İstedikleri yaşamı resimle anlattılar

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

'Sokaklar ve Çocuk' konulu resim yarışmasında, dereceye giren sokak çocuklarına hediyeleri verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erzincan Kültür Merkezi Salonu'nda düzenlenen programa Erzincan Valisi Ali Güngör, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Öztürk, Emniyet Müdürü Dr.Ahmet Çimen, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda, Emniyet Müdür Yardımcısı Candemir Özdemir, Erzincan genelinde sokak çocuklarına yönelik olarak yapılan tesbit ve tahlilleri slayt gösterisi ile izleyicilere anlattı.

Erzincan'da her çocuk 'Er-Çocuk' olsun, 'çocuk bir çiçektir' sloganı ile yola çıktıklarını ifade eden Emniyet Müdür Yardımcısı Candemir Özdemir, sokak çocuklarını 4 kriterde incelediklerini ve anketler yaptıklarını belirtti. Erzincan'da 54 bin 532 çocuk bulunduğunu ve bunlardan 81'inin sokak çocuğu olarak gözlemlendiğini vurgulayan Özdemir, "4 kriterde inceleme yapıldığında, 2'den fazla suç işleyerek adli mercilere gelmiş, dilendirilen, uçucu madde bağımlısı ve sokaklarda çalışan olarak değerlendirilmektedir. 2006 yılı verilerine göre; 81 çocuktan, 25'i sokakta çalışıyor, 11'i dilendiriliyor, 11'i madde bağımlısı ve 34 ise suça meyinli çocuklar olarak gözlenmektedir." diye konuştu.

Erzincan Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi tarafından 81 çocuk ve ailesi üzerinden yapılan anket sonuçlarını da açıklayan Emniyet Müdür Yardımcısı Candemir Özdemir, çocukların ailelerinin sosyal güvencelerine bakıldığında, 58 çocuğun ailesinin yeşil kartlı olduğu, 2'sinin Bağkur ve 21'inin ise sosyal güvencesinin olmadığını vurguladı. Özdemir, 66'sının devlete ve özel kuruluşlara bağlı kurumlardan yardım aldıklarını, 15'nin ise maddi durumlarının iyi olması sebebiyle yardım almadığını açıkladı.

Sokak çocuklarının aileleri ve çocuklar ile birebir görüşülerek, gerekli incelemelerin yapıldığını dile getiren Candemir Özdemir, "Aileler ile görüşmeler yapıldığında, yüzde 32'sinin işlerinin olmadığını ve yüzde 87'sinin yardım aldığını tespit ettik. Zararlı alışkanlık noktasında ailelerde, alkol ve sigara kullanımı yüzde 64 sevilerinde. Ailelerden yüzde 88'i çocukları için uzman desteği almamış. Çocuğunuza şiddet uyguladınız mı? sorusuna ise yüzde 58 evet cevabı verildi. Çocukların şiddet içerikli proğramlara ilgisinin ise yüzde 63 oranında etkilediği yönünde cevaplar aldık." şeklinde konuştu.

Çocuklar ile yapılan görüşmelerde ise çocukların anne ve babalarının yüzde 78'nin birlikte yaşadıklarını tesbit ettiklerini belirten Özdemir, "Ailede suç işleyen başka bir bireyin olup olmadığını sorusuna yüzde 52 oranında evet cevabı verilmiştir. Sokakta çalışan çocuklardan yüzde 81'i bu işi hoşlanmadan yaptıklarını açıkladı. Sokakta çalışan çocuklar kazadıklarını parayı yüzde 83 oranında annelerine verdiklerini belirtmişlerdir. Aile içi şiddette genellikle babadan gördüklerini belirten çocuklar yüzde 60 oranında ortaya çıkmıştır. Bu çocukların yüzde 57'si okula gitmektedir. Çocuklar genel anlamda mutlu aile ve iyi yaşam tarzını istemektedir." açıklamasında bulundu.

Düzenlenen programda Rehberlik ve Araştırma Merkezi uzmanlarından Hatice Tanrıverdi'nin, çocukları sokağa iten sebepler ve sonuçları ile ilgili sunum vermesinin ardından, Erzincan Emniyet Müdürü Dr.Ahmet Çimen, Emniyet Müdürlüğü'nün sokak çocuklarına yönelik olarak yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

Erzincan Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi'nin sokak çocuklarına yönelik olarak düzenlemiş olduğu ve 81 çocuğun katıldığı resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Resim yarışmasında birinci Serkan Duymaz'a Vali Ali Güngör, ikinci Arif Bakır'a Cumhuriyet Başsavcısı Osman Öztürk ve üçüncü Kadir Tükenmez'e ise Vali Yardımcısı Adem Keleş, bisiklet, kıyafet ve kitap hediye etti. Mansiyon dalında birinci Kenan Sarıçiçek, ikinci Oğuz Duymaz ve üçüncü Esmer Sisko'ya ise mp3 ve fotoğraf makinası hediye edildi. Yarışmaya katılan bütün sokak çocuklarına, kıyafet ve kitap hediye edildi. Ayrıca Erzincan Emniyet Müdürü Dr.Ahmet Çimen, mansiyon ödülü alan sokak çocuklarından Kenan Sarıçiçek'in eğitimi süresince bütün masraflarını karşılayacağını açıkladı.

Öte yandan programda, sokak çocukları tarafından yapılan resimlerin sergilendiği bölüm, Erzincan Valisi Ali Güngör, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Öztürk ve Milli Eğitim Müdürü Aydın Yalçın tarafından açılarak resimler incelendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious