İşte Teziç'in koltuğunun 5 muhtemel adayı!

İşte Teziç'in koltuğunun 5 muhtemel adayı!.11239
  • Giriş : 27.11.2007 / 13:51:00

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in görev süresi 8 Aralık'ta doluyor. İşte muhteel adaylar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adaylar arasında TÜBİTAK Başkanı Nükhet Yetiş ile Bilkent Üniversitesi Rektörü Ali Doğramacı'nın ismi geçiyor.

10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanan YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in 4 yıllık görev sürenin bitmesine 10 gün kaldı.

4 yıl içinde Teziç hemen her konuda hükümet ile karşı karşıya geldi. Teziç, YÖK yasasının değişitirlmesi girişimlerine de direndi.

Teziç ayrıca, Van 100'üncü Yıl Üniversitesi Rektörü Yücel Aşkın'ın yargılanması sırasında hükümete yüklendi.

Erdoğan Teziç, son olarak, AK Parti'nin Anayasa Değişikliği çalışmalarını hedef aldı ve olağanüstü toplanan Rektörler Komitesi'nden sonra kamuoyuna açıklanan bildiriyi okudu.

Görev süresi 8 Aralık Cumartesi günü dolan Teziç, akademik kariyerini geride bırakacak, emekli olacak.

Yeni YÖK Başkanı görev yapacağı 4 yıl içinde Anayasa değişikliği, YÖK'ün yetkilerinin daraltılması ve meslek liselerine uygulanan katsayının yeniden düzenlenmesi gibi hükümetin eylem planında yer alan kritik başlıkların muhatabı olacak.

YÖK Başkanlığı için TÜBİTAK Başkanı Nükhet Yetiş ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Ali Doğramacı'nın isimleri öne çıkıyor.

Sabancı Üniversitesi Rektörü Tosun Terzioğlu ile YÖK üyesi Bülent Zülfikar da başkanlık için adaylar arasında gösteriliyor.

TCK'yı hazırlayan ekipte yer alan ve zina maddesi ile tartışmaların odağına yerleşen YÖK üyesi Profesör İzzet Özgenç de YÖK Başkanlığı için adı geçen isimler arasında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious