İstiklâl Marşı'na dil uzatanlar danışman tutsun

İstiklâl Marşı'na dil uzatanlar danışman tutsun.12342
  • Giriş : 07.03.2008 / 00:04:00
  • Güncelleme : 07.03.2008 / 00:09:41

Çorum-Hitit Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Salim Öğüt, İstiklâl Marşı’na dil uzatanların kendilerine adam gibi danışman bulmalarını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Prof. Dr. Salim Öğüt:
"Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın"

İl Müftülüğü’nün organize ettiği ‘İstiklâl Marşı’nın Kabülü ve Mehmet Akif Ersoy’ konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Salim Öğüt, kıymet bilmeyen milletlerde kıymet yetişmeyeceğini söyledi. Bir milletin değer bilmesi gerektiğini belirten Öğüt, “Bizim değerlerimiz çoktur. Bunlardan birisi de Mehmet Akif’tir. Akif adından, sudan, topraktan temizdir. Kıymeti olmayan milletlerin kıymeti olmaz. Kadir bilir milletimiz Akif’in değerini bilmektedir. Ancak İlâhiyat ve Diyanet camiasında görev yapanlar onun kıymetini daha fazla bilmek zorundadır.Akif olmasaydı minber ve hutbenin tadı tuzsuz, renksiz, ve tadsız olurdu” dedi.

Mithat Cemal Kuntay’ın Mehmet Akif Biyograifisi adlı eserini kaynak göstererek bilgiler veren Öğüt, Akif hakkında çok çalışma yapıldı. O’nu en kapsamlı anlatan eser Mithat Cemal Kuntay’ın eseridir.” diye konuştu

“Akif benim manevi babamdır.” diyen Öğüt, Akif’in bu millete en büyük armağanının İstiklâl Marşı olduğunu kaydetti. İstiklâli kazanmak kadar yazmanın da önemli olduğunu aktaran Öğüt, geçtiğimiz ay bir bürokratın İstiklâl Marşı’na dil uzattığını ifade etti. Öğüt, “İstiklal Marşı’nda yer alan hak kelimesinden rahatsız olmuş. Böyle düşünenler kendine adam gibi danışman bulsunlar. Din konusunda da kimlere danışıyorlarsa kendilerini yanıltıyorlar.” şeklinde konuştu.

Mehmet Akif Ersoy’un ödül konulduğu için TBMM’de açılan İstiklal Marşı yarışmasına katılmadığını belirten Öğüt, “Akif, milletin istiklâl savaşının yazılması için açılan yarışmaya ödül konulmasını ar etmiştir. Daha sonra ödül almamak şartıyla yarışmaya katılmıştır. 724 şiir arasından Akif’in eseri İstiklâl Marşı olma hakkını kazanmıştır.” dedi.
Hitit Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Salim Öğüt, konuşmasının sonunda katılımcıları hep birlikte İstiklâl marşı’nı okumaya davet etti. Öğüt, “Allah Akif’in dualarını kabul etsin. Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın.” diyerek sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious