İşte son 10 yıllık felaketin faturası

İşte son 10 yıllık felaketin faturası .9253
  • Giriş : 03.11.2007 / 11:49:00

Jeolojik ve meteorolojik koşulların olumsuzluğu nedeniyle büyük doğal afetlere maruz kalan Türkiye'de, "son 10 yılda meydana gelen afet zararlarının 20 milyar doları bulduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Afet İşleri Genel Müdürlüğü deprem Araştırma Merkezi'nin internet sayfasında "doğal afetlerden korunma" başlığı altında çeşitli tespit ve önerilere yer verildi.

Buna göre, hızlı nüfus artışı ve yerleşme yerlerindeki düzensiz gelişmeler, doğal afet zararlarını artırıyor.

Tespitlere göre son 10 yılda meydana gelen doğal afet zararları, yaklaşık 20 milyar ABD Doları'nı bulurken, Türkiye'de her 9 ayda 1 hasar yapıcı deprem, yılda ortalama 25 önemli su baskını ve 50 heyelan olayı meydana geliyor.

Marmara Denizinde meydana geleceği öngörülen depremin olası hasarlarının ülke ekonomisinde yaratacağı olumsuzluğu "hesap etmenin bile çok zor olduğu" kaydedilen metinde, "Bu nedenle 1999 depremlerinden alınan dersler doğrultusunda bir doğal afet olduktan sonra yara sarma politikaları terkedilmiş ve afet zararlarını azaltma politikalarına yönelinmiştir. Bu kapsamda ve makro düzeyde baktığımızda öncelikli olarak yapılması gerekenin bir 'risk yönetimi stratejisi' geliştirilmesi olduğu açıktır" denildi.

Bireysel olarak yapılması gerekenler bulunduğuna da işaret edilen metinde, mevcut tehlikelerin araştırılması ve afet senaryoları kurgulanarak, korunmaya yönelik önlemlerin planlanması, acil durumlar için araç gereç hazırlanması gerektiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious