İşte şehitlerin son fotoğrafı!

İşte şehitlerin son fotoğrafı!.16536
  • Giriş : 09.10.2007 / 08:46:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 00:38:38

13 askerin aileleri Ramazan Bayramı öncesi acı haberlerle yıkıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu fidanlara nasıl kıydınız

Türkiye terör örgütü PKK'nın önceki günkü hain saldırısında şehit düşen 13 fidanına ağlıyor. Güneydoğu'da askeri operasyonlarla köşeye sıkışan PKK'nın Ramazan Bayramı öncesi Şırnak'ta 13 askerimizi pusuya düşürerek şehit etmesi infiale yolaçtı. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları hain saldırıyı kınarken vatandaş da cenaze törenlerinde tepkisini dile getirdi. Genç yaşta vatan uğruna can veren şehitlerin evlerine ise adeta kor düştü. Ramazan Bayramı'nda evlatlarının evde olacağını düşünen askerlerin aileleri perişan. Şehit düşen askerlerin hikayesi ise yürekleri yakıyor.
HAKKIMIZI ALLAH ALSIN

Şehit Piyade Çavuş Mehmet Uyar'ın Gaziantep'teki ailesi Mustafa Uyar, 10 aylık asker olan oğluyla bir hafta önce telefonda görüştüğünü ve kendisine çok iyi olduğunu söylediğini kaydetti. Uyar, "Devletimiz, milletimiz sağ olsun. Hepimiz vatanımıza kurban olalım. Teröristleri Allah'a havale ediyorum. Allah onlardan hakkımızı alsın" dedi.

ACILI BABA HİSSETMİŞ

Çorum doğumlu Komando Er Sıddık Küçükgöz'ün Uğurludağ ilçesine bağlı Aşılıarmut köyündeki baba ocağında büyük acı yaşanıyor. Terhisine 20 gün kalan şehit erin, asker dönüşü nişanlanacağı öğrenildi. Baba Hamit ve anne Ferdane Küçükgöz, haberi alır almaz fenalaşarak Uğurludağ Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Nişan için hazırlıkları tamamlayan ve evlatlarının terhisini bekleyen aile, acı haber ile bir anda yasa boğuldu. "Bir değil bin oğlum olsa hepsi vatana kurban olsun" diyen acılı 3 gündür içindeki sıkıntıdan dolayı gözüne uyku girmediğini söyledi.

İZNE GELECEKTİ...

Jandarma Er Caner Örengül'ün şehit düştüğü haberi de Afyonkarahisar'ı yasa boğdu. Çocuklarının şehit edildiği haberini alan anne Türkan Örengül ile baba Resul Örengül, gözyaşlarına boğuldu. Olayın duyulmasının ardından Örengül ailesinin yakınları ve köylüler eve akın etti. Resul Örengül metanetli davranmaya çalışırken, anne Türkan Örengül ise sinir krizleri geçirdi. Oğluyla dün sabah telefonla konuştuklarını belirten Resul Örengül, "İzine geleceğini söyledi. 'İyiyim' dedi. Kurban Bayramı'nda izine gelecekti. Ne yapalım? Vatan borcunda öldü. Söyleyecek bir şeyimiz yok. Bu bir borçtur. Görev üzerine öldü, vatan sağolsun" dedi.

Terhisine 6 gün kalmıştı

Şehitlerden Er Kasım Aksoy'un ağabeyi Ömer Aksoy, Güneş (3) ve Zeliha (2) isimli çocukların babası olan kardeşiyle ölümünden önce sık sık telefonla görüştüğünü söyledi. Çocuklarına çok bağlı olan Kasım Aksoy'un, köyüne erken dönebilmek için dağıtım izninden sonra hiç izin kullanmadığını belirten Ömer Aksoy, "4 gün önce görüştük. Son bir operasyona katılacağını ve bayramdan sonra terhis olacağını söylemişti" dedi.

Ben burada şehit olacağım anne

Şırnak'ta şehit olan 13 askerden Murat Yıldırım'ın, terhisine 23 gün kaldığı ve annesine "Şehit olacağım" dediği öğrenildi. Konya'nın Kadınhanı ilçesine bağlı Örnek köyünde, şehit er Murat Yıldırım'ın cenazesinin gelmesini bekleyen ailesi ve yakınları, büyük acı yaşıyor. Acılı anne Elife Yıldırım, ciğerlerinin yandığını belirterek, "Oğlumuzla çok sık görüşemiyorduk. Ama 2 ayda bir telefonla görüştüğümüzde, bize şehit olacağını, katıldığı operasyonlardan bir gün cenazesinin çıkacağını söylüyordu.

Allah, bunu yapanları kahretsin" dedi. Baba Ali Yıldırım ise sakat olduğu için kendisine oğlunun baktığını ifade ederek, "Şimdi bize kim bakacak" diye gözyaşı döktü. Baba Ali Yıldırım'ı, yakınları güçlükle sakinleştirdi.

Küçük komandom

Şırnak'ta şehit olan Piyade Er Murat Coşkun'un Gaziantep'te yaşayan ailesi yasa boğuldu. Oğluna Kürtçe ağıtlar yakan anne Gazal Coşkun, "Küçük askerim, öksüzüm, küçük komandom" diye ağladı. Acı haberi alan anne Gazal Coşkun, oğlunun ardından Kürtçe ağıtlar yaktı. Ziyaretçi akınına uğrayan Çıksorut Mahallesi'ndeki evde taziyeleri kabul eden acılı annenin Kürtçe olarak, "Küçük askerim, öksüzüm, küçük komandom" diye ağlaması yakınlarını da duygulandırdı.

YARALANDIĞI YERDE BU KEZ ŞEHİT DÜŞTÜ

Şanlıurfalı Piyade Çavuş Mehmet Uyar'ın gözü yaşlı ağabeyi Yahya Uyar da “Kardeşim 40 gün önce izne gelmişti. Geçen hafta da bana telefon açmıştı. Kardeşim aynı mevzide 3 ay önce de saldırıya uğramıştı. Bu saldırıda bir arkadaşı şehit olurken, kardeşim şarapnel parçasıyla gözünden yaralanmıştı. Bundan dolayı kardeşime 10 gün hava değişimi izni verilmişti” dedi. Yahya Uyar, kardeşinin astsubaylık sınavına girdiğini vücudundaki yara izleri nedeniyle sınavı kazanamadığını söyledi.

İçime taş düştü taş

Şehit Komando Er Turgay Salgar'ın Kars'ın Cumhuriyet köyündeki evinde ağıtlar yükseliyor... 3 kardeşin en büyüğü olan ve terhisine 5 ay kaldığı öğrenilen şehit erin yakınları sinir krizi geçirdi. Baba Tuncay Salgar, haberi alır almaz akın eden köylülere sarılarak gözyaşı döktü.

Anne Güler Salgar ise "Beni oğlumun yanına götürün", "İçime taş düştü, taş, taş.." ağıtları yakarak zaman zaman baygınlık geçirdi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Salgar da yeğeninin şehit olduğu haberi üzerine yakınlarıyla birlikte köye geldi.

Arkamdan ağlamayın

Şırnak'ta şehit olan Murat Uçar 1 buçuk ay önce askerden izinli olarak geldiği zaman 24 Ağustos günü evlendiği eşi 19 yaşındaki Ayşe Uçar'a askerdeki günlüğünü hatıra bıraktı. Günlüğün ilk sayfasına şehit Murat Uçar askerdeki ilk gününde eşine hitaben yazdığı satırlarda “eğer şehit olursam” dedi ve adeta yaşanacakları yazdı. Şehit Uçar, kapağında “Herşey Vatan için” yazan günlüğün, memleketi kısmına “Cudi dağı” yazdığı sayfada şu satırları kaleme aldı: “Seni canımdan çok seviyorum. Unutma seni aklımdan hiç çıkarmıyorum. Ne yapalım vatan borcudur sevgilim. Seni beyaz gelinlikle götüreceğim. Bu askerliği bitirip geleceğim. Seni bir ömür boyu seveceğim. Unutma akan her kanım senin içindir.

Sevgilim, eğer birgün şehit olursam sakın ağlayp üzülme. Çünkü ölsem bile diyeceğim son kelime: Seni seviyorum. Ayşe=Murat” Ayşe Uçar Şehit eşi Murat'ın kendisi için kalpler çizdiği günlükten, “Benden uzaktasın ama kalbimdesin gülüm” cümlesini okudukça ağlıyor.

Sizi seven biri var

Günlükte baba Mehmet Uçar'ın oğluna hayırlı tezkere dilediği sayfada Murat Uçar da anne ve babasına seslenerek, “Seni canımdan çok seviyorum babam ve annem bir gün ağlamayı düşünürseniz sakın yapmayın. Çünkü uzakta sizi seven biri var. Murat” yazmış.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious