İşte sigara sebebiyle yıllık ölenlerin rakamı!

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Türkiye'de her yıl 100 bin kişi, içtikleri sigara nedeniyle yakalandıkları hastalıklardan ölüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'de her yıl yaklaşık 100 bin kişinin içtikleri sigara nedeniyle yakalandıkları hastalıklardan öldüğü bildirildi. Buna göre, sigaranın yol açtığı ölümler trafik, terör, iş kazaları ve benzeri tüm ölümlerin toplamından 5 kat daha fazla olduğu kaydedildi.
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof.Dr. Muammer Kaya, Türkiye'de her 3 kişiden 1'inin düzenli olarak sigara içtiğini söyledi. Prof.Dr. Kaya, 1990 yılında ülke nüfusunun yüzde 43.6'sının sigara içtiğini, 2004 yılında bu oranın yüzde 32.1'e düşmesine karşın Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında en çok sigara tiryakisi olan ülke konumunda olduğunu belirtti. Prof.Dr. Muammer Kaya, Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de her yıl 100 bin kişinin sigara nedeniyle erken öldüğünü kaydetti.

Buna rağmen sigara canavarının hala dikkate alınmadığının altını çizen Prof.Dr. Muammer Kaya, şunları söyledi: "Her yıl 100 bin kişi ne anlama geliyor? Hergün 1 uçak düşüyor ve 300 kişi ölüyor. Her yıl 100 bin nüfuslu bir şehrimize bir atom bombası atılıyor. Her gün içi dolu 6 otobüs uçuruma yuvarlanıyor kimse sağ kalmıyor. Bilinen terör yılda 2- 3 bin, trafik terörü yılda 6- 7 bin insanımızın ölmüne neden olurken sigara terörü ise yılda 100 bin insanımızın hayatına mal olmaktadır. Sigaranın yol açtığı ölümler trafik, terör, iş kazaları vb. tüm ölümlerin toplamından 5 kat daha fazladır."

Prof.Dr. Muammer Kaya, Türkiye'de içki tüketiminin arttığını ve içki içme yaşının da her geçen gün düştüğünün vurgulayarak, "Ülkemizde içki içme yaşı 13 yaşlara kadar düşmüştür. Yapılan incelemede, Türkiye'nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkeleri içerisinde bütün alanlarda hep geride kalırken içki içme yönünden birinci sırada yer almaktadır. Bunun önüne geçmemiz lazım. Bu toplumsal bir felakettir. Ülkemizde sigara içen sayısı ise geçtiğimiz yıllara oranla 1.6 oranında azalmıştır. Ancak, bu yeterli değildir" dedi.

Türkiye'de sağlık hizmetlerinin yetersiz ve sağlık için ayrılan payın Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkelerden daha az olduğunu dikkat çeken Prof.Dr. Muammer Kaya, "Doğuştan yaşam şansımız gelişmiş ülkelere göre 4- 10 yıl daha kısa olmasına rağmen, her 3 kişiden 1'inin sigara içmesi ve alkol tüketiminin sürekli artması bizlerin çok daha kısa ömürlü olmamıza sebep olmaktadır. Zaten gelişmiş ülkelerden çok daha kısa olan yaşam süremizi bir de sigara ve alkolle daha da kısaltmamalıyız, uzun ömür ve kaliteli yaşam için sigara ve alkolden uzak durmamız gerekir." uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious