İşten çıkarılan işçiler AK Parti binasına yürüdü

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Adana'nın merkez Seyhan ilçe belediyesinin temizlik işini yapan özel firmada işçi olarak çalışırken işten çıkarılan işçiler dün valiliğe yaptıkları yürüyüşün ardından bugün de AK Parti İl Başkanlığı binasına yürüdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Aç bırakılmak istemiyoruz, Adalet istiyoruz" şeklinde slogan atarak yürümeye başlayan işçiler Seyhan Belediyesi önünden geçerek AK Parti il başkanlığı önüne geldi.

Fazla mesai parası almadıklarını, haksız yere maaşlarından kesintiler yapıldığını, yıllık ücretli izin ve bayram tatillerinden faydalanamadıklarını söyleyen işçiler adına yapılan açıklamada işverenin kendilerine tehdit ve zorla işten çıkarma girişiminde bulunduğu iddia edildi. İşçiler daha sonra dağıldı.

Öte yandan Miray Temizlik Firması yaptığı açıklamada işçilerin durumuna açıklık getirdi. Firma olayları kışkırtan 42 işçinin işini yapmama gerekçesiyle işten çıkarıldığını ve bunlardan 6'sının daha sonra işe geri alındığını belirtti.

İşçilerin 8 Mayıs gecesi bazı araçların tahrip edilmesi, şoförlerin tehdit edilmesi olayına karışması neticesinde Pazartesi günü iş bırakma eylemi yaptıklarını belirten firma, "Belediyeden kadro isteyen işçiler 1992 yılında ayaklanma neticesinde işçilerin kadro aldığını beyan etmişlerdir. Belediye ise norm kadro çerçevesinde işçileri kadroya almasının mümkün olamayacağını belirtmiştir. Bazı işçiler çalışanları da döverek iş bırakmaya zorlamıştır. İddia edildiği gibi işçilerin maaşının ödenmemesi, SSK primlerinin yatırılmaması sözkonusu değildir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious