İstinyePark'ta kurdeleyi liderler kesti

İstinyePark'ta kurdeleyi liderler kesti.29793
  • Giriş : 19.10.2007 / 19:38:00

İstanbul’un yenilikçi yaşam merkezi İstinyePark, Başbakan Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Esad ve eşlerinin katılımıyla açıldı. Başbakan Erdoğan, İstinyePark projesinin Türkiye’nin nasıl hızla değiştiğine bir örnek olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğuş Holding ve Orjin Grup tarafından yapılan İstinyePark’ın resmi açılışı Başbakan Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın da katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışa ilişkin törende konuşan Erdoğan, Türkiye’de artık güven ve istikrarın olduğunu belirterek, “Beş yıl içinde dibe vurmuş bir ekonomi bugün dünyanın sayılı 17 ekonomisinden biri haline geldi. Ülke sırtındaki yüklerden kurtuldu” dedi.

Küresel yatırımcıların Türkiye’yi bir fırsatlar ülkesi olarak gördüğünü kaydeden Erdoğan şöyle konuştu: “Türkiye bir cazibe merkezi olarak görülmeye başlanmıştır. Biz bu ülkenin yerinin alt kümeler değil, 1. lig olduğunu söyledik. Türkiye’nin, dünyanın zirvesinde bulunmasına değil bulunmamasına şaşırmak gerekir. Lüzumsuz tartışmalarla ve sorumsuzca otaya çıkarılan krizlerle hızımız kesildi. İçeride enerji kaybına tahammülümüz yok.”

‘GELİŞMENİN BAYRAKTARLIĞINI ÖZEL SEKTÖR YAPMALI’

“Artık sıçramaya hızla devam edeceğiz” diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Özel sektörün katkısı olmadan ekonomiyi sıçratamazsınız. İdeal olan, gelişmenin bayraktarlığını özel sektörün yapmasıdır. Özelleştirmede çok büyük mesafeler aldık. Artık Türkiye tüccarlık yapan bir devlet değil. Ticareti özel sektör yapacak, girişimci yapacak. Bizler denetleriz, düzenleriz.”

İstinyePark projesinin Türkiye’nin nasıl hızla değiştiğine bir örnek olduğunu kaydeden Erdoğan, “3 bin 500 kişinin çalışacak olması demek 15 bin kişinin doyması demektir. Biz bunun peşindeyiz” dedi.

‘HER EVDEN BİR KİŞİ ALIN, GÖÇÜ DURDURALIM’

İmkanlar elverdiği ölçüde işsize oturduğu yerden bütün iş imkanlarının sağlanmış olması gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, “Zannediyorum şu anda İstinyePark çalışanlarının hepsi bu çevrede oturanlar olacaktır. Bizler sadece İstanbul’da oturanlara değil Anadolu’nun değişik yerlerinde yatırım yapan girişimcilere diyoruz; aynı evden 3-4 kişi almayın. Her evden birer kişi... O ev ekmeğini bulmuş olsun. Sağolsun birçok girişimcimiz de buna dikkat ediyor. Bunlar da bizim ülke olarak göç olayını durdurmamıza vesile teşkil edecektir” diye konuştu.

Erdoğan, “Bu ülkede taş üstüne taş koyanların başımızın gözümüzün üstünde yeri vardır. Onları sırtımızda taşırız” dedi.

ESAD: TÜRKİYE’NİN GELİŞMİŞLİĞİNİN GÖSTERGESİ
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad konuşmasında açılışı gerçekleştirmekten dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek, böyle bir alışveriş merkezinin açılmasının Türkiye’nin gelişmişliğini gösterdiğini söyledi.

Esad, iki ülkenin fikirlerini her alanda birleştireceğini, bunun yanı sıra ekonomik alanlarda da çalışmalar yapacaklarını ifade ederek, “Türkiye’ye adımımı attığım ilk andan itibaren bana gösterilen ilgi, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi” diye konuştu.

ŞAHENK: 40 MARKA GÜVENİN GÖSTERGESİ
Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk de Türkiye’nin son yıllarda önemli bir büyüme kaydettiğini belirterek, sağlanan istikrarın iş dünyası ve yabancı yatırımcılara güven verdiğini söyledi.

İstinyePark’ın komşu ülke halklarının da ilgisini çekecek çağdaş bir yaşam alanı sunduğunu belirten Şahenk, alışveriş merkezinde 40’ı aşkın yeni markanın bulunacağını, bunun da Türkiye’nin uluslararası alanda olumlu algılandığının göstergesi olduğunu söyledi.

Şahenk, yaşam kültürünün İstinyePark gibi projelerle zenginleştiğine işaret ederek, “İstinyePark, şehrin yeni bir simgesi olarak, küresel bir marka olan İstanbul’umuzun değerini daha da artıracaktır” dedi.

KURŞUN: YILDA 20 MİLYON ZİYARETÇİ BEKLİYORUZ

Orjin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kurşun ise 26 ayda tamamlanan projeye toplam 270 milyon dolarlık yatırım yapıldığını kaydetti ve İstinyePark’ın yılda 20 milyon kişi tarafından ziyaret edilmesini beklediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından İstinyePark Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ve eşi Esma Esad, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ve beraberindekiler tarafından açıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious