'İstifa edenler, iftira ediyor'

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Karayalçın, istifa eden İzmir Milletvekili Hakkı Akalın ile Amasya Milletvekili Mustafa Sayar'ın iddialarının yalan olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, SHP'de terörle mücadeleye ilgi gösterilmemesi nedeniyle partiden istifa eden İzmir Milletvekili Hakkı Akalın ile Amasya Milletvekili Mustafa Sayar'ın iddialarının yalan olduğunu söyledi.
SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Merkez Yürütme Kurulu toplantısında partiden istifa eden iki milletvekilinin parti ile ilgili iddialarını değerlendirdi. Karayalçın, İzmir Milletvekili Hakkı Akalın ile Amasya Milletvekili Mustafa Sayar'ın istifa mektuplarını partiye sunmadan önce basına verdiğini belirterek, istifa mektuplarında yazanların çok büyük bir yanlış olduğunu söyledi. Karayalçın, terör örgütüne karşı en büyük mücadeleyi vermiş 50. hükümetin Başbakan yardımcılığını yaptığını kaydederek "SHP hem sosyaldemokrat ideolojisiyle hem de Atatürkçü anlayışı nedeniyle teröre karşıdır. Sosyal demokratlar ideolojik olark teröre karşıdırlar, cumhuriyetçiler ise ülke bütünlüğünün bozulmaması nedeniyle teröre karşıdırlar" şeklinde konuştu.

SHP'nin hem farklı etnik ve inançlara saygı gösterdiğini hem de ulusun bütünlüğünden yana olduğunu ifade eden Karayalçın, Türkiye'nin AB'ye girmesini savunduklarını söyledi.

Karayalçın, herkesin tek bir örnek olarak giyinmeye başladığı bir dönemde siyaset yapmanın zor olduğunu dile getirdi. Başbakan Erdoğan'ın Malezya dönüşünde siyaset alanında değişiklikler yapılacağına ilişkin açıklamaları olduğunu kaydeden Karayalçın, seçilme yaşının 25'e düşürülmesini desteklediklerini ancak 'Türkiye Milletvekilliği' anlayışının bir aldatmaca olduğunu ve temsil yetersizliğini daha da arttıracağını savundu.

Karayalçın, fındık taban fiyatalarının ilan edilmesi değil, fındık üretimindeki arz fazlasının alınacağının açıklanmasının önemli olduğuna işaret etti.

Ağrı dağının en zirvesinden Kuşadası sahiline kadar Türkiye'nin her metrekaresinin planlanması gerektiğini söyleyen Karayalçın, yanlışlıkların üzerine gidilmesi gerektiğini belirtti.

Karayalçın, PKK'nın özel temsilcisi uygulamasının terör örgütünün muhattap alınması anlamına gelebileceği şeklindeki bir soruya cevap veren Karayalçın sözlerini şöyle sürdürdü: "İki tarafın koordinatör atamasıyla muhattap alma izleniminin yaratılması söz konusu olcaksa bundan kaçınılmalıdır. Topraklarımıza ve çocuklarımıza yapılan saldırıların önlenmesi gerekir. Ne yapılabiliyorsa tümü yapılmalıdır. Ama PKK'nın tanınması anlamına gelecek izlenim verilmemelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious