İşte tüketicilerin açtığı kriz paketi

İşte tüketicilerin açtığı kriz paketi.13933
  • Giriş : 27.11.2008 / 12:42:00

Krizde tüketim trendleri değişti. Tüketici, lüks ve dayanıklı ürünlerle ilgili harcamalarını erteleyip evde daha çok zaman geçirmeye başlayınca çekirdek, çay ve VCD-DVD satışlarında artış yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dğnyayı saran küresel krize karşı bazı ülke ekonomileri art arda önlem paketleri açıklarken, şirketler gibi tüketiciler de tedbir almaya başladı. ABD ve İngiltere'deki tüketiciler kadar olma sa da Türkiye'de de tüketicilerin eğilimi değişti. İlk dikkat çeken tedbir ise dışarıya çıkmak yerine evde oturup, çekirdek yiyerek film seyretmek. Krize karşı ellerindeki tasarrufun değer kaybını önlemek isteyen tüketiciler, döviz ve altına yönelerek kendini güvene almaya çalışıyor.

STRES ARTTI, BÖYLE OLDU

Tüketiciler krizde 'refleks' olarak yüksek tutarlı ev, otomobil, beyaz eşya ve giyim gibi bazı harcamalarını kesiyor ya da erteliyor. Kriz, dışarıda yemek yeme miktarı, telefon, yakıt, sağlık ve kültür-sanat harcamalarının da azalmasına neden olabiliyor. Bazı tüketici harcamalarının ertelenmesine ya da düşmesine yol açan kriz, dışarıda geçirilen zamanı eve çekerek bazı kuruyemiş türleri ve çay tüketimi ile VCD ve DVD izleme oranını da artırdı. Tüm Kuruyemiş Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Hasan Hüseyin Karapınar, kriz dönemlerinde ay çekirdeği gibi 'stres giderici' olarak bilinen ürünlerin tüketiminin arttığını belirtti. AA

Dönerci de otocu da etkilendi

Restoran ciroları düştü

Metro Toptancı Market Genel Müdürü Hakan Ergin, kriz sırasında beklentilerinin sepetlerin düşmesi olduğunu ifade ederek, 'Bizim yapımız farklı. Toptancı marketiz. Ama perakende noktalar için seyrin (sepetlerde) düşmesini bekliyoruz' dedi. Restoranların cirolarında bir düşüş olduğunu ifade eden Ergin, 'Restoranların bizden aldığı miktarlarda yüzde 5 ila yüzde 15 arasında düşüş görüyoruz' dedi.

Döner ekmek yiyen yok

Sirkeci'deki Neslihan Büfe'nin işletmecisi Eyüp Yanık, ekim ayının ortasından itibaren oluşan olumsuz havanın iyice derinleşerek işlerini yavaşlatmaya, hatta durma noktasına getirdiğini, günde 100 porsiyon olan döner satışlarının 70'lere kadar düştüğünü, satışlarında yüzde 25 ila 30 arasında gerileme olduğunu söyledi.

Kampanya ile aşıyoruz

Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdürü Aslı Karadeniz de, 'Kriz dönemlerinde müşterinin alım eğiliminde yüzde 5-10 azalma olmasına karşın, yaptığımız genel ve kişiye özel kampanyalar etkili oldu' dedi.

Teknolojide tüketici bekliyor

Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan da, kurların yükselmesi nedeniyle eskiden 1.200 YTL'ye alınabilen bir dizüstü bilgisayarın şu anda 1.600 YTL'ye satılması nedeniyle tüketicilerin beklemeye geçtiklerini ifade ederek, 'Sadece bu sebepten satışlarda yüzde 40'a varan düşmeler oldu' dedi.

Oto bakımı yapılmıyor

Sonax Türkiye'nin Genel Müdür Yardımcısı Turgut Yüksekdağ, otomobil korumanın, krizden en çok etkilenen sektörlerden biri olacağını belirtti.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*