İşte uçak enkazından ilk fotoğraf

İşte uçak enkazından ilk fotoğraf.16410
  • Giriş : 08.06.2009 / 11:05:00
  • Güncelleme : 04.10.2016 / 16:43:56

Air France uçağındaki 228 kişiden 17'sinin cesedine ulaşıldı. İşte enkazdan ilk fotoğraflar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir haftadır Atlantik Okyanusu'nda Air France uçağının enkazını arayan ekipler, ilk cesetleri cumartesi günü akşam saatlerinde buldu. Ardından bölgede yeni cesetlere ulaşıldı. Brezilya ordusu, daha önce bulunan 2 cesetle birlikte 4'ü erkek, 4'ü kadın ve birinin cinsiyeti henüz belirlenememiş 9 ceset bulduklarını, cesetlerin Brezilya açıklarındaki Fernando de Noronha adasına gönderildiğini duyurdu.

Brezilya medyasında yer alana haberlere göre, adada cesetler için soğutma sistemi bulunan bir araç beklerken, güvenlik görevlileri de kimlik belirleme çalışmaları için cesetlerden DNA örnekleri aldı. Bölgedeki arama çalışmalarına katılan Fransız gemisi tarafından da dün 8 ceset bulunmuştu. Arama çalışmalarında uçağın parçalarına da ulaşıldı.

Brezilya'nın 1.100 kilometre kuzeydoğusundaki enkaz arama çalışmaları Brezilya'dan 5 gemi ve 12 uçak, Fransa'dan ise bir gemi ve 2 uçak katılıyor. Fransa'nın uçağın karakutusunu bulmak amacıyla gönderdiği nükleer denizaltının ise bölgeye çarşamba günü ulaşması bekleniyor.

ABD ise, uçağın kara kutularının bulunması için iki adet yüksek teknolojili yer belirleyici gönderdi. Kaza bölgesindeki Fransız gemilerine ulaştırılmak üzere Brezilya'ya gönderilecek yer belirleyicileri, kara kutuları 6 bin 100 metre derinliğe kadar tespit edebilecek. ABD donanmasına ait yer belirleyicilerin çapı 1.8 metre.

Atlantik Okyanusu'ndaki arama çalışmaları Brezilya, soruşturma ise Fransa'nın sorumluluğunda yürütülüyor.

24 HATA MESAJI GÖNDERMİŞTİ

Uçağın düşme nedeni halen bilinmiyor. Tartışmalar, Airbus A-330'larda hız detektörlerindeki hata üzerinde yoğunlaşıyor.

Fransız yetkililer, uçağın düşüşten önce 24 hata mesajı verdiği açıkladı. Ayrıca otomotik pilotun da devredışı kaldığı belirtildi.

Otomatik pilotun, pilotlar tarafından mı kapatıldığı yoksa çelişkili hız okuma bilgileri aldığından dolayı mı durduğu henüz netleşmedi.

Uçağın hız göstergelerinin doğru çalışmamasının düşme nedeni olabileceği yönündeki haberlerle ilgili Air France yetkilileri yorumda bulunmazken, Fransa Uçak Kazaları Ajansı (BEA) 'pitot tüpleri'' olarak da bilinen hız göstergelerinin kazaya neden olabileceğini söylemek için henüz erken olduğunu bildirdi.

TÜRK SANATÇI DA UÇAKTAYDI

Fransız Havayolları'na ait yolcu uçağı, hafta başında Brezilya'nın Rio kentinden Fransa'nın başkenti Paris'e giderken radardan kaybolmuştu.

216 yolcu ve 12 mürettebat taşıyan uçakta, arp sanatçısı Fatma Ceren Necipoğlu da bulunuyordu. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*