde, oy verme işlemi sırasında kalp krizi geçiren vatandaş öldü. Alınan bilgiye göre, Hatice Kara (74) oy vermeye gittiği Meydan Mahallesi Endüstri Meslek Lisesinde muhtarlık seçimleri için oy kullandığı sırada kalp krizi geçirdi. Çevredeki vatandaşların yardımıyla Mut Devlet Hastanesine kaldırılan Kara, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

OY KULLANMAK İÇİN 5 KİLOMETRE YÜRÜDÜLER

Sivas'ın Hafik ilçesinde bir mahallenin sakinleri, oy kullanabilmek için 5 kilometre yol yürüdü. 2008 yılında ilçeye bağlanarak mahalle statüsünü kavuşan Günyamaçlılar, 29 Mart yerel seçimlerinde ilk kez oy kullandı. Mahalle sakinleri, oy kullanacakları Hafik Lisesine gidebilmek için 5 kilometre yol yürüdü. Mahalle sakinlerinden 46 seçmen 1005 nolu sandıkta oy kullandı. Aracı olmayan bazı mahalle sakinlerinin yürüyerek Hafik Lisesine geldikleri görülürken, seçmenler hava şartlarının iyi olması nedeniyle yürümekte zorlanmadıklarını, vatandaşlık görevini yerine getirmek için kilometrelerce yol yürüdüklerini belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*