İşten çıkarılacak işçi sayıları belli oldu

İşten çıkarılacak işçi sayıları belli oldu.52219
  • Giriş : 01.12.2008 / 14:37:00

Global şirketler ayakta kalma mücadelesi veriyor. Türkiye'de 3 milyon kişinin işinden olması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mali sektörden sonra reel sektör iflasın eşiğine geldi. 5.5 trilyon dolar yetersiz kalınca, ayakta kalma mücadelesi veren şirketler binlerce kişiyi hiç gözünü yaşına bakmadan kapını önüne koydu.

Kriz, kapitalist dünyanın yıldızlarını da birer birer söndürdü. Bunlar içinde iflas eden Lehman Brothers, devletleştirilen Freddie Mac, Fannie Mae, Washington Mutual, devlet yardımına muhtaç kalan AIG, UBS, RBS, B&B, Hypo Real Estate, Fortis, değerinin çok altında satılan Merrill Lynch, Halifax, değeri 3 milyar dolara düşen General Motors başta geliyor.
Bu arada İzlanda gibi iflas eden devletler de bulunuyor. İzlanda'da devlet ülkenin 3 büyük bankasını kamulaştırdı. 19 milyar dolarlık bir ekonomiye 6-7 milyar dolarlık bir bütçeye sahip 300 bin nüfuslu ülkenin 130-140 milyar dolarlık riskli bankacılık kesimi bulunuyor.

GM'DE 123 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

General Motors zorda olduğu açıklamaları ile devletten 25 milyar dolar yardım almak için lobi faaliyetlerini sürdürürken şirketin batması durumunda yaratacağı domino etkisi sonucunda oluşacak zararın 200 milyar doları bulabileceği açıklandı. Sadece GM'in 123 bin kişiye istihdam sağladığı göz önüne alındığında aile bireyleri ile birlikte bunun 500 bin kişinin harcamalarını etkileyeceğinin de altı çiziliyor. Şu an otomotiv sektörünün hükümetin kurtarması dışında bir B Planı da bulunmuyor.

Binlerce Türk'ün çalıştığı Alman otomotiv endüstrisi de büyük bir sıkıntı içerisinde. Hükümet Opel gibi bir devi kurmanın yollarını arıyor.
Almanya, otomobil devi Opel'in batmaması için kurtarma planları üzerinde çalışırken, otomotiv sektörü uzmanları, Opel'in batması halinde 100 bin kişinin işsiz kalacağı uyarısında bulunuyor.Almanya Başbakanı Angela Merkel, Opel ile özel olarak ilgileniyor.

İŞSİZ SAYISI HIZLA ARTIYOR

İngiltere de 3 milyon kişinin işsiz kalması bekleniyor. Dünyayı etkisi altına alan küresel mali kriz nedeniyle İsveç'te de işten çıkarılanların sayısı her geçen gün artarken, sadece kasım ayında işini kaybedenlerin sayısı 11 bine ulaştı.
Türkiye ise durumun vahametini şimdi şimdi anlıyor. IMF ile anlaşmanın yolları aranıyor. Geçtiğimiz gün Meclis'e benzin dolu bidonla giderek kendisini yakmak isteyen işçi manzaralarına hazır olmak gerekiyor. Daha tam olarak yansımadı ama sadece tersanelerde son birkaç ay içerisinde 120 geminin siparişi iptal edildi. 7 bin kişi işsiz kaldı. Türkiye'nin en büyük bankalarından biri bir gecede 600 kişinin işine son verdi. Bursa'daki otomotiv üreticileri üretime ara vermeye başladı!

Mortgage ürünleri ülkemizde olmadığı için geçen yıl Ağustos ayında başlayan krizi hissetmedik, ABD'de batan bankaların ülkemizle bir bağlantısı olmadığı için önce neler olup bittiğin anlamadık, gelir geçer derken dolar 1.25 YTL'den 1.70'e fırladı. Tüm bunlar da gelip geçici şeyler geçmişte de benzer sıkıntılar yaşadık ama asıl sorun reel ekonomideki çöküş, eğer bunun önüne geçilemezse ülkemizi zor günler bekliyor. Özellikle de ihracat yaptığımız, Avrupa pazarındaki daralma bizi zor günlerin beklediğini işaret ediyor. 5 yıldır aralıksız büyüyen dünya ekonomisinin motoru soğuyor. Hem de öyle soğuyor ki bir anda ve çok sert bir şekilde.

ÜLKEMİZDE DE İŞSİZLİK HIZLA ARTIYOR

Türkiye'de kronik bir sorun haline gelen işsizlik çözülmesi zor bir sorun olarak hükümetin karşısında bulunuyor. Her ne kadar Başbakan Tayip Erdoğan 1 milyon 300 bin üyesi bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan her işletmeye bir kişi almasını istese de işletmeler bırakın yeni elaman almayı küçülmenin yollarını arıyor. Daha öncede belirttiğimiz gibi bankalar başta olmak üzere tüm işletmeler toplu işçi çıkarmaları yapıyor.
Türkiye genelinde işsiz sayısı Temmuz-Eylül döneminde geçen yılın
aynı dönemine göre 207 bin kişi artarak 2 milyon 439 bin kişiye yükseldi.
İşsizlik oranı ise 0.6 puanlık artış ile yüzde 9.8 seviyesinde gerçekleşti.

TÜRKİYE'DE 3 MİLYON KİŞİ İŞSİZ KALABİLİR

Türkiye ekonomisini yakından izleyen yabancı uzmanlar, gelecek yıl 3 milyon kişinin işsiz kalabileceğini öngörüyor. Her ne kadar TÜİK verilerine göre 2 milyon 500 bin kişi görünse de ülkemizde işsizlik oranlarının daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. TÜRK verileri baz alınsa bile korkutan tahminler Türkiye'de işsizlik oranının 2010 yılında yüzde 20'ye ulaşacağını gösteriyor. Ancak savaş dönemlerinde Türkiye bu kadar yüksek işsizlik oranlarına ulaşmış! Tabii tüm bu açıklamalar ve ekonomiyle ilgili son açıklana veriler de hükümeti harekete geçirmeye yetti.

Bu arada, Son üç aylık dönemde İşsizlik Sigortası Fonu'ndan işsizlik ödeneği almak için başvuruda bulunanların sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 arttı. Bu veri de işsiz sayısının önemli oranda artacağını gösteriyor. Geçen yılın Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında İŞKURa işsizlik maaşı almak için toplam 56 bin 873 kişi başvururken, bu yılın aynı döneminde başvuruda bulunanların sayısı 88 bin 592'ye yükseldi. İşsizlik ödeneği 31 Ekimden 19 Kasıma kadar ise 29 bin 601 kişi İŞKUR'A başvurdu.

Uygulamanın başladığı Mart 2002'den 31 Ekim 2008'ekadar 1 milyon 345 bin 909 kişi İŞKUR'dan işsizlik ödeneği almak için talepte bulundu. Ödenek almaya hak kazanan 1 milyon 199 bin 248 kişiye, 1 milyar 707 milyon 221 bin 679 YTL 55 YKr verildi.

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ SORUNU AMA ÇÖZÜLEMİYOR

Dev ekonomiler ardı ardına resesyona girmeye başlarken, krizle baş edemeyen G-7, Çin, Rusya, Brezilya ve Hindistan başta olmak üzere yükselen piyasaları ve petrol zengini Körfez ülkelerini de çözüm için harekete geçirmeye çalışıyor.

Türkiye'nin de üyesi bulunduğu G-20'yi kriz için daha aktif bir platform haline getirilme, IMF ve Dünya Bankası'nın krize yönelik yeniden yapılandırılma, G-7'nin genişletilerek G-15'e dönüştürülmesi çabaları da bulunuyor.
Kasım ayı ortasında Washington'da yapılan G-20 zirvesinde dünya liderleri ev sahibi ABD ile dünya mali krizinin aşılması için etkin biçimde birlikte çalışma kararı aldı. Ama karar olmanın yetersiz olduğu toplantı sonrası borsalarda yaşanan şok düşüşle ortaya çıktı. Şimdi gözler Nisan ayında yapılacak yeni zirvede ama bundan da bir sonuç çıkması beklenmiyor.

BANKALARIN EN KÖTÜ YILI

Kriz şu ana kadar en büyük tahribatı mali sektörde yaptı. Geçen yıl sonu itibariyle 375 bin kişiyi istihdam eden Citigroup, daha önce de 22 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu.
Bu arada, JPMorgan Chase bankasının gelecek yıl dünya çapında 3 binden fazla kişiyi işten çıkaracak. Bundan sonraki dönemde finans sektörüne ilişkin yeni işten çıkartma kararları kimseyi şaşırtmayacak.

HANGİ ŞİRKET NE KADAR İŞÇİ ÇIKARACAK?

PEUGEOT

Fransız otomotiv şirketi Peugeot Citroen, kötüleşen ekonomik krizin Avrupa'da araç satışlarını düşürmesi nedeniyle 2.700 işçiyi çıkarmayı planlıyor.

Şirket, istihdam edilen 200 bin kişinin geleceğini korumak için bu önlemin alınmasına ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Şirket, ayrıca Fransa'da Rennes'deki fabrikada çalışan 900 kadar işçiyi, bu fabrikada üretilen orta-üst sınıf sedanlara talebin önemli ölçüde düşmesi yüzünden, başka fabrikalarda görevlendirecek.

Romanya'nın başkenti Bükreş'in 60 kilometre kuzeybatısındaki Mioveni bölgesinde bulunan fabrikada üretim 7 Aralık'a kadar durduruldu. Bu sürede 14.400 işçi maaşlarının yüzde 85'ini alacak. Dacia'ya parça sağlayan Subansamble Auto şirketi de 3.500 çalışanından 800'ünü işten çıkaracağını bildirmişti.

ASTRAZENECA

Eczacılık şirketi AstraZeneca, 2013 yılına kadar İspanya, Belçika ve İsveç'teki 3 fabrikasını kapatacak, 1400 işçiyi işten çıkaracak. Şirket, Asya'da büyüyen pazarın etkinliğini artırmak ve yatırımları genişletmek amacıyla Avrupa'daki fabrikalarını kapatılacağını duyurdu.

CITIGROUP

ABD'nin dünya çapında en yaygın bankası olan Citigroup 50 bin kişinin işine son verecek. Citigroup'un daha önce 23 bin kişinin işine son verdiğini açıklamıştı. Bu iki işten çıkarmanın ardından Citigroup'un dünya çapında 300 bin çalışanı olacak. İşe son vermeler, CEO Vikram Pandit'in bankanın kârlılığını artırmak ve düşmeye devam eden hisse fiyatını desteklemek için aldığı en son kararı oluşturuyor.

GOLDMAN SACHS

ABD'den başlayan kriz nedeniyle yatırım bankası statüsünü kaybeden ve ticari banka olarak faaliyetini sürdüren ABD'li Goldman Sachs, 3 bin 260 kişiyi işten çıkarmayı düşünüyor. Bu rakam bankanın toplam iş gücünün yüzde 10'una denk geliyor.

RBS

İngiliz Royal Bank of Scotland, birkaç hafta içinde küresel düzeyde yaklaşık 3 bin çalışanını işten çıkaracak. Küresel finans krizi sırasında İngiltere'de devletten önemli miktarda kaynak alan RBS, küresel bankacılık ve piyasadaki gücünü azaltacak.

AMERICAN EXPRESS

American Express 7 bin kişiyi işten çıkaracak. Şirket maliyetlerini 1.8 milyar dolar kısma planı kapsamında çalışma gücünün yaklaşık yüzde 10'una denk düşen 7 bin kişiyi işten çıkaracağını bildirdi.

DBS

Güneydoğu Asya'nın en büyük bankası DBS Grup Holding, çalışanların yaklaşık yüzde 6'sı olan 900 kişiyi işten çıkaracak. DBS, verimliliğin artırılmasına yönelik olan işten çıkarmanın daha çok Singapur ve Hong Kong'daki bölümlerinde yaşanacağını ve işten çıkarmanın bu ay sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

BT

İngiltere'nin en büyük telefon şirketi BT Grup, kârlılık oranını artırmak amacıyla 10 bin çalışanı işten çıkaracak. BT'nin küresel düzeyde yaklaşık 160 bin çalışanı bulunuyor.

DHL

DHL ABD'deki ekspres postacılık hizmetinde çalışan 14 bin 900 kişinin işine son verileceğini açıkladı. ABD'deki ekspres postacılık hizmetinin yıllardır zarar etmesi nedeniyle şirket böyle bir karar aldı. Karar çerçevesinde DHL adlı ekspres postacılık hizmetinde çalışan toplam 18 bin 400 kişiden sadece 3 ila 4 bininin görevde kalacak.

PEPSI

ABD'nin ikinci büyük alkolsüz içecek şirketi Pepsi, 3 bin 300 çalışanıyla yollarını ayırmayı planlıyor.

YAHOO

Dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitesi Yahoo, 1.500 kişiyi işten çıkarma kararı aldı. Küresel çapta 15 bin kişiye istihdam sağlayan şirket, Şubat ayında 1.000 kişiyi işten çıkarmıştı.

WHIRLPOOL

ABD'li beyaz eşya devi Whirlpool, küresel finansal kriz ve Kuzey Amerika ile Avrupa'da talebin düşmeye devam edeceği beklentisi nedeniyle yıl sonuna kadar 5 bin kişiyi işten çıkaracak. Ocak ayından bu yana ABD ve Meksika'da 4 fabrika kapatarak, 2 bin kişiyi çıkaran şirket, ABD'de bir fabrikayı kapatacağını ve bir fabrikada vardiya değişikliğine giderek istihdamını 500 kişi azaltacağını, Kuzey Amerika'da 500 ve çoğu Avrupa'da olmak üzere deniz aşırı ülkelerde de 1900 kişiyi işten çıkaracağını belirtti.

SUN MICROSYSTEMS

Dünyanın önde gelen bilişim firması Sun Microsystems küresel düzeyde 5 ile 6 bin arasında değişen çalışanını işten çıkaracak. Şirket toplam işgücünün yüzde 18'ine denk gelen işten çıkarmayla 700-800 milyon dolar arasında tasarruf sağlayacak.

VOLVO

İsveçli kamyon ve otobüs üreticisi Volvo, İsveç ve Kuzey Amerika'daki birimlerinden 1.000 çalışanı işten çıkaracak. İşten çıkarmadan İsveç'teki 900 ve Kuzey Amerika'daki 100 işçi etkilenecek. Volvo, piyasalardaki yavaşlama nedeniyle inşaat araçları biriminden de 850 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Şirket, daha önce de Belçika ve İsveç'deki kamyon fabrikasından 1.400 kişiyi, bir diğer fabrikasından da 1.350 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. Volvo'da dünya genelinde 100 binden fazla kişi çalışıyor.

DİĞER REEL SEKTÖR ŞİRKETLERİ

İngiliz Adalet Bakanlığı : 10 bin kişi işten çıkaracak

Wolseley: 5 bin kişi ile yollarını ayıracak.

Siemens: Teknoloji devi Siemens 17 bin 200 gibi rekor oranda çalışanını işine son verecek.

Daimler: 3 bin 500 kişiyi çıkarmak için hızarlık yapıyor.

General Motors: ABD hükümetinden yardım bekleyen şirket şimdilik bin 758 kişinin işine son verecek.

Citroen: Fransız otomotiv devi 2 bin 700 kişiyi çıkarılacaklar listesine yazdı.
Renault: Türkiye'de de zaman zaman üretime ara veren şirket 2 bin kişiyi işten çıkaracak.

Isuzu: Isuzu'nun listesinde bin 400 kişi var.

Boeing: 800 kişini işine sor vermeyi planlıyor.

United Airlines: 950 kişi iye yollarını ayıracak.

DİĞER FİNANS KURUMLARI

Commerzbank: Eylül ayında 9 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.

GMAC LLC: 5 bin kişiyi çıkaracak.

UBS: 2 bin kişiyi işten çıkaracak

Barclays: İngiliz finans kurumu 3 bin kişinin işine son verecek.

National City Corp: 4 bin kişi işini kaybedecek.

American Express: 7 bin kişiyi işten çıkaracak.

Fidelity Investments: 1700 kişi işinden olacak

HSBC: 1100 kişi ile kısa süre içerisinde yollarını ayıracak.

Unicredit: 9 bin kişi çıkaracak.

HABERTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*