'İşten çıkarmalarda fatura kadına çıkmasın

'İşten çıkarmalarda fatura kadına çıkmasın.9987
  • Giriş : 13.11.2008 / 11:26:00

TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, kadının sadece eş ve anne olarak görülmemesi, aynı zamanda ekonomik refah içinde bir değer olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, kadının sadece eş ve anne olarak görülmemesi, aynı zamanda ekonomik refah içinde çok önemli bir değer olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Yalçındağ, ekonomik krizle birlikte gündeme gelen işten çıkarmalarda faturanın kadın çalışanlara kesilmemesi gerektiği uyarısında da bulundu.

Avrupa Birliği 6. Çerçeve Programı kapsamında desteklenen UNICAFE adlı projenin "Görünmez Sınırların Ötesinde: Avrupa'da Mühendislik, Teknoloji ve Tıp Alanında Kadın Akademisyenler" başlıklı sonuç toplantısı, 6 ülkeden 7 üniversitede görev alan öğretim üyelerinin katılımıyla dün İstanbul Teknik Üniversitesi'nde yapıldı.

Toplantıda konuşan TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, Türkiye'de kadınların her alanda olduğu gibi iş hayatında da eşitsizliklerle karşılaştığını anlattı. İş yaşamında kadın-erkek eşitliği konusunda istenilen sonuçları elde edemediklerini vurgulayan Yalçındağ, "Türkiye'de kadının iş yaşamına katılım oranında giderek düşen bir trend var. Bunun en büyük nedeni ise göç" dedi.

Kadın yönetici az

Ekonomik refah için kadının çok önemli bir değer olduğunu anlatan Yalçındağ, bu nedenle kadın rol-modelinin özellikle karar mekanizmalarına yansıtılması gerektiğini ifade etti. Türkiye'de kadınların işgücüne katılım oranlarının yanısıra kalifiye işlere erişim ve karar süreçlerine katılım konusunda da çok geride kaldığına işaret eden Yalçındağ, "Sadece kadın akademisyen oranında iyi bir yerdeyiz. Yüzde 40 olan kadın akademisyen oranımız, AB üniversiteleriyle çok paralel rakamlar. Ama akademisyen sayısı yüksek olmasına rağmen, orada da yönetim kademelerinde kadınların oranının çok düşük kaldığını görüyoruz. Dekanlık ve rektörlük gibi görevler erkekler tarafından yürütülüyor. İş hayatında da böyle" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Üniversiteler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İTÜ eski Rektörü Prof. Dr. Gülsun Sağlamer ise Türkiye'nin özellikle temel bilimler ve mühendislik alanındaki kadın akademisyen oranıyla çok iyi bir konumda olduğuna, ancak bu oranın ülkedeki düşük kadın okuma-yazma oranı gerçeğini değiştiremediğine işaret etti.

KADIN AKADEMİSYEN ORANI AVRUPA STANDARTLARINDA

İtalya, Finlandiya, Avusturya, Macaristan, Estonya ve Türkiye olmak üzere 6 Avrupa ülkesindeki üniversitelerin kadın rektör ve akademisyenlerinin katıldığı konferansta, AB 6. Çerçeve Programı kapsamında desteklenen UNICAFE projesinin sonuçları da ilk kez açıklandı. 6 Avrupa ülkesindeki kadın akademisyen ve araştırmacıların durumunu karşılaştırmalı olarak belirlemeyi amaçlayan araştırmaya göre, Türkiye kadın akademisyenler diğer ülkelere göre en iyi oranlardan birine sahip. Türkiye'de yüzde 36 olan kadın araştırmacı oranı, Avusturya'da yüzde 21, İtalya'da yüzde 29, Finlandiya'da yüzde 30, Macaristan'da yüzde 35, Estonya'da ise yüzde 43. Türkiye özellikle yüzde 37,4 oranla fen bilimleri; yüzde 33,8'lik oranla da mühendislik bilimleri alanında en yüksek kadın akademisyene sahip ülke.

REFERENS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*