İstifasını açıklayan Mehmet Ağar neden geri döndü?

İstifasını açıklayan Mehmet Ağar neden geri döndü?.11434
  • Giriş : 13.09.2007 / 21:45:00

İstifasını açıklayan Ağar neden geri döndü? Ağar, aday olacak mı? Desteklemeyen il teşkilatları hangileri?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

22 temmuz milletvekilleri seçimlerinin sonuçları açıklanmasından sonra basın danışmanı aracılığı ile sözlü olarak istifa ettiğini açıklayan DP genel Başkanı Mehmet Ağar’a en yakın ekibinin gitmesinde oyunlar oynadıkları öğrenilirken süreç ise şöyle gelişti

GİK TOPLANTISI VE AĞAR’IN FAKSI

Ağar’ın istifa ettiğini açıklamasından sonra başkanlık divanın Ağar’ı istifadan vaz geçirme çabaları düşülürken, kısa bir süre GİK toplantısını yapmayı kararlaştırdı. Toplantı öncesi ise il başkanları ile yapılan toplantıda Genel başkan yardımcısı Nevzat Ercan’ın kongreye kadar genel başkanlığı yürütmesi ve Ağar’ın istifasının onaylanması teklifi getirildi. Ayrı guruplar halinde gizli görüşmeler yapan İl başkanları yapılan oylamada bu teklifi oy çoğunluğu ile ret etti ve durum Ağar’a iletildi.
Ertesi gün toplanan GİK’in tek maddesi Ağar’ın istifasının onaylanması idi.
Kendisine oyun oynandığını fark eden Ağar; GİK toplantısından yarım saat önce Genel merkeze faks çekerek toplantıya katılmak için geleceğini bildirince olanlar oldu. Ve Ağar gelince sözlü istifası da GİK tarafından onaylanmamış oldu böylece Ağar’ın Genel başkanlığı hukuken devamlığını kazanmış oldu.

AĞAR ADAY OLACAK

Çiller yanlısı Ercan ve ekibinin partiye hakimiyetini önleyen Ağar’a 74 il başkanı imza vererek yanında olduklarını ve devam etmesini istedi.
Bu gelişmelerden sonra Kars il başkanı Turgut Oran ve Ankara milletvekili adaylarından Rufay Karahan’ın, Ağar’ın rakiplerini topa tutması ise dikkat çekti. Teşkilatların Ağar’ın geri dönüşünü desteklediklerini bildiren Kars il başkanı Turgut Oran’ın bu konuda kendisinin de imza verdiğini vurgulaması anlam taşıyordu. Yapılan güvenilir görüşmelerde ise Ağar’a 74 il başkanının aday olması sırasında destekleyecekleri konusunda imza verdikleri doğrulanıyordu ve Ağar’ın sessiz-sedasız oturmasındaki en büyük güven ve rahatlıkta bundan kaynaklanıyordu. Böylece Ağar’ın aday olacağı ise kesinlik kazanmış durumda.

Öte yandan Ağar’a ;Ankara, Kayseri ve Manisa il başkanlarının destek vermeyecekleri belli olurken, bu teşkilatlara bağlı ilçe teşkilatlarının bu karara uymayacağı da belirtiliyor.

Cafesiyaset.com

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious