İşte uçağın kaçırılma anı

İşte uçağın kaçırılma anı.17280
  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

Yolcu 'o anları' anlattı: 'Kokpitin önündeki perdeli bölümde bir süre boğuşma oldu.'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kaçırılan Pegasus Havayollarına ait uçaktaki yolculardan K.G.A, uçak Ankara'ya indikten sonra ''kokpitin önündeki perdeli bölümde bir süre boğuşma olduğunu'' söyledi.

K.G.A, telefonla AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava korsanını görmediklerini, ancak uçak kalktıktan sonra servis yapılmaması ve hosteslerin yolculara sürekli kemerlerini bağlı tutması uyarısında bulunmalarından ''bir şeyler olduğunu'' anladıklarını ifade etti. K.G.A., bu sırada bazı yolcuların da korkup paniğe kapıldıklarını belirtti.

''Her kafadan bir ses çıktı. Kimi 'bomba', kimi 'korsan' diyordu. Hostesler sürekli gelip 'Bizim açıklama yetkimiz yok, panik yapmayın' diye konuştular'' diyen K.G.A, belirli bir süre geçtikten sonra uçağın alçaldığını, Ankara'ya indikten sonra da maskeli polisleri gördüklerini anlattı. K.G.A, ''Bu sırada perdeli bölümde bir süre boğuşma oldu'' dedi.

K.G.A, korsan teslim olduktan sonra yolcuların ailelerini aramaları için 5 dakika izin verildiğini anlattı.

Şu anda yolcuların ifadelerinin alınmakta olduğunu belirten K.G.A, isteyenlerin bu akşam İstanbul'a gönderileceğini, Ankara'da kalmak isteyen yolcuların ise yarın sabah İstanbul'a hareket edeceklerini kaydetti.

"2 KEZ EVLENİP BOŞANDI VE BABASI İLE HAKİM KARDEŞİNİ VE KIZ KARDEŞİNİ 1-2 YIL ARAYLA KAYBETTİĞİNDEN PSİKOLOJİSİNİN BOZULDU"

Diyarbakır-İstanbul seferini yapan yolcu uçağını kaçıran Mehmet Gökşingöl'ün, daha önce ticaretle uğraşırken 2 kez evlenip boşandığı, babası, hakim olan kardeşi ve kızkardeşini 1-2 yıl arayla kaybettikten sonra psikolojisinin bozulduğu belirtildi.

AA muhabirinin görüştüğü Mehmet Gökşingöl'ün ağabeyi İhsan Gökşingöl, kardeşinin ''örgütsel bir bağlantısının bulunmadığını'' söyledi.

Babası, kız kardeşi ve hakim olan kardeşini 1-2 yıl arayla kaybettiklerini belirten İhsan Gökşingöl, iki kez evlenip boşanan kardeşi Mehmet Gökşingöl'ün bu kayıplardan sonra ''maddi ve manevi çöküntü yaşadığını'' anlattı.

Kardeşi Mehmet Gökşingöl'ün, böbrek yetmezliği bulunan kız kardeşi Perihan Gökşingöl'e bir böbreğini verdikten sonra sağlık sorunu da yaşamaya başladığını ifade eden ağabey İhsan Gökşingöl, şunları söyledi:

''Kardeşim, Turgut Atalay'ın başkan olduğu 1990'lı yıllarda Diyarbakır Belediyesinde bir süre çalıştı. Ticaretle uğraşıyordu. Daha sonra iki kez evlenip boşandı. Bu sıralarda babamızı, hakim olan erkek kardeşimizi ve böbrek yetmezliği bulunan kız kardeşimizi kaybettik. Mehmet, böbrek hastası olan kız kardeşimiz için çok uğraştı. Sonunda böbrek bulamayınca kendi böbreğini verdi. Ondan sonra kendisi de bundan dolayı sağlık sorunu yaşamaya başladı. Bütün bunlardan sonra ruhsal bunalım yaşamaya başladı. Son yıllarda Ankara'daki kız kardeşimizin yanında kalıyordu. Yaşadıklarından sonra namaz kılmaya başlamıştı. Ancak kardeşimin kesinlikle herhangi bir örgütle bağlantısı olmadığını biliyorum.''

"HER TÜRLÜ BİLGİ ORTAYA ÇIKACAK KAMUOYUYLA PAYLAŞILACAKTIR"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Ankara Esenboğa Havaalanında, kaçırılan uçaktaki yolcuları ziyaret etti.

Yıldırım, konuyla ilgili açıklamalar yapıldığını hatırlatarak, Diyarbakır'dan saat 17.40'ta kalkan ve Sabiha Gökçen Havaalanına inecek olan Pegasus Havayollarına ait uçağın havalandıktan 30 dakika sonra kokpitinden kuleye bir kaçırma ihbarı verdiğini söyledi.

Yıldırım, olayı şöyle anlattı:

''Kişi bir yolcu, adı Mehmet Gökşin Göl. Kendisinde cep telefonu ile kumandalı bir bomba düzeneğinin olduğunu ifade ediyor, ancak kokpit kapısı emniyetli olduğu için, kaptanlarla pilotlarla direkt temas kurma şansı olmuyor. Önce uçağın Ankara'ya yönlendirilmesini istiyor, daha sonra Ankara'ya yaklaşınca İran'a gitmek istediğini söylüyor. Sonuçta uçak salimen Ankara Esenboğa Havaalanına indi ve Ankara Esenboğa Havaalanı mülki amirliğimiz, yetkililer gerekli güvenlik tertibatını aldılar. Ondan sonra Emniyet güçlerimiz müdahale yaparak söz konusu kişiyi kontrol altına aldı ve yolcular salimen uçaktan indirildi.''

Bakan Yıldırım, şu anda yolcuların bilgilerine baş vurulduğunu, ondan sonra yolcuların firmanın ayarladığı yeni bir uçakla İstanbul'a devam edeceklerini bildirdi. Bu girişimin kısa sürede kazasız belasız hiçbir yolcunun burnu kanamadan sona erdirildiğini ifade eden Yıldırım, büyük bir titizlikle krizi yönetenlere teşekkür etti.

Korsanla ilgili bilgilerin sorulması üzerine, Yıldırım şunları söyledi:

''Bu şahıs uçaktan alındıktan sonra Emniyet güçleri sorgulamak için götürdüler. Onların sorgulaması sonucu amacının ne olduğu münferit bir girişim mi, bir organizasyon adına mı hareket ettiği, her türlü bilgi ortaya çıkacak kamuoyuyla paylaşılacaktır.''

-''BU İDDİA (PATLAYICI) ASILSIZ ÇIKTI''-

Bakan Yıldırım, ''Patlayıcı bulundu mu'' sorusuna, ''Hayır, hiçbir şey yok. Asılsız çıktı. Kargo bölümünde yolcu bölümünde bütün araştırmalar yapıldı. Bu iddia asılsız çıktı'' yanıtını verdi.

Yıldırım, korsanla ilgili çelişkili bilgiler olduğunu, soruşturmanın devam ettiğini ifade etti.

Bir başka soru üzerine de, Yıldırım, yolcuların bu akşam İstanbul'a gönderilmesinin planlandığını kaydetti.

Bakan Yıldırım, açıklamasının ardından yolcuların yanına giderek, ''geçmiş olsun'' dileklerini iletti. Yolcuların arasında bulunan 14 aylık Tuana Arı'yı kucağına alan Yıldırım, bebeği bir süre sevdi. Yolcularla tek tek tokalaşan Yıldırım ''geçmiş olsun'' dileklerini iletti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious