İstifa eden Şirin, Mumcu'yu suçladı!

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili Emin Şirin, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun terör örgütü mensuplarına "gerilla" ifadesini kullanmasına tepki göstererek partisinden istifa etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şirin, yaptığı açıklamada, terör örgütünün 25 yıldır kendisine gerilla dedirtmeye çalıştığına işaret ederek, "Terör örgütünü gerilla diye vasıflandıran ve bu konuda röportaj veren, ülkenin bölünmez bütünlüğü konusunda tutarlı bir politika sergilemeyen bir partide siyaset yapmak, siyaset, anayasa ve demokrasi anlayışıma sığmadığından Anavatan Partisi'nden ayrılıyorum..

ıÜü Anavatan Partisi'nde, Güneydoğu ile ilgili devam eden kavram kargaşasıyla ilgili olarak, Genel Başkan Erkan Mumcu'ya 11 Nisan 2006 tarihinde aşağıdaki notu yazmıştım: Tempo Dergisi'nde, 'Türk'üm ve Türkiyeliyim kavramlarından hangisini tercih edersiniz?' sorusuna verdiğiniz cevabı gördükten sonra, 'Anlaşılan Sevgili Erkan kardeşimle beraber siyaset yapma imkanımız kalmadı galiba' diye düşündüm.

Derken, Hürriyet Gazetesi'ne bugün müthiş bir terör ortamında muhtemelen devlet politikası olarak ve MGK desteğiyle Erdal İnönü'nün Kürtçüleri Meclis'e taşımasına sahip çıkmanızı da görünce ne diyeceğimi şaşırdım. Türkiye'de Türkiyeli yoktur, Türk vardır. Çeşitli etnik kökenli Türkler vardır. Türkiye adlı vatanda yaşayanlara Türkiyeli değil, Türk denir. Türk milletine mensup olanlara da Türkiye değil, Türk denir. 'Bize Türk denilmesinden gocunulmaması lazım' cümlesi de; kaderin cilvesine bakın, Tayyip Erdoğan'ın ettiği ve tenkit ettiğimiz cümleyle aynı.

Şimdi size sorsalar, 'Sayın Başkan; siz hem Türk'üm, hem Türkiyeliyim diyorsunuz. Sorunun sorulmasını bile vahşet olarak kabul ediyorsunuz. Buna mukabil, Genel Başkan Yardımcınız (yani ben), aynı konularda, aynı günlerde bu söylemlerin mevcut Anayasa'ya göre parti kapatma sebebi olduğunu söylüyor. Böyle bir durum nasıl olur?' deseler, ne diyeceksiniz? Soruyu tersine çevirerek bana sorsalar, ben ne diyeceğim? Bu hatırlatmalara rağmen kavramlar toparlanmadığı gibi, bir de üstüne terör örgütünü 'gerilla' olarak vasıflandırmak, benim siyaseten kabul edebileceğim bir husus değil.''

Şirin, 3 Kasım 2002 yılı genel seçimlerinden AK Parti İstanbul milletvekili olarak Meclis'e girmişti. Şirin, AK Parti'den, tutarlı bir politika izlemediği gerekçesiyle ayrılan Şirin, daha sonra Liberal Parti Genel Başkanlığı'na seçilmişti. Şirin, Liberal Parti'nin politikalarını beğenmeyerek partiden ayrılmış ve ardından "kolej havası içinde" birlik ve beraberliğin olduğunu ifade ettiğini Anavatan Partisi'ne geçmişti.

Şirin'in istifasıyla, Anavatan Partisi'nin TBMM'deki sandalye sayısı 21'e düştü. Meclisteki sandalye dağılımı şöyle oldu:

AK PARTİ: 357

CHP: 154

ANAVATAN: 21

Bağımsız: 5

SHP: 4

DYP: 4

HYP: 1

Boş: 4

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious