'İstikrar ortamını korursak bütün sorunları çözeriz'

  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Bakan Coşkun, 'Eğer ekonomik istikrar ortamını korursak bütün sorunları çözeriz' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, siyasi istikrar sağlandığı zaman ekonominin de istikrar içinde geliştiğini
belirterek, ''Eğer ekonomik istikrar ortamını korursak bütün sorunları çözeriz. Eğer şu anda sektör bazında mikro sorunlar konuşuluyorsa, bu bir sağlık işaretidir'' dedi.

Bileşim Fuarcılık ile TMMOB Kimya Mühendisleri Odası'nın ortaklaşa düzenlediği '6'ncı Uluslararası Boya, Vernik, Mürekkep ve Yardımcı Maddeler Sanayi Kongresi ve Fuarı'nın açılışını yapan Bakan Ali Coşkun, ekonomide son dört yıldır Türkiye'nin katettiği mesafeyi anlattı. Siyasi istikrar sağlandığı zaman ekonominin de istikrar içinde geliştiğini kaydeden Coşkun, ''Eğer ekonomik istikrar ortamını korursak, bütün sorunları çözeriz" diye konuştu.

Gelinen noktada yüzlerce sorun arasında temel sorunları çözmeye çalıştıklarını kaydeden Bakan Coşkun, en önemli sorunlardan biri olan işsizlik konusunda yapılan çalışmaları anlatarak, ''İşsizliği çözmek için elimizde tek

bir reçete var. Reçete üzerinde 2 ilaç yazıyor. Üretim ve yatırım'' diye konuştu.

Coşkun, boya sanayiinin, ekonominin itici gücü olan otomotiv, tekstil ve inşaat sektöründe ağırlığını hissettiren bir yan sanayi olduğunu dile getirdi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük de, Türkiye'nin 2 milyar dolara yaklaşan büyüklüğüyle, dünyanın önde gelen boya sanayilerinden birine sahip olduğunu söyledi. Sektörün enerji maliyetlerinden olumsuz etkilenen sektörlerin başında geldiğini belirten Küçük, önündeki tüm engellere rağmen Türk sanayinin var gücüyle koştuğunu ve bundan sonra da koşacağını ifade etti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş ise, Türkiye'nin şu anda Avrupa'nın 6. büyük boya üreticisi olduğunu anlattı. Balkanlar, Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerinin, boya sanayinin en büyük pazarı olduğunu ifade eden Yalçıntaş, 2005 yılı verilerine göre 233 milyon dolarlık ihracata karşılık, 1 milyar 117 milyon dolarlık ithalat gerçekleştiğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious