İşte Veli Küçük’ün ‘Gazi’ tesadüfü!

İşte Veli Küçük’ün ‘Gazi’ tesadüfü!.9952
  • Giriş : 26.05.2009 / 05:40:00
  • Güncelleme : 25.05.2009 / 23:12:31

Ergenekon soruşturmasının ek iddianamesinin delil klasörlerinde çok önemli ayrıntılar gün yüzüne çıkmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gurbet kod adlı Ergenekon gizli tanığı, Gazi davasının o dönem Giresun Bölge Komutanı olan Veli Küçük'ün görev alanı Trabzon'a verilmesinin manidar olduğunu belirterek, "Duruşmalarda gençlik politize edilmişti" dedi...

Ergenekon soruşturmasının ek iddianamesinin delil klasörlerinde çok önemli ayrıntılar gün yüzüne çıkmaya başladı. Uzun yıllar MLKP'de üst düzey faaliyetlerde bulunan, sonra yurtdışına çıkan bir isim 20 Şubat 2009'da "Gurbet" kod adıyla Ergenekon savcılarına verdiği ifadede davanın tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün Gazi olaylarıyla irtibatına ilişkin çok çarpıcı bir ayrıntı verdi.

Gençler uçlara çekildi

"Gazi olaylarıyla ilgili mahkemenin neden Karadeniz Bölgesi'nde, Trabzon ilinde görüldüğü beni hep düşündürmüştür" diyen tanık, "Gazi katliamı davası Veli Küçük'ün sorumlu olduğu bölgede görülmüştür" dedi. Trabzon gençliğinin bu mahkeme ile aşırı uçlara çekildiğini savunan gizli tanık açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Sonuçta Ogün Samastlar ve Yasin Hayaller ortaya çıkarılmıştır. Veli Küçük'ün Giresun Bölge Komutanı olmasından sonra PKK'da Karadeniz açılımı gündeme gelmiştir. PKK'nın bu açılımı bölge halkını teröre karşı duyarlı hale getirmiş, Gazi davasının duruşmalarında PKK aleyhtarı gösterilerle gençlik politize edilmiştir. 30 yıllık siyasi geçmişimle şunu söyleyebilirim; Hrant Dink, Rahip Santaro benzeri meydana gelen cinayet eylemlerinde kullanılan tipler, gergin geçen bu atmosferle kafası yıkanan gençlerdir."

Davanın yolculuğu ve kritik atama

1995'te başlayan Gazi Olayları ile ilgili ilk dava Eyüp Ağır Ceza Mahkemesi'nde açıldı. Mahkeme'nin güvenlik gerekçesiyle dava yerinin değiştirilmesi talebi Yargıtay tarafından uygun görüldü ve dava Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi'ne kaydırıldı. Bu kararın ardından kritik bir atama gerçekleşti. 1996 Ağustos Şürası'nda Tuğgeneralliğe terfi eden Veli Küçük, Giresun Jandarma Bölge Komutanı olarak atandı. Küçük bu atamayla Trabzon'la birlikte Karadeniz'in 6 ilinin jandarmasının bağlı bulunduğu bölgede 2 yıl görev yaptı.

Haber: Güngör ERGÜN
BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*