'İstiklal Marşı tarihimiz'in en değerli parçasıdır

'İstiklal Marşı tarihimiz'in en değerli  parçasıdır.5236
  • Giriş : 12.03.2009 / 12:06:00

Türkiye Yazarlar Birliği Kurucu Genel Başkanı Mehmet Doğan, ''İstiklal Marşı'mız tarihimizin en değerli parçalarından biridir. İstiklal Marşı'nın önemini vurgulamaktan usanmamalıyız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Doğan, TYB tarafından, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazdığı Tacettin Dergahı'nda düzenlenen anma töreninde, İstiklal Marşı'nın dünyada benzeri olmayan bir şiirin mısraları üzerinde yükseldiğini söyledi.

Birçok ülkenin milli marşlarını oluşturan şiirlerin 2 ya da 3 kıtadan oluştuğuna dikkati çeken Doğan, ''İstiklal Marşı tam 41 mısradır. İstiklal Marşımız tarihimizin en değerli parçalarından biridir. İstiklal Marşı'nın önemini defalarca vurgulamaktan usanmamalıyız'' dedi.

Doğan, bu güne atfen TBMM Başkanlığından bir resepsiyon vermesini beklediklerini dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül de İstiklal Marşı'nın kabul edildiği günün, yapılan yasa ve yönetmelik çalışmalarıyla milli günler arasına alındığını anımsattı.

Özgül, İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'u rahmet ve özlemle andıklarını söyledi.

Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt ise İstiklal Marşı'nın kaleme alınmasıyla birlikte Tacettin Dergahı'nın daha büyük bir anlam kazandığını ifade etti.

Dergahın, Mehmet Akif Ersoy ile birlikte Cumhuriyet tarihinde anlamlı ve önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Beyazıt, ''Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak bu binanın restorasyon işini yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Dergah, Akif ile temsil ettiği manevi güce bir de milli güç eklemiştir.'' dedi.

Törende, Mehmet Akif Ersoy'un hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterisi yapıldı ve Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi öğrencileri İstiklal Marşı'nın dizelerini okudular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*