İşte Tezkere - Tam metin

  • Giriş : 16.10.2007 / 11:04:00

Hükümet imzaladı; 1 yıl süreli tezkere Meclis'te. İşte Tezkere'nin tam metni:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çiçek, bir yıl süreli tezkerenin öngördüğü askerî operasyona ihtiyaç duyulmamasını temenni etti.

Kuzey Irak'a askerî harekât yapılmasına imkan veren tezkere, Bakanlar Kurulu'nda imzalanarak TBMM'ye sunuldu.

AK Parti, CHP ve MHP'nin destek verdiği tezkerenin yarın Genel Kurul'da oylanması bekleniyor. 1 yıl süreli yetki belgesinde, 'fiili Kürt devleti' çağrışımı yapmaması için 'Kuzey Irak' yerine Irak'ın kuzeyi ifadesi kullanıldı. Ayrıca operasyon bölgesini geniş tutmak amacıyla metne 'mücavir alan' tanımlaması eklendi. Tezkerenin yalnızca terör örgütü PKK'yı hedef aldığını belirten Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, "Temennimiz bunun kullanılmasına gerek kalmamasıdır." dedi. Terörün önlenmesi konusunda komşu ülkelerle yürütülen görüşmelerin sonuç vermediğini hatırlatan Çiçek, suçluların iadesine ilişkin uluslararası sözleşmenin de işlemediğini vurguladı. Türkiye'nin milletlerarası hukuktan doğan haklarını kullanarak, gerekli tedbirleri alacağını söyledi. Ankara'da bu gelişmeler yaşanırken Bağdat yönetimi sürpriz bir adım attı. Devlet Başkan 1. Yardımcısı Tarık Haşimi, görüşmelerde bulunmak üzere bugün Ankara'ya geliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'la bir araya gelecek olan Haşimi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da kabul edilecek. Türkiye, bugüne kadar 24 kez sınır ötesi operasyon yaptı. İlk harekât 1983 yılında gerçekleşti.

Tezkerenin hedefi Irak'ın kuzeyi ve mücavir alanları

Hükümet, PKK bölücü terör örgütünün yuvalandığı Kuzey Irak'a yönelik askerî bir operasyona imkan sağlayacak tezkereyi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) gönderdi. Hükümete, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne PKK'ya karşı sınır ötesi operasyon yapma izni verme yetkisini içeren tezkere bir yıllık süreyi kapsıyor.

Terörizmle mücadelenin bir parçası olarak uluslararası hukuk çerçevesinde hazırlanan tezkerede operasyonun 'hudut, şümul, miktar ve zamanı'nın hükümet tarafından belirleneceği ifade edildi. Çarşamba günü Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek olan tezkere metninde yer alan iki cümle dikkat çekici bulundu. Tezkerede, fiili Kürt devleti çağrışımı yapmaması için Kuzey Irak yerine Irak'ın kuzey bölgesi ifadesi kullanıldı. Yetkinin "mücavir alan"ı kapsadığı da belirtildi. Böylece, muhtemel bir operasyonun alanı geniş tutuldu.

Ramazan Bayramı öncesi çıkarılması kararlaştırılan sınır ötesi operasyona imkan sağlayan tezkere, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan R. Tayyip Erdoğan imzası ile Meclis Başkanlığı'na gönderildi. Bakanlar Kurulu Prensip Kararı'nın da eklendiği tezkerede Türkiye'nin ciddi bir terör tehdidi ile karşı karşıya kaldığı belirtildi. Bugüne kadar yapılan girişimlerden herhangi bir sonuç alınamadığının belirtildiği tezkere metninde, uluslararası hukuktan kaynaklanan yetkiye dayanarak operasyon yetkisi istendiği belirtildi.Tezkerede, "Kuzey Irak" yerine "Irak'ın kuzeyi" ibaresinin kullanılması da dikkat çekti.

1 yıl süreyle sınırlı olan tezkerede, TSK unsurlarının, PKK terör örgütünün yuvalandığı Irak'ın Kuzey bölgesi ve mücavir alanlarda görevlendirilmesi için Meclis'ten yetki isteniyor.

Hükümetin Meclis'e sunduğu tezkere 2 sayfadan oluşuyor. Tezkereyle, Bakanlar Kurulu'nun prensip kararı Meclis'e iletildi.

Tezkerede şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye, Irak'ın Kuzey bölgesinde yuvalanmış bulunan PKK terör örgütü unsurlarından kaynaklanan ve halkının ciddi huzur ve güvenliğiyle ülkenin milli birliğine, güvenliğine ve toprak bütünlüğüne yöneltilmiş ciddi bir terörist saldırı ve açık bir tehditle karşı karşıyadır.

Dost ve kardeş Irak'ın, toprak bütünlüğünün, milli birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfeden Türkiye, PKK teröristlerini Irak'ın kuzeyindeki mevcudiyetine ve faaliyetlerine son verilmesini sağlamak amacıyla uzunca bir süredir yoğun siyasi ve diplomatik girişimlerde ve uyarılarda bulunmuştur. Bu çabalarımızıdan istenilen sonuçların alınması bugüne kadar mümkün olmamıştır.

Türkiye'ye yönelik terörist saldırılar ve tehdite karşı, terörizmle mücadelenin bir parçası olarak, uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli tedbirleri almak üzere, hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe belirlenecek şekilde, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, Irak'ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tendidinin ve saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla, sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere, Irak'ın PKK teröristlerinin yuvalandıkları Kuzey bölgesi ile mücavir alanlara gönderilmesine ve görevlendirilmesine Anayasanın 92'nci maddesi uyarınca Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden bir yıl süreyle izin istenmesine Bakanlar Kurulu'nca 15/10/2007 tarihinde kararlaştırılmıştır."


TEZKERE TBMM'YE SUNULDU

Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye yönelik terör tehdidinin ve saldırıların bertaraf edilmesi amacıyla, Hükümete bir yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

ÇARŞAMBA GÜNÜ GÖRÜŞÜLECEK

Başbakanlık Tezkeresinin, 17 Ekim Çarşamba günü TBMM Genel Kurulunda görüşüleceği öğrenildi. Tezkerenin, Genel Kurulda kapalı oturumda ele alınması bekleniyor.

Tezkerenin bugün Meclis'e sunulacağının kesinleşmesi üzerine AK Parti Grup Yönetim Kurulu konuyla ilgili bir toplantı yaptı. Toplantıda, tezkerenin yarın, Anayasa değişiklik teklifinin görüşülmesinden önce Genel Kurul gündemine getirilmesi üzerinde duruldu. Ancak bu konuda bir engel bulunmamasına karşılık, tezkerin Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesine karar verildi.

AK Parti, tezkerinin kapalı oturum şeklinde yapılması konusunda kesin bir karar almadı. Ancak tezkerenin kapalı oturum şeklinde görüşülmesi bekleniyor. Tezkerinin Genel Kurul'da kabul edilmesi için oylamaya katılan milletvekillerinin salt çoğunlunun(yarısından bir fazla) oyu yeterli olacak. AK Parti'nin yanı sıra MHP ve CHP'de tezkereyi destekleyeceğini açıklamıştı. DTP ise sınır ötesi operasyona ve bu konudaki tezkereye karşı olduğunu açıklamıştı.

Tezkere tamam, hedef PKK terör örgütü

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, tezkerenin Bakanlar Kurulu üyelerince imzalanarak TBMM'ye gönderilmesine karar verildiğini söyledi.

Çiçek, hazırlanan tezkerenin tek hedefinin PKK terör örgütü olduğunu vurgulayarak, "Bu terör örgütü yarın bu tezkereyi çarpıtmak isteyecektir. Ama bilinmesi gereken iş hükümet olarak aldığımız bu tezkerenin hedefi sadece ve sadece terör örgütüdür. Onun kan dökmesine son verilmesidir." dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısının sona ermesinin ardından kameraların karşısına geçen Çiçek, toplantının içeriğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte Çiçek'in konuşması:

"Bu tezkerenin bugün itibariyle TBMM'ye sevk edilmesine karar verilmiştir. Bütün bakanlarımız tezkereyi imzalamıştır. Umut ediyorum ki tezkere konusu TBMM'de bu hafta içinde görüşüler ve karara bağlanır.

Temennimiz bu tezkerenin kullanılmasını inşallah hiç gerek kalmaz. Ama hepimiz biliyoruz ki bölgemizin en acımasız gerçeği terördür. İlgili ülkelerle her kademede ve her defasında yapmış olduğumuz görüşmelerden bir sonuç çıkmamıştır. Bu konuda uluslar arası sözleşmeler bulunmasına rağmen maalesef terörle mücadelede etkin bir işbirliği söz konusu değil. Suçluların iadesi müessesesi işlemiyor.

Bu tezkerenin hedefi sadece PKK TERÖR ÖRGÜTÜDÜR. Bu terör örgütü yarın bu tezkereyi çarpıtmak isteyecektir. Ama bilinmesi gereken iş hükümet olarak aldığımız bu tezkerenin hedefi sadece ve sadece terör örgütüdür. Onun kan dökmesine son verilmesidir. PKK terör örgütü en büyük zararı doğu ve güneydoğu'da yaşayan insanlarımıza vermektedir.

Doğu ve güneydoğuda çok önemli bir ekonomik kalkınmaya el verecek GAP projesi bile 35 milyar dolardır. En az 8/9 tane GAP projesini yapmaktan geri koymuştur. Bu bile o bölgede yaşayan insanlarımızın gelişmesine nasıl bir set çektiğini gözler önüne koymaktadır.

Bizim hiçbir ülkenin zenginliğinde gözümüz yok. Tarihte birlik olmuş olduğumuz dost Irak'ın toprak bütünlüğünün milli birliğinin bütünü için çaba gösterdik. Göstermeye devam edeceğiz. Ama herkesin kabul ettiği bir gerçek var ki Kuzey Irak'ta yuvalanmış bu terör örgütü ülkemizin milli birliği ve bütünlüğünü tehdit etmektedir.

Uluslar arası hukuktan doğan haklarını kullanmak adına ve gerekli tedbirler almak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'nin PKK teröristlerin yuvalandığı Irak'ın kuzey bölgelerine ve mücavir bölgelerine gönderilmek üzere TBMM'den bir yıl süreliliğine izin istemektedir.

Terör mevsimlik bir mücadele ile sona ermez. Devamlılık ister kararlılık ister. Bunu yapmaya çalışıyoruz. Ülkemizin huzuru ve esenliği için bu türlü tedbirleri aldığımızın herkes tarafından bilinsin istiyoruz.

İki ayrı halkın iki ayrı devlet tarzında ortaya çıkmasını doğurmuştur. Iraklı yetkililerden de isteğimiz bu belanın oradan def edilmesidir. "

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious