İşte yanlış tedavi sonucu sakat kalan tek kolun bedeli

İşte yanlış tedavi sonucu sakat kalan tek kolun bedeli.10537
  • Giriş : 05.01.2008 / 07:20:00
  • Güncelleme : 05.01.2008 / 00:28:32

Sağlık Bakanlığından tek kolu sakat kalan İlayda'nın ailesine 57 bin YTL tazminat.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adapazarı'nda 5 yıl önce kırılan kolu, yanlış tedavi sonucu sakat kalan İlayda'nın annesi Semra ve babası Deniz Engin'in, Sakarya 1. İdare Mahkemesi'nde Sağlık Bakanlığı aleyhine açtığı 50 bin YTL maddi ve 30 bin YTL manevi tazminat davası sonuçlandı.

İlayda'yı tedavi eden Toyotasa İlk Yardım ve Travmatoloji Hastanesi'nde görevli ortopedi doktoru A.G., Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporda 8'de 6 oranında kusurlu bulundu. İlayda'nın yüzde 46 oranında iş gücü kaybetmesinde personelinin kusurlu bulunmasından dolayı mahkeme heyeti Sağlık Bakanlığı'nı, tazminat ve tedavi giderlerini ödemeye mahkum etti. Mahkeme heyeti, Sağlık Bakanlığı'nın aileye, 30 bin YTL maddi, 20 bin YTL manevi ve 7 bin 476 YTL tedavi giderleri olmak üzere toplam 57 bin 476 YTL ödemesine karar verdi.

Doktor A.G. ise daha önce Sakarya 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nce, meslekte ve sanatta acemilik, talimat ve emirlere aykırı şekilde dikkatsizlik, tedbirsizlik ve mesleki özensizlik nedeni ile tedavide gerekli özeni göstermeyerek düzeltilemeyecek şekilde yaralanmaya sebebiyet verdiği gerekçesiyle 2 ay 6 gün hapis ve 275 YTL para cezasına çarptırılmıştı. İlayda'nın annesi Semra Engin, verilen cezanın kendilerini memnun ettiğini belirterek, "Adalet yerini buldu." dedi. Kızını sakat bırakan doktora verilen 2 ay hapis cezasını az bulduklarını ifade eden Engin, kararı Yargıtay'a temyize götürdüklerini kaydetti. Her gün kızının acısıyla yaşadıklarını anlatan Engin, "Kızımın kolunu artık hiçbir şey eski haline getiremez. Çocuğum bu yıl okula başladı. Yazı yazarken sol kolunu kullanıyor. Bu nedenle büyük güçlük çekiyor." dedi.

Doktor A.G. de tazminat kararı hakkında yorum yapmayacağını söyleyerek, yargı sürecinin devam ettiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious