'İstesem bir günde bırakırım' koca bir yalan

'İstesem bir günde bırakırım' koca bir yalan .8244
  • Giriş : 08.08.2007 / 13:04:00

Tek başına sigarayı bırakmak artık çok güç. Doktor ve ilaç desteği şart.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

'Ben tiryaki değilim. Hem istersem bir günde bırakırım' diyen sigara kullanıcılarındansanız, bir kere daha düşünün. Küresel çapta yapılan ve insanların sigara içme alışkanlıklarını inceleyen SUPPORT (Sigara içme: İnsanların sigara hakkında fikirleri, görüşleri ve tepkilerini anlama) isimli araştırma, sigarayı bırakmak için doktor ve ilaç desteğinin çok önemli olduğunu ortaya koyuyor.
Araştırmaya göre, sigara içenlerin yarısından çoğu, "En az üç kez sigarayı bırakmaya çalıştım" diyor ve bunun, hayatında yaşadığı en zor deneyim olduğunu düşünüyor. Sigara içenlerin yüzde 56'sı doktor desteğinin, yarısı da yeni ve daha etkili ilaçların, sigarayı bırakma şansını kesinlikle etkileyeceği görüşünde.
Pfizer desteğiyle, Harris Interactive'in 10 ülkeden 2 bin 500 kişiyle yapılan SUPPORT sonuçlarına göre tiryakilerin çoğu sigarayı bırakmanın öncelikle kişisel iradelerine bağlı olduğuna inanmayı sürdürüyor ve bırakmaya çalışırken doktorlarıyla konuşmayı reddediyor.
Sigarayla bağlantılı sağlık risklerinden endişe duyanların oranı yüzde 73'ken, sağlığını düzeltmenin en iyi yolunun sigarayı bırakmaktan geçtiğini kabul edenler yüzde 79. En az bir kez bırakmayı deneyenlerin oranı yüzde 73. Bırakmayı deneyip bunun en zor şey olduğunu kabul edenler yüzde 57; bu oran hâlâ sigarayı bırakmaya çalışanların yüzde 67'sini oluşturuyor. Sigarayı bırakmaya çalıştığını başta kimseye söylemeyenlerse yüzde 58.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious