İşte Türkiye'nin en büyük bayrağı

  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Türkiye'de en büyük bayrak olduğu belirtilen 4 bin 500 metrekare alan üzerindeki Türk Bayrağı'nın açılışı törenle yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mersin'in alt birim Toroslar Belediyesi tarafından Toros dağlarının şehre bakan yüzündeki doğal yapı üzerine işlenen ve Türkiye'de en büyük bayrak olduğu belirtilen 4 bin 500 metrekare alan üzerindeki Türk Bayrağı'nın açılışı törenle yapıldı. Törende Toroslar Belediye tarafından çocuklara dağıtılan ücretsiz uçurtmaları almak isteyenler izdihama neden oldu.

Dev bayrak için Çopurlu köyü Kocasay mevkiinde tören düzenlendi. Törende konuşan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, bayrağın açılış gününü 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı kapsamında yaparak, dev bayrağı çocuklara armağan etmek istediklerini belirtti. Bayrağın Türk milletinin bağımsızlığının ve egemenliğinin sembolü olarak kabul edildiğine dikkat çeken Tuna, "Onun bayrak uğrunda can vermekten kesinlikle kaçınılmamıştır. Bayrak, namus ve şereftir. Ayrıca savaşlarda bayrak düştüğü zaman yenilgi yaşandığı herkes tarafından kabul edilir. Bu olay, bayrağımızın önemini gösteriyor'' şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıllarda Mersin'de Türk Bayrağı'nı yakmaya yönelik bir saldırı gerçekleştirildiğini anımsatan Tuna şöyle devam etti: "Bayrağa yapılan saldırı ile gündeme gelen Mersin, hak etmediği bir bakış açısına sahip. Bu nedenle hep birlikte ilimize sahip çıkıp, kazanmış olduğu haksız düşünceleri insanlarımızın zihninden çıkarmalıyız. Tarafımızca yapılan bayrak, oluşan bu imajın değişmesine yardımcı olacağına inanıyorum. Bayrağımız, şehrimize bakan bir yere yapılmış olması nedeniyle ilimize gelen herkes tarafından fark edilecektir.''

Mersin Vali vekili Ardahan Totuk ise bayrağın kenti simgeleyen bir yapı olacağını ifade ederek, Mersin'e böyle bir çalışma yapılmasından dolayı gururluyuz" dedi.

Törende, Çankaya İlköğretim Okulu Ana Sınıfı öğrencisi Büşra Cansız'ın (7) İstiklal Marşı'nın 12 kıtasını ezbere okuyarak vatandaşlardan büyük alkış aldı.

Bayrak top atışı ile birlikte okunan şiirlerle üzerindeki örtünün kalkması ile açıldı.

HER YERDEN GÖRÜLEBİLİYOR

Toroslar Belediyesi Park Bahçeler ve Fen İşleri Müdürlüğü'nce, geçen yıl Kasım ayında başlayan çalışmalarda, doğal alan üzerindeki bitki ve çakıl gibi maddeler temizlendi. Daha sonra ise endüstriyel astar olarak kullanılan malzemeler sayesinde zeminin geçirgenliği ortadan kaldırıldı. Üzerine özel olarak üretilen boya ile yaz ve kış şartlarında bozulmayacak şekilde 4 bin 532 metre karelik alana Türk Bayrağı işlendi.

Deniz, hava ve kara yolundan Mersin'den geçen herkes tarafından görülebilecek bir yere yapılan bayrak, doğal zemine işlenmiş olması nedeniyle Türkiye'nin en büyük bayrağı olma özelliği taşıyor.

ÜCRETSİZ UÇURTMALAR İZDİHAMA NEDEN OLDU

Uçurtma şenliği nedeniyle Toroslar Belediyesi tarafından ücretsiz uçurtma dağıtıldı. Kapalı bir araçla tören alanının kenarında dağıtılmaya başlanan uçurtmalardan almak isteyenler izdihama neden oldu.

Görevliler tarafından havaya atılarak vatandaşlara atılan uçurtmaları vatandaşlar havada kapmaya çalıştı. Görevlilerin sıraya girmelerini istediği çoğunluğunu çocukların oluşturduğu grup sıraya girmedi. Bu nedenle uçurtma dağıtımı sırasında görevliler de zor anlar yaşadı. Uçurtmaları almak isteyen bazı kişiler ise uçurtmaların kırılmasına neden oldu. Uçurtma dağıtımı sırasında bazı kişiler ise izdiham nedeniyle ezilme tehlikesi geçirdi. Uçurtmalardan alan çocukların sevindiği, alamayanların ise üzüldüğü görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious