İşte uygulanacak yaptırımlar

İşte uygulanacak yaptırımlar .7870
  • Giriş : 25.10.2007 / 16:04:00

Milli Güvenlik Kurulu (MGK)'nun Irak'ın kuzeyine yönelik ekonomik yaptırım uygulanması yönündeki tavsiye kararı hükümeti harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü PKK varlığının bertaraf edilmesi için Meclis'ten tezkere çıkaran hükümet, sınır ötesi operasyondan önce ekonomik yaptırımlar için kolları sıvadı.

Bakanlar Kurulu önümüzdeki hafta toplanarak Kuzey Irak'a uygulanacak ekonomik yaptırımları karara bağlayacak. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler bakanlıklarının çalışma alanına giren yaptırımlarla ilgili kurula rapor sunacak.

Habur Sınır kapısındaki geçişlerin yavaşlatılması, Kuzey Irak'a elektrik satışının durdurulması ve gıda ürünlerinin satışına kısıtlama getirilmesi gündemde. Hükümet, son dönemde artan terör saldırılarının ardından terör örgütü mensuplarının iadesine karşı çıkan Kuzey Irak ile ekonomik ve ticari ilişkilerini askıya almak için düğmeye bastı. Irak'ın kuzeyine ciddi bir ekonomik ambargo uygulama kararı alan hükümet, MGK'nın dünkü toplantısından çıkan tavsiye kararı üzerine yaptırımları gündemine aldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle pazartesi günü toplanmayacak olan Bakanlar Kurulu'nun salı veya çarşamba günü Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanması bekleniyor. Başbakan Erdoğan, önümüzdeki hafta yapılacak toplantı öncesinde Irak'a yönelik uygulanabilecek yaptırımlar konusunda ilgili bakanlara çalışma yapmaları talimatını verdi. Bu çerçevede Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler kurula bir rapor sunacak.

Başbakan Erdoğan'ın ekonomik yaptırımların uygulanması ve takibi konusunda Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'i görevlendirdiği öğrenildi. Bakanlar Kurulu ilk olarak Irak'ın kuzeyine elektrik satışının durdurulması, Habur Sınır Kapısı'nın kapatılması veya geçişlerin ağırlaştırılması, bölgede iş yapan Türk şirketlerinin çağrılması, gıda ürünlerinin satışına kısıtlama getirilmesi ve ABD'nin ihtiyaç duyduğu lojistik desteğin yavaşlatılması gibi çok sayıda yaptırımı masaya yatıracak.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim lideri Mesud Barzani'nin dolaylı olarak kurdukları firmalar aracılığıyla Mersin Serbest Ticaret Bölgesi üzerinden yaptıkları işlerin durdurulması da kurulun gündeminde olacak. Hükümet, Kuzey Irak yönetimi üzerinde caydırıcı olmasını hedeflediği yaptırımlar konusunda Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yol haritasını belirleyecek. Hükümetin, Kuzey Irak'a elektrik satışını durdurma kararı alması halinde bölge kış ortasında elektriksiz kalacak. Kuzey Irak'a ucuz elektrik veren ve bölgenin enerji ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Türkiye, elektrik kesintisi yaptırımını gündemine aldı. Türkiye'nin Habur Sınır Kapısı'nı kapatma veya geçişlerin yavaşlatılması kararı alması halinde de Kuzey Irak yönetiminin en önemli gelir kalemine darbe vurulmuş olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious