İstihbarattan 440 bin izleme talebi

İstihbarattan 440 bin izleme talebi.10406
  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesi, İngiliz istihbarat birimlerinin 15 ayda 439 bin kişinin haberleşmelerinin izlenmesi talebinde bulunduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu rakamı istihbarat birimlerinin faaliyetlerini izlemekle görevli müfettişlerin raporuna dayandıran Times gazetesi, haberi manşetinden, "İzleme talepleri 450 bine vurdu ve büyük bir özel hayata müdahale tartışması ortaya çıktı" diye verdi.

Raporda, izleme ve dinleme sırasında 4 bine yakın hata yapıldığına da işaret eden müfettişler, hatalardan 67'sinin izlenen kişilerin iletişimine doğrudan müdahale şeklinde yapıldığına dikkat çekti.

Rapor yazarı Sir Swinton Thomas, bu rakamı 'kabul edilemez oranda yüksek' olarak, insan hakları savunucuları da 'özel yaşama tüyler ürpertici müdahale' olarak niteledi.

Özel hayata müdahale suçlamalarına sözcüsü aracılığıyla yanıt veren İçişleri Bakanlığı ise dinleme ve izleme taleplerinin sayısının daha önce hiç açıklanmadığını, bunun ilk kez olduğunu hatırlattı.

Sözcü, dinleme ve izleme taleplerinin sadece 'çok hassas durumlarda' yapıldığını ve bunun da bakanın onayıyla mümkün olabildiğini bildirdi.

Sözcü ayrıca, dinleme ve izleme sürecindeki hataların büyük bölümünün elektronik posta adreslerinin ve telefon görüşmelerinin listesinin elde edilmesinde yapıldığını, elektronik posta mesajlarının içerikleri veya doğrudan telefon dinleme faaliyetleri sırasında hiç hata yapılmadığını savundu.

Raporda, MI5, MI6 ve Cheltenham'daki dinleme servisi GCHQ başta olmak üzere 52 Emniyet Müdürlüğü, 475 belediye ve aralarında Ağır Dolandırıcılık Masası'nın da bulunduğu 108 diğer kuruluşun izleme dinleme ve benzeri faaliyetleri incallendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious