İşte Türkiye'nin yüreğine kor düşüren kahramanlar

İşte Türkiye'nin yüreğine kor düşüren kahramanlar.7031
  • Giriş : 24.02.2008 / 00:21:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:26:43

Silahlı Kuvvetler'in sınır ötesi harekatı sırasında şehit olan 5 askerden 4'ünün cenazesi Ankara'ya getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


İşte Türkiye'nin yüreğini yakan yiğitler

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır ötesi harekatı sırasında şehit olan 5 askerden 4'ünün cenazesi Ankara'ya getirildi. Şehit askerlerin cenazelerinin de bulunduğu Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçak saat 14.10'da Esenboğa Havalimanına indi. Bu sırada Esenboğa Havalimanı'nda Ankara Merkez Komutanı Tuğgeneral Naci Özdemir ve Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Erkan Kara da hazır bulundu. Şehitlerden Piyade Uzman Çavuş Yasin Keyvanoğlu'nun cenazesi Çorum'un Sungurlu ilçesine, Kıdemli Çavuş Selam Kemer'in cenazesi ise Konya'ya özel ambulanslarla; Er Erkan Arslan'ın cenazesi ise THY'nin tarifeli seferiyle Diyarbakır'a gönderildi.Şehit Er İbrahim Gedik'in cenazesi ise akşam saatlerindeki uçakla Trabzon'a gönderilmek üzere GATA'ya götürüldü.


ŞEHİT PİYADE ER GÖKHAN ÖZKAN

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü harekatta şehit olan 5 askerden 1'i olan Piyade Er Gökhan Özkan'ın Çanakkale'nin Yenice ilçesindeki baba evinde yas var.

Şehidin, Yenice'nin Boynanlar köyünde yaşayan annesi Emine, babası Mehmet Özkan'a oğullarının şehit olduğu haberini askeri yetkililer verdi.

Acı haberi alan Özkan'ın anne ve babası, sinir krizi geçirdi. Yakınları, 6 ay önce askere giden Özkan'ın, Siirt 2. Komando Tugayı'nda vatani görevini yaparken şehit düştüğünü söyledi.

Daha önce öğretmen Halil Kandemir ile er Mustafa Kandemir'i şehit veren Boynanlar köyü sakinleri, Gökhan Özkan'ın da şehit olduğunu öğrenince adeta yıkıldı.

Öte yandan, Van'dan uçakla İstanbul'a getirilen, oradan da kara yoluyla Yenice'ye ulaştırılacak şehidin cenazesi, yarın köyünde düzenlenecek askeri törenle toprağa verilecek.

ŞEHİT KOMANDO ER İBRAHİM GEDİK

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde başlattığı kara harekâtında şehit olan askerlerden Komando Er İbrahim Gedik'in (21) Trabzon'daki evinde acı yaşanıyor.

Komando Er İbrahim Gedik'in şehit olduğu haberi, Toklu Mahallesi Cennet Sokak'taki baba ocağına gece ulaştı. Haberi, gece 00.30'da sıralarında aralarında bir albayın da bulunduğu askeri yetkililer, sağlık ekipleri eşliğinde aileye ulaştırdı.

Baba Abdurrahman Gedik, 5 çocuğu bulunduğunu, bunlardan erkek olan 3'ünün Doğu ve Güneydoğu'da askerlik yaptığını belirterek, ''Büyük oğlum Hakkari Yüksekova'da, diğeri Şırnak'ta askerliğini tamamladı. İbrahim ise İzmir Narlıdere'deki acemi birliğinden sonra Siirt'e gitmişti'' dedi.

Vatan için evladını kaybettiğini, yine de ''vatan sağolsun'' dediğini ifade eden Gedik, ''Artık 2 evladım ve ben varım. Eğer ihtiyaç olursa seve seve teröristlerle çarpışmaya gideriz. Benim yüreğim yanıyor, başkalarınınki yanmasın'' diye konuştu.

Vatani görevini 1991 yılında Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde tamamladığını belirten şehidin ağabeyi Emin Gedik (38) ise ''Ben de o dönemde çatışmalara girdim, ufak tefek yaralar aldım'' dedi.

Kardeşi İbrahim'in en son Kurban Bayramı tatilinde Trabzon'a geldiğini, ailesiyle görüştüğünü dile getiren Emin Gedik, ''Operasyondan 2 gün önce de beni aradı. Zaten 3-4 günde bir arardı. Daha sonra ben kendisine ulaşmaya çalıştım, ancak son konuşmamız bu oldu'' diye konuştu.

İçlerinin yandığını, ancak geride kalanlara sabır dilediklerini belirten Emin Gedik, Erzurumlu olduklarını, 2 yıl önce Erzurum'dan Trabzon'a göç ettiklerini, bekar olan kardeşi İbrahim'in de askere gitmeden önce bir zücaciye dükkanında işçi olarak çalıştığını sözlerine ekledi.

 

ŞEHİT KOMANDO UZMAN ÇAVUŞ YASİN KEYVANOĞLU

Kuzey Irak'taki kara harekâtında şehit düşen Komando Uzman Çavuş Yasin Keyvanoğlu'nun vatanı uğruna evlenmediği ortaya çıktı. Garsonluk yaparak ailesini geçindiren şehit babası, "Oğlum önce vatan dedi. Evliliği bile düşünmedi." dedi.

Sınır ötesi harekâtının ilk gününde PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada şehit düşen Yasin Keyvanoğlu'nun (30) Çorum'un Sungurlu ilçesi Bahçelievler Mahallesi'ndeki babaocağında yas var. Uzman çavuş olarak 8 yıl önce orduya katılan Keyvancoğlu'nun acı haberini alan baba Seyfi, anne Sultan Keyvanoğlu ve 4 kardeşi fenalık geçirdi. Sungurlu Devlet Hastanesi'nde bir süre tedavi gören acılı aile daha sonra taburcu edildi. Sakinleştirici iğneler ile ayakta durabilen Keyvanoğlu ailesini evlerine akın eden askeri ve mülki yetkililer ile yakınları teselli etmeye çalıştı.

Konuşmakta dahi zorlanan baba Seyfi Keyvanoğlu, oğlunun 30 yaşına gelmesine rağmen hala bekar olduğunu söyledi. Garsonluk yaparak ailesini geçindiren şehit babası, "Oğlum görevini çok seviyordu. 'Önce vatan' dedi. İşini layıkıyla yapmak uğruna arkasında sevenlerini bırakmamak için evliliği bile düşünmedi. Vatan sağ olsun" diye konuştu.

Sekiz yıldır Siirt'te özel birlikte görev yapan şehit Yasin Keyvanoğlu'nun 5 kardeşin ortancası olduğu öğrenildi.

 

ŞEHİT ASTSUBAY SELAM KEMER

Kuzey Irak'a yapılan kara harekâtında şehit olan Sağlıkçı Astsubay Selam Kemer'in Babası Abdullah Kemer; "Keşke oğlumla birlikte şehit olsaydık" dedi. Şehidin Konya'nın Ilgın İlçesindeki anne ve babası, acı haber sonrası gururlu olduklarını söyledi.

Kuzey Irak'a dün başlayan kara harekâtında teröristlerle girilen sıcak çatışmada dün gece şehit olan 5 askerden Astsubay Selam Kemer'in ölmeden 2 gün önce ailesine kendi fotoğraflarını gönderdiği öğrenildi. Baba Abdullah Kemer, oğlunun fotoğraflarını kargodan aldıktan 3 saat sonra ölüm haberinin geldiğini ifade etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerine güvendiğini dile getiren şehit babası Abdullah Kemer, "Ordumuz bütün imkânlarıyla her şeyi yapmaya devam ediyor. Sinsi bir hareket, sinsi bir çatışma sonrası ilk atılan kurşun oğlumu vurdu, onu şehit etti. İnşallah askerlerimiz bu işi bitirir. Kalan tüm Mehmetçiklerin burnu kanamasın. Evlat acısını hiçbir aile tatmasın. İnşallah, terör örgütünün gözleri kör olur ve bizim askerimiz sağ salim, hiçbir zarar görmeden bu operasyondan döner" diye konuştu.

Şehit oğluyla gurur duyduğunu belirten acılı baba, evladının Türkiye için, Türkiye'nin bölünmez toprakları için şehit olmasından dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Baba Kemer: "Oğlum şehit olduğu için üzülmüyorum. Üzüntümün sebebi bir avuç çapulcu için tığ gibi delikanlı Mehmetçiklerimiz gidecek ona üzülüyorum." ifadelerini kullandı.

Türkiye'yi bölmek isteyen insanların hiçbir emele ulaşamayacağını kaydeden şehit babası, şunları kaydetti: "Oğlun çatışmada şehit oldu dediler, artık nasıl bir çatışmadır bilmiyorum çünkü yanında değildim. Keşke bizde yanında olsaydık da biz de ölseydik. Türkiye'yi bölemeyecekler. Çünkü 1 yaşından tut 70 yaşına kadar herkes bir Mehmetçiktir"

Şehidin annesi Rabia Kemer ise oğlunun operasyona katılacağını bilmediklerini söyledi. Acılı anne, oğluyla en son 4 gün önce konuştuğunu anlattı. Sinir krizleri geçiren anne, komşuları ve yakınları tarafından teselli edildi.

ŞEHİT KOMANDO ER ERKAN ASLAN

Irak'ın kuzeyinde başlatılan kara harekatında şehit olan askerlerden Diyarbakırlı komando er Erkan Aslan ailesi yasta.

Irak'ın kuzeyinde terör örgütü unsurlarına karşı sürdürülen sınır ötesi harekâtta teröristlerle çıkan çatışmada dün şehit olan 5 askerden biri olan er Erkan Aslan'ın Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığında vatani görevini yaptığı bildirildi.

Balaban köyünde yaşayan Baba Hakkı Aslan, dün gece Eğil Kaymakamı Memduh Tura ile askeri yetkililerin evlerine geldiğini belirterek, ''Oğlum Erkan'ın Irak'taki operasyonda şehit olduğunu ve cenazesinin bugün geleceğini söylediler. Çok üzgünüz'' dedi.

Terhisine 2 ay kaldığı bildirilen Erkan Aslan'ın cenazesinin yarın düzenlenecek törenle Balaban köyünde toprağa verileceği öğrenildi.

 

ŞEHİT ASTSUBAY KIDEMLİ ÜSTÇAVUŞ EMRE BOLAT

Bingöl'ün Yedisu ilçesi kırsalında, terör örgütü PKK üyelerince döşenen mayının patlaması sonucu şehit olan 6 aylık evli Astsubay Üstçavuş Emre Bolat'ın (28) Eskişehir'de yaşayan annesi ve kız kardeşi ile yakınları yasa büründü.

Yedisu ilçesi kırsalında güvenlik güçlerince sürdürülen arazi arama tarama faaliyetleri sırasında teröristlerce döşenen mayının patlaması sonucu Astsubay Üstçavuş Emre Bolat şehit oldu; bir üsteğmen yaralandı.

Bolat'ın şehit olduğu haberi, TSK Asker Hastanesine ait ambulans ve sağlık ekibiyle Osmangazi Mahallesi Şehit Halil İbrahim Karakaya Sokak'a gelen askeri yetkililerce, anne Cumaziye Bolat'a bildirildi.

Cumaziye Bolat'ın, yakınlarına, oğlu Emre'yi rüyasında gördüğünü; oğlunun 5 arkadaşının şehit olduğunu, kendisinin çatışmadan sağ kurtulduğunu söylediğini anlattığı öğrenildi.

Türk Bayrağı asılan evde Bolat ailesinin yakınları, anne ile kızını teselli etmeye çalıştı.

Yaklaşık 6 ay önce İlknur Bolat ile dünya evine giren Astsubay Üstçavuş Emre Bolat'ın eşinin, Çorlu'da bir şirkette çalıştığı öğrenildi.

Şark görevi sonucu Bingöl'e gittiği belirtilen Şehit Bolat'ın ağabeyinin Bursa'da çalıştığı, DSİ'de görevli babasını ise 1992 yılında Eskişehir'de yolcu treninin araca çarpması sonucu yitirdiği bildirildi.

Çorlu'da bir tekstil fabrikasında çalışan İlknur Bolat, eşinin Bingöl'de şehit olduğu haberini askeri yetkililerden öğrenmesinin ardından fenalık geçirdi. Askeri yetkililerin nezaretinde yakınları tarafından Çorlu Asker Hastanesinde müdahale edilen İlknur Bolat, daha sonra evine götürüldü.

Bolat, bir süre sonra yakınlarıyla şehit Üstçavuş Emre Bolat'ın cenazesinin getirileceği Eskişehir'e gitmek üzere otomobille Çorlu'dan hareket etti.

Çorlu'da 5. Kolordu Komutanlığında görev yapan şehit Üstçavuş Emre Bolat'ın cenazesinin yarın Eskişehir Reşadiye Camisi'nde, öğle namazının ardından düzenlenecek askeri törenle toprağa verileceği öğrenildi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious