İşte Yüksek Seçim Kurulu'nun referandum kararları

İşte  Yüksek Seçim Kurulu'nun referandum kararları.9376
  • Giriş : 10.08.2007 / 10:57:00

YSK, 21 Ekim'de yapılacak referandum ile ilgili bir dizi karar aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüksek seçim Kurulu (YSK), cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören anayasa değişikliğinin 21 Ekim'de halkoyuna sunulması ile ilgili bir dizi karar aldı. Kararlar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. YSK'nın sandık seçmen sayısına ilişkin kararında, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un "bir sandık bölgesinin, esas itibariyle 300 seçmeni kapsaması" hükmü anımsatıldı. Kararda, buna göre yapılan seçimlerde herhangi bir aksaklık ve gecikmenin söz konusu olmadığı kaydedildi.
YSK, "tasarruf ilkeleri, oy verme ve sayım-döküm işlemlerinin kolaylığı, halk oylamasının sandık kurulundaki iş hacminin diğer seçimlere nazaran çok az olması"nı göz önüne alarak, halk oylamasında bir sandık bölgesindeki seçmen sayısını 400 olarak belirledi.
Bazı mahalle ve köylerde seçmen sayısı 420'yi aşmadığı takdirde bir sandıkta oy kullanılabilecek.
YSK, halk oylamasında sandık kuruluna üye verecek partileri de belirledi.
YSK, partileri belirlerken, "illerin en az yarısında teşkilatlanma ve büyük kongrelerini yapma ile TBMM'de gurubu bulunma" kriterlerini dikkate aldı.
YSK, bu kriterler ışığında halk oylamasında sandık kurullarına üye verebilecek olan siyasi partileri şöyle belirledi:
"Adalet ve Kalkınma Partisi, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokratik Toplum Partisi, Demokrat Parti, Emek Partisi, Genç Parti, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Hürriyet ve Değişim Partisi, İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Saadet Partisi, Sosyaldemokrat Halk Partisi, Türkiye Komünist Partisi."
YSK, Başbakanlık'ın isteği üzerine ulusal düzeyde yayın yapan özel radyo ve televizyonları da belirledi.
Türkiye'de ve Türkiye'ye yönelik olarak ülke çapında (ulusal düzeyde) Türkçe yayın yapan özel televizyonlar şöyle:
"ATV, Cine 5, CNBC-E, CNN TÜRK, FLASH TV, FOX, KANAL 1, Kanal 6, Kanal 7, Kanal D, Kral TV, Meltem TV. NTV, SHOW TV, Star TV, STV, TV 5, Tempo TV, TV NET, TV 8 ve ATA TV."
Aynı kapsamdaki özel radyolar ise şunlar:
"NTV RADYO, AKRA FM, SHOW RADYO, ALEM FM, RADYO VİVA, RADYO SPOR, BEST FM, NUMBER ONE, SÜPER FM, DÜNYA RADYO, RADYO MYDONOSE, SLOW TÜRK, İstanbul FM TÜRKİYE, CAPİTAL RD, RD KLAS, POWER TÜRK, MARMARA FM, RADYO 5, MELTEM FM, RADİO CİTY, METRO FM, RADYO D, RADYO VATAN, BURÇ FM, RD TATLISES, KRAL FM, TGRT FM, RADYO 15, POWER FM, MORAL FM, ve RADYO 7."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious