İstiklal Caddesi'nde büyük yangın

İstiklal Caddesi'nde büyük yangın.9378
  • Giriş : 07.11.2008 / 17:11:00

Beyoğlu İstiklal Caddesi"nde bulunan 7 katlı Suriye Pasajı"nda yangın çıktı. Yangında ressam Mustafa Bayar"ın 200 eseri zarar gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstiklal Caddesi"nde yer alan, içinde 67 işyeri ile 11 konut bulunan ve 1908 yılında inşa edilen tarihi Suriye Pasajı"nın çatı katında yangın çıktı. Kısa sürede çatıyı tamamen saran alevler, ardından Ressam Mustafa Bayar"a ait daireye sıçradı.

Binadakilerce kontrol altına alınamayan yangının söndürülmesi için Beyoğlu, Fatih ve Şişli itfaiye ekipleri olay yerine sevk edildi.

Gelen ekiplerce merdiven uzatılarak müdahale edilen yangın, uzun süren çabalar sonucu, çevredeki diğer binalara sıçramadan söndürüldü.

Yangın sonucu binanın çatısı ile ressam Mustafa Bayar"ın dairesinde büyük çapta hasar oluştu.

35 YILLIK EMEĞİ KÜL OLDU

Dairesindeki eserlerinin yanması yüzünden gözyaşlarını tutamayan Bayar, “Yaklaşık 35 yıllık emeğim kül oldu. 200"ün üzerinde eserim vardı” dedi.

Zarar gören eserlerinin sigortası olmadığını anlatan Bayar, çatı katında yaklaşık bir haftadır izolasyon çalışması yapıldığını, yangının bu çalışma sırasında çıktığını söyledi.

İtfaiyenin söndürme çalışmaları sırasında çevresi polislerce güvenlik çemberine alınan binadaki yangın sürerken, aynı binanın giriş katındaki restoran ve kafelerde müşterilerin yemeklerine devam ettiği, caddeden geçen bazı turist ve vatandaşların da yangının fotoğrafını çektikleri görüldü.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*