İstiklal'in sembolü Megavizyon kapandı

İstiklal'in sembolü Megavizyon kapandı.8394
  • Giriş : 13.11.2008 / 14:24:00

Türkiye'nin ilk kültür mağazacılığı yapan şirketi Megavizyon sektöre veda etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Küresel mali kriz Türkiye'de reel sektörü vuruyor. Kapanan şirketlere her gün yeni birisi ekleniyor. Bu kötü tabloya son olarak sektörünün ilklerinden olan ve müzik, kitap, film gibi kültür ürünlerinin satışı yapan Taksim İstiklal caddesinin sembolü Megavizyon da eklendi. 1995 yılında kurulan Megavizyon Türkiye'de kültür yayıncılığı yapan ilk büyük perakende mağaza zinciri ünvanını taşıyordu. Ancak son yönetim toplantısında şirketin mali yapısındaki bozulma nedeniyle sektörden çekilme kararı alındı. Bu kararın ardından CD'den kitaba, DVD'den kasete, kültür ürünleri pazarlayan Megavizyon, yurt çapındaki 15'e yakın dev mağazasını bir ay içerisinde tamamen kapattı.

Megavizyon yetkilileri, "Camlara yapıştırılan tadilat nedeni ile kapalıdır" ibarelerinin aksine mağazaların kapatma olayını doğruladı. Ancak şu aşamada daha fazla bilgi vermek istemediklerini ifade ettiler.

FİKİR BABASI METE SAYICI

MEGAVİZYON, Türkiye'nin az sayıdaki kültür mağaza zincirlerinden biriydi. 10 mağazası bulunan Megavizyon'un ortakları Mete Sayıcı ile Emir ve Eren Nil kardeşler. Kurulduğunda Net Holding'in de yüzde 37 hissesi vardı. Zaman içerisinde Net Grubu ortaklıktan çekildi.

ÜLKER CAFE CROWN İLE ORTAKLIĞI GÜNDEME GELMİŞTİ
Öte yandan Megavizyon'un son aylarda Ülker'in zincir mağazalarından olan Cafe Crown ile işbirliği görüşmeleri yaptığı biliniyordu. Ancak edinilen son bilgilere göre bu noktada henüz bir anlaşma sağlanamamış. Önemli noktalardaki Megavizyon mağazalarının bir bölümü Cafe Crown konseptine geçirilmesi bir kısmının da yine kültür yayıncılığı yapması planlanıyordu.

YAYINCILIK SEKTÖRÜ DARALIYOR

Çok değil sadece bundan 5 sene önce İstiklal'de 21 kitapevi bulunuyordu. Çoğu kendine has tarz ve karakteri ile müşterilerine hizmet veriyordu. Ancak son dönemde yayıncılık sektörünün içinde bulunduğu zor duruma küresel mali kriz ve yüksek kira ücretleri de eklenince kitapevleri de kapılarına bir bir kilit vurmaya başladı.

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*