"İstiklal Marşı'nın bu toplantıda okunmasına gerek yok"

  • Giriş : 14.01.2008 / 00:23:00
  • Güncelleme : 13.01.2008 / 23:59:03

Altan Tan, katıldığı panelde İstiklal Marşı'nın okunmasına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şanlıurfa'da panele katılan araştırmacı yazar Altan Tan, bu tür toplantılarda İstiklal Marşı'nın okunmasının kendisini rahatsız ettiğini söylerken, yazar Mehmet Metiner İstiklal Marşı'nın okunmasından rahatsız olmadığını belirterek, ''birbirimizin kutsallarından rahatsızlık duyarak bir çözüm dili geliştireceğimize inanmıyorum'' diye konuştu.

AB Sürecinde Şanlıurfa'yı Tanıtma Derneğince Şair Nabi Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''İnsan Hakları ve Sivil Anayasa'' konulu panel, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Araştırmacı yazar Altan Tan, burada yaptığı konuşmada, üniversite yıllarından beri toplantı ve panellere katıldığını belirterek, ''İstiklal Marşı'nın bu tarz toplantılarda okunmasına gerek olmadığını'' iddia etti.

Altan Tan, şunları söyledi: ''Böyle bir şey görmedim. Niye böyle bir şeye ihtiyaç duyuldu bunu da bilmiyorum. Resmi ideolojiyi değiştirmeye, bunun yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Tabii çok da uzatmak istemiyorum, polemiğe açık bir mevzudur, sadece rahatsızlığımı ifade etmeye çalışıyorum. İstiklal Marşı'nın da bizim başımızın gözümüzün üzerinde yeri vardır. Yazarı meşhur İslam mütefekkiri şair Mehmet Akif Ersoy'dur. Kendisini rahmetle yad ediyoruz. Ama bu tip uygulamalar çok yanlış şeyler. Kendimi bir anda 12 Eylülde Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde gibi hissettim. Yanlışlığını vurgulamadan da edemedim, kimi rahatsız ederse etsin. Beni rahatsız etti.''

Yazar Mehmet Metiner ise ''Altan Tan'ın iyi niyetinden kuşku duymadığını ancak kendisinin İstiklal Marşı'nın okunmasından rahatsız olmadığını'' belirtti. Metiner, ''Birbirimizin kutsallarından rahatsızlık duyarak bir çözüm dili geliştireceğimize inanmıyorum'' diye konuştu. Panele, Şanlıurfa belediye başkan yardımcıları Mehmet Fevzi Yücetepe ve Habip Arslan da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious