İşte tüyler ürperten Türkiye tarihi

İşte tüyler ürperten Türkiye tarihi.15739
  • Giriş : 24.04.2009 / 23:24:00

2010'da 25 bin kişi cinsel istismar kurbanı olacak, 32 bin kişi öldürülecek!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adli Tıp uzmanlarına göre 2010'da en az 25 bin kişi cinsel istismar ve 32 bin kişi de adli nitelikli ölüm kurbanı olacak. Çalışmaya göre, suç oranlarında İstanbul yine başı çekecek.

Adli Tıp Uzmanları Derneği'nce Türkiye'de ilk kez yapılan bir çalışma ürkütücü bir öngörüyü ortaya koydu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yasemin Balcı öncülüğünde, 10 adli tıp uzmanı tarafından 2010'un suç profili çıkarıldı. Araştırmaya göre Türkiye'de 2010 yılında 25 bin kişi cinsel istismara maruz kalacak, 32 bin kişi ise adli nitelikli ölüme kurban gidecek. Kitap haline getirilen çalışma Adalet Bakanlığı'na da tanıtıldı.

RAKAMLAR ASGARİ

Prof. Dr. Yasemin Balcı, bu sonuca Türkiye'de suç oranlarının ve nüfusun artışına göre ulaşıldığını belirterek, 'Bunlar asgari rakamlardır. Sadece nüfus artışına göre projekte edilmiştir. Olayların nüfus artışından bağımsız olarak veya özellikle cinsel suçlarda farkındalıklar ve hak arama çabalarıyla, artacağı göz önüne alınmamıştır' dedi. Kitapta 2010 yılı için bazı büyükşehirlerde beklenen suç profili de çıkarılmış. Buna göre İstanbul'da 6 bin, Ankara'da 2 bin, İzmir'de 2 bin, Konya'da bin 50, Eskişehir'de 300, Bursa'da bin 100 kişinin adli nitelikli suç nedeniyle ölümünün gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Rakamlar yine asgari beklentiyi işaret ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*