İstifada Askeri istihbaratın etkisi var

İstifada Askeri istihbaratın etkisi var.11895
  • Giriş : 11.07.2009 / 11:00:00
  • Güncelleme : 11.07.2009 / 11:01:28

Tümamiral Eren’in 25 Mayıs’ta verdiği istifa dilekçesi üç günde kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tümamiral Baha Eren ani bir kararla istifa etti. 25 Mayıs 2009 tarihinde istifa dilekçesi veren Tümamiral Eren'in dilekçesi üç gün içinde değerlendirmeye alındı. Dilekçe 28 Mayıs 2009 tarihinde işleme konularak Eren'in talebi kabul edildi. Ancak istifa kararının gizli kalması için özel talimat verildi. Tümamiral Baha Eren, istifa sebebi olarak maddi durum gerekçesini sundu. Eren dilekçesinde 'maddi durumunun iyi olmaması ve alacağı paraya ihtiyacı olduğu' şeklinde beyanda bulundu.

ASKERİ İSTİHBARAT ETKİSİ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın başarılı ve önü açık komutanlarından olan Tümamiral Baha Eren'in istifası Deniz Kuvvetleri'nde şok etkisi yarattı. İstifanın dilekçedeki sebebi 'maddi durum' olsa da gerçekte Tümamiral Eren'in özel hayatındaki bazı sıkıntılar olduğu belirtiliyor. Eren'in bu sıkıntıların Askeri istihbarat birimlerince tespit edildiği ve bir rapor haline getirildiği belirtiliyor. Durumdan Tümamiral Eren'in de bilgisinin olduğu öğrenildi.

YAŞ'TA KORAMİRAL OLACAKTI

Bu yıl Ağustos ayında yapılacak Yüksek Askeri Şura'da Tümamiraller Recep Bülent Bostanoğlu (temditli), Abdullah Can Erenoğlu ve Hüseyin Yalçın Kavukçuoğlu ile birlikte Mustafa Baha Eren'in de durumu ele alınacaktı. 2005 Yüksek Askeri Şurasında Tümamiralliğe yükselen Mustafa Baha Eren'in birinci sıradan Koramiralliğe yükselmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Eren bugüne kadar beklemeden yükselmesi ve önünün açık olması sebebiyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için en güçlü adaydı.

Son 6 yılda 10 general istifa etti

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Başkanı Tümamiral Mustafa Baha Eren'in görevinden ani istifasının yankıları sürerken, 2003 yılından bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri'nden tam 10 generalin istifa yoluyla ayrıldığı belirlendi. İstifaların ilki Korgeneral Köksal Karabay ile başladı. Geleceğin Genelkurmay Başkanı gözüyle bakılan Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Köksal Karabay, 4 Temmuz 2003 tarihinde Süleymaniye'de yaşanan ünlü Çuval olayının ardından emekliliğini istedi.

HEPSİNİN GELECEĞİ PARLAKTI

Tümgeneral olan Alaettin Parmaksız, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığında görevliyken, 2004'te istifa etti. İstifa eden diğer komutanlar da şunlar: Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Reha Taşkesen 2006, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli Tümgeneral Orhan Uğurluoğlu , Hava Eğitim Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Muzaffer Karaca ve 1. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Er 2007, Jandarma Tuğgeneral Celal Çıtak 2008, 1. Taktik Hava Kuvvet Komutan Yardımcısı Tümgeneral Levent Türkmen, Hava Pilot Tümgeneral Sinan Şanlı ve Hava Harp Okulu Komutanlığı görevinden Mayıs 2009'da istifa etti.

Torumtay, Özal'a tepki için istifa etmişti
Bu arada, 1980 sonrası TSK'da önemli istifalar yaşandı. Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile 1. Körfez Savaşı'nda görüş ayrılığına düşen dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, 1990 yılında bu görevinden istifa etmişti. 1987'de ise, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun'a Genelkurmay Başkanlığı yolunu açmak için erken emekliliğini istemişti.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*