İstikrar 2007 de kazandırır!

İstikrar 2007 de kazandırır!.81814
  • Giriş : 04.07.2006 / 00:00:00

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Kurlar istikrar kazanırsa 2007 yılından itibaren enflasyon aşağıya yönlü olur"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, üretici fiyatlarında enflasyon oranının yüksek çıkmasının döviz kurlarındaki artıştan kaynaklandığını belirterek, döviz kurlarının istikrar kazanması halinde 2007 yılından itibaren enflasyonun aşağıya yönlü olacağını tahmin etiklerini belirtti.
TOBB-Ekonomi ve Teknik Üniversitesi (ETÜ)'nde Tükoloji Yaz Staj dönemi nedeniyle düzenlenen tören sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Hisarcıklıoğlu, üretici fiyatlarında enflasyon oranın yüksek çıkmasının döviz kurlarındaki artıştan kaynaklandığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, döviz kurları istikrar kazanması halinde 2007 yılından itibaren enflasyon aşağıya yönlü olacağını vurgulayarak, tüketici fiyatlarında artışın küçük kalmasının ise şirketlerin maliyetlerini fiyatlara yansıtmamasından kaynaklandığını belirtti.

Açıklanan enflasyon rakamlarının iç talebin daraldığının somut bir göstergesi olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, "İç talebin daralması sonucunda bu sıkıntı artarak devam edecektir. İhracat yapan şirketlerin önü açık ancak iç piyasaya satış yapan şirketler sıkıntı yaşayacaktır" diye konuştu.

Bir soru üzerine yaşanan enerji kesintilerini değerlendiren Hisarcıklıoğlu, özel sektörün karlılığı devam ettiği sürece üretim yapacağını, zarar ettiği takdirde ise üretim yapmasının sözkonusu olmayacağını dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de elektrik piyasasının biran önce liberalleşerek, piyasanın özel sektöre bırakılması, kamunun ise denetim olarak sektörü düzenlemesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious