İstihbaratçı yakınları araştırılıyor

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

Hrant Dink suikastını planlamakla suçlanan ve muhbir kimliğiyle ön plana çıkan Erhan Tuncel’in çok yakın bir akrabasının MİT mensubu olduğu öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dink cinayeti hakkındaki ön incelemeyi soruşturmaya dönüştüren mülkiye müfettişleri önceki gün tekrar Trabzon’a giderek soruşturmaya başladı. Müfettişlerin, Erhan Tuncel ve bağlantıları üzerinde duracağı belirtiliyor. Soruşturmada Yasin Hayal’in son ifadelerinin de önemli rol oynayacağı öğrenildi. Erhan Tuncel’in polis muhbiri olduğunu öğrenince cinayetin perde arkasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Hayal, ifadesinde bir MİT mensubundan bahsetmişti.

Hayal’in ifadesine göre, 2006’da Erhan Tuncel, kendisini London Palas’ta 40-45 yaşlarında Akçaabatlı olduğunu söyleyen biriyle tanıştırdı. Bu kişi MİT mensubu olduğunu, Yargıtay’da bulunan McDonald’s davasıyla ilgili olarak kendilerine yardım edebileceğini söyledi. Erhan Tuncel’in çok yakın bir akrabasının MİT mensubu olduğu öne sürülürken, iddianın doğru olması halinde müfettişlerin bu kişinin de ifadesine başvuracağı söyleniyor. Ayrıca, Erhan Tuncel’in yine çok yakın bir akrabasının astsubay olduğu iddialar arasında. Müfettişlerin soruşturma kapsamında Trabzon’da tüm bu iddiaları araştıracağı ifade ediliyor.

Polis okulu, sahasını Pelitlispor’a kapattı

Bu arada, Ogün Samast ile Yasin Hayal’in Futbol oynadığı Pelitlispor’a bir darbe de, Trabzon Polis Okulu’ndan geldi. Okul içerisinde bulunan Futbol sahası, Pelitlispor’a kapatıldı. Kulübün 3 yıldan beri idman sahası olarak kullandığ sahaya girişleri yasaklandı. Pelitlispor Genel Kaptanı Erol Işıl, Polis Okulu’nun aldığı karara tepkili. Işıl, "Bu olaydan sonra saha kulübümüze kapandı. Burada iki kişinin hatası yüzünden Pelitli halkı ve Pelitlispor cezalandırılıyor." dedi. Okul sahasının Pelitlispor’a kapatılması kararı alan Trabzon Polis Okulu Müdürü Ahmet Uzunçakmak’ın yıllık izinde olduğu öğrenildi.

Kasetleri sızdıranlar art niyetli

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Dink cinayeti tetikçisi Ogün Samast’ın, Samsun’da çekilen skandal görüntülerini sızdıranların art niyetli kişiler olduğunu söyledi. Haftalık bilgilendirme toplantısı yapan Çalışkan, "Hrant Dink suikastı adli yönden savcılarımız, idari yönden de müfettişlerce soruşturulmakta. Bu nedenle ben açıklama yapamayacağım." dedi. Ogün Samast’ın cep telefonunun Samsun’da yakalandıktan sonra kaybolduğuna yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine Çalışkan, bu konuda da bir bilgiye sahip olmadığını belirtti. Çalışkan, bir soru üzerine de kurumlararası çatışma olmadığını ifade etti. Öte yandan Hrant Dink cinayetiyle ilgili dün iki kişi gözaltına alındı. Yasin Hayal’in ifadeleri doğrultusunda Trabzon’un Pelitli beldesinde M.K. dün sabah saatlerinde uçakla İstanbul’a gönderilerek sorgulandı. Soruşturma kapsamında tutuklanan Salih Hacısalihoğlu’nun kardeşi S. H de Edirne’de gözaltına alınarak İstanbul’a getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious