İşte Türkiye'nin yol haritası

İşte Türkiye'nin yol haritası.9349
  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Gül ile Babacan, "Türkiye'nin AB Müktesebatına Uyum Programı"nı açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

412 sayfalık program, 7 yıl içinde çıkarılacak 200 kanun ile 600 ikincil mevzuatı sıralıyor. Gül, "Bu Türkiye'nin programı, Türkiye yapacak, AB bizi seyredecek" ded

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'nin AB standartlarına ulaşmasını sağlayacak, "Türkiye'nin AB Müktesebatına Uyum Programı"nı açıkladı. Gül'ün "Günlük hayata olumlu yansımaları olacak" dediği 412 sayfalık program, AB ile müzakere edilecek 33 alanda 7 yıl içinde çıkarılacak 200 kanun ile 600 ikincil mevzuatı sıralıyor.

'Yol haritası çıkarıldı'
Gül, AB müktesebatı doğrultusunda, 200 kamu kurumu ve 130 sivil toplum kuruluşuyla yapılan çalışmalar sonucu Türkiye'nin ihtiyacı olan reformlara ilişkin yol haritasının çıkarıldığını belirtti.
Gül, "Türkiye'nin birçok iç ve dış meselesi varken, AB konusunun kendi haline bırakılmadığını, kendi yol haritamıza sıkı sıkıya bağlı kalacağımızı gösteriyoruz" dedi.
"Bu Türkiye'nin programı, Türkiye yapacak, AB bizi seyredecek" diyen Gül, "Belge bir yandan müzakere sürecinin gereklerinin yerine getirilmesini kolaylaştırırken, bir yandan günlük hayatı olumlu yönde etkileyecek. Doğrudan faydaları görülecek" ifadesini kullandı.

'Vatandaşlar etkilenecek'
Babacan da, "Türkiye'de yaşayan ve bu düzenlemelerden etkilenmeyecek tek bir vatandaşımız dahi kalmayacak" dedi. Babacan, karayollarında ve demiryollarında gerçekleşen acı kazaları örnek göstererek, "AB müstesebatına tam uysak, çok daha emniyetli ve can güvenliği açısından çok farklı noktada olacağız" diye konuştu.
Uyum Programı'nda Türkiye'nin takvimini kendi öncelik ve çıkarlarına göre belirlediğini kaydeden Babacan, programın 2007-2008, 2008-2009 yasama dönemleri ve 2010-2013 arası olmak üzere üç zaman dilimine ayrıldığını belirtti. Babacan, program kapsamında 200 yasal düzenleme ile 600 ikincil mevzuatın yürürlüğe sokulacağını kaydetti.

Hukuk devletini unutmayız

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın AB süreci uyarınca değiştirilen bazı yasaların terörle mücadeleyi güçleştirdiğini, Güneydoğu'da bir operasyon sırasında yaşananları örnek göstererek anlatmasının hatırlatılması üzerine, Gül şu yanıtı verdi:
"Pratikte çıkan sorunlar olabilir, ama bunlar hiçbir zaman Türkiye'nin hukuk devleti olduğunu unutmak anlamına gelmez. Genelkurmay Başkanımız da, biz de çok iyi biliriz ki hukuk devletinde demokrasi içinde mücadele farklıdır, hukukun hiç olmadığı yerde mücadele çok farklıdır. O açıdan bunlarda bir farklı anlayış söz konusu değildir. Pratik problemler çıktığında çözümlerini de buluyoruz."
Org. Büyükanıt'ın AB'nin özü ya da müktesebatıyla ilgili bir şey söylemediğini belirten Gül, "Avrupa Parlamentosu'nda birçok farklı siyasi parti var. Hepsinin farklı görüşleri olabiliyor. Bunların içinde Türkiye'yi sevenler vardır, sevmeyenler vardır. Böyle çoğulcu ortamda bazı sesleri sevmeyebiliriz. 'AB'den gelen her ses doğrudur, güzeldir, hemen anında yapılması gerekir' diye bir şey asla yoktur" diye konuştu.

301 zaman içinde belli olur

Programın hazırlanmasına Genelkurmay Başkanlığı'nın da katkıda bulunduğuna dikkat çeken Gül, toplantıya katılan kamu kurumları üst düzey yöneticileri arasında askeri temsilci bulunmadığını görünce, "Basın toplantısı olduğu için burada olmayabilirler, ama daha önceki toplantılarda Genelkurmay Başkanlığı'mız da Milli Savunma Bakanlığı da vardı" dedi.
Gül, TCK'nın 301. maddesinin değiştirilmesine yönelik takvimin sorulması üzerine, "Bununla ilgili bir değişikliğin olmasına inandığımızı, irademizi zaten açıkça ortaya koyduk. Bunun takvimi önümüzdeki süre içinde zaten belli olur" yanıtını verdi.
Programda Türk limanlarının Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne açılması yönünde bir çalışma bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Gül, şöyle konuştu:
"Siyasi nitelikli tartışmalı konulara takılıp beklemeyeceğiz. Biz yolumuza devam ederiz. Onun için, 'Gerekirse fasılları kendimiz açarız, kendimiz kapatırız' diyoruz. Türkiye üzerine düşeni yaparsa, siyasi sorunlar çözüldüğünde fasılların açılması yarım saatlik bir iş olacak."

Hangi alanlarda reform yapılacak?

Basına dağıtılan bilgi notunda reform yapılacak bazı alanlar şöyle sıralandı:

Gıda maddelerinin daha hijyenik hale getirilmesi.
Klima sistemlerinden çıkan emisyonların kontrolü.
Posta hizmetlerinde kalitenin yükseltilmesi.
Yapı malzemelerinin standartlara uygun pazarlanması.
Karayolu taşımacılığında yolcu güvenliğinin artırılması.
Enerji tüketen ürünlerin daha tasarım aşamasında, çevrenin korunmasına dikkat edilmesi.
Deterjanların insan ve çevre sağlığını koruyacak şekilde üretilmesi.
112 Acil numarasının sağlığın yanı sıra güvenlik, yangın ve doğal afetler gibi tüm acil durumlar için geçerli kılınması.
Demiryolu emniyetinin geliştirilmesi.
Sendikal haklar önündeki sınırlamaların kaldırılması.
Aile içi sorunların çözümü amacıyla özel kurumlar kurulması.
Çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik önlemler alınması.
Yapı işlerinde alınacak güvenlik önlemlerinin geliştirilmesi.
Şiddete maruz kalan aile fertlerinin korunması.
İnternet ortamında işlenebilecek suçlara karşı etkin önlemler alınması.
Kozmetik ürünlerin topluma güvenli, etkili ve kaliteli şekilde ulaştırılması.
Suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesine yönelik tedbirler.
İhale mevzuatının uyarlanması.
Gümrük hizmetlerinde etkinliğin sağlanması.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious