İşte son operasyonun ayrıntıları!

İşte son operasyonun ayrıntıları!.42291
  • Giriş : 24.12.2007 / 08:49:00
  • Güncelleme : 24.12.2007 / 09:42:40

Önceki gün PKK kamplarına yönelik düzenlenen operasyonun ayrıntıları ortaya çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alınan bilgilere göre, harekat, terör örgütünün 40 kişilik yönetici kadrosunun yuvalandığı, Sidekan ve Çemço bölgesine yapıldı.

Sınır ötesi operasyon nedeniyle Kandil Dağı'nın ilk hedef alınacağını önceden tahmin eden PKK yöneticilerinin Avaşin, Sidekan, Şeladiza, Çemço ve Zap bölgesine yerleştiği istihbaratı üzerine harekete geçildi. F-16 ve F-4'ler, belirlenen hedefleri 35 dakikalık bir operasyonla vurdu. Savaş uçakları daha önceki harekâtta olduğu gibi birkaç ilden değil, sadece Diyarbakır'dan havalandı. Bombalanan bölge PKK için Kandil Dağı'ndan sonra en stratejik yer olarak gösteriliyor. Örgütün lider kadrosundan pek çok yöneticinin buradaki sarp kayalıklarda barındığı belirtiliyor. Dağlıca'da 21 Ekim günü askerî birliğe düzenlenen saldırıda kaçırılan 8 asker de bu bölgeye getirilmişti. DTP'li milletvekilleri Aysel Tuğluk, Osman Özçelik ve Fatma Kurtulan'ın da aralarında bulunduğu 5 kişilik heyet, Çemço bölgesine giderek askerleri PKK'lı yöneticilerden teslim almıştı.

Elde edilen bilgilere göre; örgütün 'başkanlık konseyi'ni oluşturan 40 kişilik lider kadrosu ile PKK'nın İran'a karşı kurduğu PJAK'ın yöneticileri bu bölgede bulunuyor. Türkiye'nin Kuzey Irak sınırının 15 kilometre içlerindeki Avaşin, Hakurk, Sidekan, Şeladiza, Kalediza, Çemço, Kalatuka ve Lejve gibi bölgeler, örgüt açısından stratejik bir anlam taşıyor. Geçen hafta PKK'nın Kandil Dağı'ndaki karargâh binasını bombalayan Türkiye, örgütün dağlarda saklanan grupları arasında iletişimine büyük darbe vurmuştu. PKK'nın Zap kampının da bulunduğu Çemço ve Kalatuka bölgesinde örgütün lider kadrosundan Cuma kod adlı Cemil Bayık ve Cemal kod adlı Murat Karayılan, Fuat kod adlı Ali Haydar Kaytan ile Mustafa Karasu, Duran Kalkan, Fehman Hüseyin ve Rüstem Cudi gibi isimler bulunuyor. Bu arada PKK kendisine yakın internet sitelerine yaptığı açıklamada, ABD keşif uçaklarının ardından Türk savaş uçaklarının Zap bölgesinin tamamını bombaladığını belirterek, hiçbir kayıp vermediklerini iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious