İstihbarata göre iki bombalı araç daha var!

İstihbarata göre iki bombalı araç daha var!.8867
  • Giriş : 22.08.2008 / 16:24:00
  • Güncelleme : 22.08.2008 / 16:24:47

İstanbul, Mersin ve İzmir'de ardarda patlayan bombaların ardından Emniyet 2 bombalı aracın daha peşinde...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün ve bugün meydana gelen saldırılar konusunda güvenlik güçleri 10 gün önce uyarılmış.

Güngören'de yapılan hain saldırıyı dün Mersin'deki canlı bomba olayı ve son olarak bu sabah İzmir'deki saldırı izledi. İstanbul'daki saldırının ardından harekete geçen istihbarat kaynaklarının dün ve bugün meydana gelen saldırılara dair güvenlik güçlerini 10 gün önce uyardığı ortaya çıktı. İstihbarata göre iki bombalı araç daha var ve her an yeni bir saldırı gerçekleşebilir...

Mersin ve İzmir'de patlayan bombalı araçlarla ilgili yaklaşık 10 gün önce çok gizli bir yazı gönderen Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'nın, bölücü örgütünün büyük şehirleri kana bulamak için, bomba yüklü 4 araç temin ettiği ifade edildi. Gaziantep, Adana, Mersin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Ankara, İstanbul ve İzmir'de olası saldırı sinyali veren gizli yazıda, araçlarda A-4 tipi yüklü miktarda plastik patlayıcı olduğunun da yeraldığı kaydedildi.

Yazıda plakaları da verilen araçlardan birinin Mersin'de 13 polisin yaralanmasına, diğerinin ise İzmir'de 10'u polis ve asker toplam 16 kişinin yaralanmasına neden olan araçlar olduğu ifade edildi. Bu araçların bulunması için çok detaylı çalışmaların devam ettiğini belirten emniyet yetkilileri, “birbiriyle iletişimi olmayan bu gruplar, cep telefonlu ve uzaktan kumandalı düzeneklerle mümkün olan her yerde güvenlik kuvvetlerine yönelik eylem planlıyorlar” şeklinde konuştular.

Halen başta İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Urfa, Diyarbakır, Antalya, Adana ve Mersin illerinde detaylı olarak aranan 2 tane daha bomba yüklü araç bulunduğunu bildiren emniyet yetkilileri, “Bu araçlarda da 15-20 kiloya yakın patlayıcı olduğu düşünüyoruz” dediler.

PKK'nın yeni hedefi şehirler

Terör örgütü PKK'nın eylemlerini 2007 yazından bu yana şehir merkezlerine yöneltmesi dikkat çekiyor. Örgütün, 22 Mayıs 2007 tarihinde Ankara Anafartalar Çarşısı saldırısından bu yana büyük şehirlerde gerçekleştidiği saldırılarda 29 kişi hayatını kaybetti, 306 kişi de yaralandı.

Ankara Anafartalar Çarşısı'nda 22 Mayıs 2007 tarihinde kalabalığın en yoğun olduğu akşam saatinde bir intihar eylemcisi üzerindeki bombayı patlattı. Patlama sonucu 7 kişi öldü, 60 kişi yaralandı. Hedefin söz konusu güzergahı kullanacak olan Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları olduğu iddia edildi.

2008 Ocak'ında terör bu kez Diyarbakır'da sahneye çıktı. Diyarbakır'da askeri bir servis aracı geçerken uzaktan kumandayla patlatılan bomba, çoğu dersane öğrencisi 5 kişinin ölümüne, 30'u asker 67 kişinin yaralanmasına yol açtı. Saldırganın PKK kamplarında eğitim gördüğü ortaya çıktı.

Yaz aylarında terörün hedefinde bu kez İstanbul Güngören'de akşam gezintisine çıkan sivil vatandaşlar vardı. 27 Temmuz günü saat 22.00'ye gelirken tuzak bombalama yöntemiyle art arda patlayan iki bomba sonucu aralarında çocukların da olduğu 17 kişi öldü 154 kişi yaralandı. İçişleri Bakanlığı, saldırıyı bölücü terör örgütünün düzenlediğini ve saldırganların yakalandığını duyurdu.

İki gün önce de Mersin'de eylemde kullanılacağı şüphesiyle takibe alınan bir aracı durdurmak isteyen güvenlik güçleri, otomobildeki patlayıcının hedefi oldu. Bomba yüklü aracın şöförü yakalanacağını anlayınca bombayı patlatttı. Saldırıda 13 güvenlik görevlisi yaralandı.

Terörün son hedefiyse dün İzmir'di. Polis ve asker servis araçlarının geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlatılan bomba sonucu 16 kişi yaralandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*