İstihdam Paketi'nde kim ne kazanacak?

İstihdam Paketi'nde kim ne kazanacak?.19059
  • Giriş : 07.06.2009 / 01:00:00
  • Güncelleme : 07.06.2009 / 00:15:46

Yeni istihdam paketinden kim kazanacak? 120 bin işsize iş planı yerel şirketlere yarayacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan'ın açıkladığı yeni istihdam paketindeki 120 bin işçinin 6 aylığına park ve bahçelerde çalıştırılması projesinin, il ve ilçelerde mahalli idarelerce açılacak kamu ihalelerden iş alacak yerel şirketlere iş yaratacağı ortaya çıktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni istihdam paketindeki geçici işçilerin park ve bahçe işlerinde çalıştırılmasına dönük kararının uygulama detaylarından ilginç bir tablo çıktı. Buna göre, 120 bin işçinin 6 aylığına park ve bahçe işlerinde çalıştırılması projesinin, Türkiye çapında il ve ilçelerde mahalli idarelerce açılacak yüzlerce kamu ihalesi ve bu ihalelerden iş alacak yerel şirketlere iş yaratacağı ortaya çıktı.

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, istihdam paketi kapsamında açıklanan 120 bin kişiye geçici iş sağlayacak projenin finansmanının İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacağını belirterek, uygulamada sistemin işleyişiyle ilgili bilgi verdi. Dinçer'in verdiği bilgiye göre, “İllerde valiliklerde oluşturulan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulları o ildeki iş ihtiyacını belirleyecek. Bu bilgi ışığında valilikler tarafından ihaleler açılacak. Bu ihaleler belli bir tutarın altında olacağı için Kamu İhale Kanunu kapsamı dışında kalacak. O illerde bu işleri yapmak isteyen şirketler, mevcut istihdamlarına ek olarak işçi alarak, çalıştıracak.”

İstihdam rakamları elimizde

Ancak burada şirketlerin yeni işçi almış gibi göstererek, mevcut istihdamını kullanmasının nasıl önleneceği de tartışma konusu. Dinçer, şirketlerin Nisan itibarıyla mevcut istihdamlarının ellerinde olduğunu bunun üzerine yeni istihdam arayacaklarını belirtti. Ancak kayıtdışılığın yüksek olduğu bir ortamda, işsizlerin işe alınması yerine, kayıtlı gösterilmeyen ancak şirketin mevcut istihdamı arasında yer alan işçilerin kullanılmasının önüne nasıl geçileceği belirsiz.

Sistem nasıl işleyecek?

* Devlet, illerde valilikler kanalıyla il ve ilçelerdeki okul badana, boya, park ve bahçe gibi işler için ihalelere çıkacak.

* Bu ihalelere o bölgedeki yerel şirketler başvuracak.

* Şirketler, ihalelere çalıştırmak üzere listelediği işçinin ücretini, maliyeti ve kârını koyarak kamu ihalelerine teklif verecek.

* İhaleyi kazanan şirketlere para ödeyecek olan devlet, bu işlerde çalıştırılan işçilerin ücretlerini ve primlerini de üstlenecek.

* İşçiler bu şirketlerde sigortalı çalışan olacak. Bu işçiler günde 3 ya da 4 saat çalışacaklar ve çalışma saati başına 3 TL alacaklar.

* Şirketler ise devletten aldıkları işlerin karşılığında belli bir kâr karşılığında para kazanacaklar.

* Uygulamanın “işsize değil, devletten iş almak için pıtırak gibi çoğalacak yerel yeni şirketlere yarayacağı” tartışması yaşanırken, kamu yönetimi de “Başka çaresi yok. Kamuya sözleşmeli bile olsa işçi alamayız. Geçici de olsa süre bitiminde alınan işçiler kalıcı hale geliyor” açıklaması yapıyor.

Şanslı bir işçi ayda 234 TL kazanabilecek

Sİsteme göre temizlik, bakım onarım, ağaçlandırma gibi alanlarda çalışacak olan işçiler saatlik olarak istihdam edilecek. Bir işçinin toplam çalışma süresi haftalık 30 saati geçmeyecek. 1 işçinin günde ortalama 3 saat çalışacağı ve günde 9 TL kazanabileceği hesaplanıyor. Böylece ayın her günü çalışabilen şanslı bir işçi ortalama ayda 234 TL kazanmış olacak.
Dinçer: Kamuya işçi alamayız, sonra kalıcı oluyor

ÇalIŞma Bakanı Ömer Dinçer, “kamuya geçici işçi alımı” ifadelerini düzelterek, “Yanlış bir anlama olmamalı. 120 bin kişi kamuya alınmayacak. Biz valilikler kanalıyla ihaleye çıkarak şirketlere iş vereceğiz. Şirketler, çalıştıracakları işçilerin ücretleri de dahil olmak üzere maliyetine kâr ekleyip bizden iş alacaklar. Saatlik çalıştırmak üzere işe aldıkları işçileri de, mesela bu boya badana işlerine gönderecekler” diye konuştu. Bu yöntemle işçilerin değil, şirketlerin para kazanacağı, işsizlerin bu sistemde kazandıkları paraların aldıkları işsizlik parasına eşit olduğu yorumları üzerine Dinçer, “Şirketler de para kazanacak. Ama işsizler kayıtlı çalışan olacak. İnsanlar, işsizlik parası gibi bir tür yardım değil, çalışmalarının karşılığı olan haklarını ücret olarak alacaklar. Biz doğrudan kamuya geçici de olsa işçi alamayız. Çünkü 6 ay sonra işlerine son vermek neredeyse mümkün olmuyor” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*