İşte Tülay Tuğcu'nın açıklaması!

İşte Tülay Tuğcu'nın açıklaması!.11422
  • Giriş : 12.05.2007 / 00:00:00

Tülay Tuğcu: "Cumhurbaşkanını halk seçmesi rejim değişikliği değildir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi konusundaki yeni düzenlemeyi değerlendirerek, “Bu değişikliğin Türkiye'de rejim değişikliği anlamına geldiğini düşünmüyorum” dedi.

Çeşitli temaslar için Bakü'de bulunan Tuğcu, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği'nde düzenlenen basın toplantısında, cumhurbaşkanının seçilmesindeki değişiklik konusundaki soruları yanıtlarken, “Böyle bir ihtiyaç doğdu. Bu ihtiyaç nedeniyle de anayasada bir değişiklik yapıldı. Rejim değişikliği sözkonusu değil” diye konuştu.

Tuğcu, cumhurbaşkanınına ait görevlerde herhangi bir değişiklik olmadığına işaret ederek, şöyle devam etti:

“Değişiklik sadece seçimi kolaylaştırma, belki yarı başkanlık sistemi olacak, ama bu rejimin değişmesi anlamına gelmez. Belki bir açılım sağlayacaktır, cumhurbaşkanının seçilmesi konusunda. Bu bakımdan rejim değişikliği olarak görmüyorum.

Rejim değişikliği için çok büyük değişiklikler gerekiyor. Devlet yapısında rejimimizi değiştiren herhangi bir düzenleme yapılmadı. Hatta cumhurbaşkanının çok fazla denilen görevleri bile devam ediyor. Anayasanın getirdiği temel ilkeler, temel prensipler yerinde. O nedenle ben bunu rejim değişikliği olarak kabul etmiyorum.”

ANAYASA MAHKEMESİ'NİN İPTAL KARARI

Anayasa Mahkemesi'nin TBMM'deki Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunu iptal etmesinde TSK'nın etkisinin olduğu yönündeki yorumlarla ilgili bir soru üzerine Tuğcu, “Böyle şey olmaz. Bir takım spekülatif yorumlar yapılıyor. Öbür türlü karar verilmiş olsaydı, belki bu sefer de AKP yanlısı falan olacaktı” diye konuştu.

Değişik görüşleri engellemenin mümkün olmadığını belirten Tuğcu, “Anayasa Mahkemesi kim ne diyecek diye karar vermez. Ne türlü karar vermesi gerekiyorsa öyle karar verir” dedi.

Cumhurbaşkanı seçiminde sorun çıkmasıyla ilgili bir soru üzerine Tuğcu, demokrasilerde sorun çıkmaz diye bir kuralın olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Demokrasilerde de sorun çıkabilir. Bir takım yeni kurumlara, yeni müesseselere ihtiyaç duyulur. Nitekim bizim demokrasimizde de bir sorun çıktı ve bu konuştuğumuz gibi, çözüldü.”

Tuğcu, bu doğrultuda önemli olan konunun, çıkan sorunlara demokratik bir şekilde çözüm bulabilmek olduğunu belirtti.

DEĞİŞİKLİĞİN ONAYLANMA SÜRECİ

Köşk'e gönderilen anayasal değişikliğin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması süreciyle ilgili soruları da yanıtlayan Tuğcu, “Referanduma götürülmesi söz konusu değil. Çünkü belirli oy sayısının üstünde kabul edilerek çıktı. O nedenle (Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in) referanduma götürmesi söz konusu olamayacak. Tekrar gelecek, inceleyecek, yayınlayacak bir şekilde” dedi.

Tuğcu, Sezer'in yasayı veto etmesi olasılığı konusundaysa, “Vetoyu bir kere koyabilir, iki kere değil. Bir kere koyup meclise iade edebilir. Meclis tekrar 367'nin üstünde, yani üçte ikinin üstünde oyla gelirse, artık onu onaylayacak” şeklinde konuştu.

Değişikliğin Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesinin sözkonusu olamayacağını da belirten Tuğcu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Anayasa Mahkemesi'nin, anayasa değişikliklerini inceleme yetkisi yok. Anayasa Mahkemesi, anayasal değişiklikleri sadece şekil yönünden inceleyebilir, yetkisi o kadar. İptal edilecekse de şekli yönünden, işte, katılımda bir şey varsa son kabul edilen oylamada, onu inceleyebilir. Yoksa anayasanın esasına ilişkin inceleme yetkisi yok.”

Cumhurbaşkanı Sezer'in değişiklikle ilgili kararı 15 gün bekletebileceğini söyleyen Tuğcu, bir başka soru üzerine, “Toplantılarla ilgili 367 sayısının, Anayasanın 102'nci maddesi için, yani cumhurbaşkanlığı seçimi için geçerli olduğunu, bunun dışında oylamaların başlaması için 184'ün yeterli olduğunu” bildirdi.

SEZER'İN GÖREV SÜRESİ

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görev sürecinin değerlendirilmesiyle ilgili bir soru üzerine Tuğcu, Sezer'in anayasa hukukçusu olması nedeniyle hukuk devletinin yerleşmesine büyük katkı sağladığını dile getirerek şunları söyledi:

“Bunu görmemek mümkün değil, ama bunun dışında politikacı niteliğinin olmadığı da kesin. Belki politikacı niteliğine ihtiyaç duyulabilir cumhurbaşkanlığı görevinde. Tabii o görev açısından bir takım sakıncalar olmuş olabilir. Ama her ikisini değerlendirdiğimizde, onun iyi bir hukukçu olması ve hukuk devletinin yerleşmesinde ciddi ve önemli bir görev yapmış olmasıdır.”

Tuğcu, bir başka soru üzerine, Sezer'in aday gösterilmesi durumunda tekrar Cumhurbaşkanı seçilmesinin hukuki açıdan sorun olmadığını, adayların parlemento dışından da gösterilebileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı seçilen kişinin eşinin türbanlı olup olmamasının fark yaratıp yaratmayacağının sorulması üzerine Tuğcu, “Bakalım, halk seçecek. Belli olacak fark eder mi etmez mi, onu seçimler belli edecek. Bunu vatandaşın tercihi belirler. Anayasa Mahkemesi bunlara karışmaz. Demokratik kurallar işlesin, kim seçilirse o gelsin” diye konuştu.
Tuğcu, Türkiye'de bir kadının cumhurbaşkanlığına ne zaman seçilebileceği sorusunu “Hiç hesaplamadım” diye yanıtlarken, bu konunun kamuoyunda çok tartışıldığını anımsatarak, “Hangi etkenler rol oynadı bilemem, ama Fransa'da bile bir kadın seçilmedi” dedi.

Türkiye'de son dönemde yapılan geniş katılımlı mitingleri nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Tuğcu, “bu gösterilerde sivil toplum kuruluşlarının ilk kez tavırlarını ciddi olarak ortaya koyduğunu, bunun da yönlendirme olmaksızın yapılmasının iyi olduğunu” söyledi.

ANAYASA MAHKEMESİ'NE FERDİ BAŞVURU

Basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nin anayasayla ilgili ihtiyaç duyulan çalışmalar konusuna da değinen Tuğcu, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi, ferdi başvuruya ihtiyaç duyuyor. Yani fertler de hakları ihlal edildiğinde Anayasa Mahkemesi'ne anaysal hakları ihlal edildi diye başvursunlar diye ihtiyaç duyuyoruz. Fakat çeşitli nedenlerle bunu sağlayamadık. Seçimlerden sonra muhtemelen bir anayasa değişikli olabilir. İşte bu önerimizi tekrar güçlendirmek istiyoruz.”

Tuğcu, Azerbaycan Anayasa Mahkemesi ile yapılan işbirliği çalışmaları konusunday ise iki ülke arasında ortak değerler olduğunu, bu doğrultuda müşterek çalışabileceklerine işaret ederek, bu konuda bazı ülkelerle protokoller yapıldığını söyledi.

Konuyla ilgili çalışmalara Azerbaycan ile başladıklarını dile getiren Tuğcu, anayasa hukuku ve hukuk devletinde insan hakları gibi konularda ortak değerler oluşturulmasını ele aldıklarını söyledi.

Azerbaycan'daki temaslarının çok yararlı ve verimli geçtiğini anlatan Tuğcu, ortak çalışmanın gelecek günlerde başlayacağını kaydetti.

Azerbaycan basınının büyük ilgi gösterdiği toplantıya Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç da katıldı.

Temasları kapsamında Bakü'deki Atatürk Araştırma Merkezi'ni de ziyaret eden Tuğcu ile Kılıç'ın yarın sabah yurda dönmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious